ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 1. 10. – 14. 10. 2012

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy

Archeologové našli v horách saunu, mohla sloužit i k hodování

Archeologové věří, že objevili starověkou saunu v západním Sutherlandu (Skotsko). Tato oblast je známá nádhernou krajinou a horami. Archeologové tam narazili na jámu s kanálem vedoucím do nedalekého potoka. Snažili se pochopit, k čemu objekt složený s kamenů sloužil. Kanál se nacházel až pod vrstvou jílu. Kromě sauny je napadlo, že jáma sloužila k hodování a vaření. To je ale málo pravděpodobné. „V jámě jsme nenašli žádné zvířecí kosti,“ podotkl archeolog Gordon Sleight.

Nalezená sauna

O původu vraku napoví mince a knoflíky nalezené detektory

Vrak neznámé lodi nedávno objevili američtí archeologové u floridské pláže Svatého Augustina, je velmi populární turistickou destinací. Během podrobnějšího bádání našli v blátě pod vrakem měděné mince, zřejmě je na něm vyobrazený anglický král Jiří a také cínové knoflíky, na kterých je číslo 74. To může podle archeologů znamenat  - 74. pluk britské armády. Byl založený ve Skotsku v roce 1777, aby bojoval proti rebelům v Severní Americe. Nyní odborníci mince a knoflíky čistí, aby z nich mohli vyčíst více informací.

Mince nalezené detektorem kovů pod vrakem

Tróju prozkoumají vědci novými detekčními technikami

Vyzbrojeni lopatami a novými přístroji se příští rok vydají bádat archeologové do známé Tróji. Chtějí zjistit další informace o tomto legendárním starověkém městu. Objevil ho Heinrich Schliemann na konci devatenáctého století.  Trója je dnes uváděna ve všech učebnicích dějepisu, které pojednávají o starověku. Archeologové jsou přesto přesvědčení, že díky novým technologiím mohou zjistit nové poznatky.

Troja

Detektorem kovu našel ztracený prsten svého strýce

V roce 1962 Chad Maiers ztratil prsten. Letos si jeho synovec koupil detektor kovu a teta ho požádala, jestli by se rodinný šperk nemohl pokusit najít. Mladík si tedy udělal výlet do města Oto (USA). Prsten našel po deseti minutách hledání. „Byl jsem opravdu nadšený. Když jsem prsten zvedl, zeptala se mě moje přítelkyně, zda jsem jistý tím, že je to strýcův prsten. Řekl jsem, že to musí být on! Když jsem prsten očistil od hlíny, uviděl jsem strýcovi iniciály,“ svěřil se mladík. Už má další „zakázku“, bude hledat ztracený snubní prsten z roku 1970.

Prsten nalezený detektorem

Vydraží mince nalezenou detektorem kovu, nejméně za 100 tisíc dolarů

Vzácná mince nalezenou před jednadvaceti lety v USA hledačem s detektorem kovu se bude prodávat v aukci. Vyvolávací cena je sto tisíc dolarů. Byla vyražená v roce 1692 a snadno se dala padělat, protože má velmi jednoduchý vzhled - písmena NE na líci a římská číslice VI na zadní straně. Šťastný hledač minci v roce 1991 prodal za pětatřicet tisíc dolarů.

Mince nalezené detektorem kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru