Námořní expedice Monoxylon IV.

Kategorie: Expedice

Dne 19.června 2023 započala nová, v pořadí již čtvrtá akce Monoxylon, tedy námořní výprava doc. PhDr. Radomír Tichého, Ph.D. z Univerzity Hradec Králové, zakladatele archeoparku ve Všestarech. Cílem bylo experimentálně proplout námořní migrační trasu z Blízkého Východu do Evropy, kterou se k nám před 9000 lety mohlo šířit zemědělství. Smyslem těchto expedic je praktické ověření různých technologií výroby monoxylů a jejich vlastností při námořní plavbě. Formou archeologického experimentu testují monoxyl jako typ plavidla, které mohlo být používáno při šíření raných zemědělských populací ve Středomoří před 9000 lety.

Dějiny akce

První expedice se konala roku 1995 a byla spíše pokusná. V této době nebyly známé žádné nálezy dřevěných lodí z oblasti středomoří, a tak byla podoba monoxylonu spíše hypotetická. Trasa o délce 231 km vedla přes Egejské moře, začínala na ostrově Samos a končila na poloostrova Attika, u města Nea Makri.

Akce Monoxylon II se uskutečnila roku 1998. Hlavním cílem bylo prakticky vyzkoušet plavbu na monoxylu ve Středozemním moři podél pobřeží Itálie, Francie, Španělska a Portugalska v oblastech, v nichž v období raného neolitu prokazatelně došlo k osídlení kulturou cardium - impresso. Celková délka trasy byla neuvěřitelných 760 km. Tato akce se stala oficiální součástí programu EXPO 98 s tématem „Oceány, dědictví pro budoucnost“ v Lisabonu.

Po více než 20 letech, navázala roku 2019 námořní výprava Monoxylon III. Cílem byla realizace cesty z řecké pevniny na ostrov Mélos a porovnání výkonu rákosového a dubového monoxylonu na cestě pro mélský obsidián.

 

Monoxylon IV

Pro letošní expedici byl použit nový monoxyl, vydlabaný z kmene bezmála 300 let starého, při vichřici vyvráceného dubu z lesní obory Mochov nedaleko Opočna. Rozměry a vlastnosti vyvráceného stromu konečně umožnily vytvořit věrnou repliku neolitického člunu, nalezeného na archeologické lokalitě La Marmotta v italském jezeře Bracciano.

Opracováním kmene o váze 14 tun, vzniklo po 1000 hodinách práce plavidlo s názvem „Král Mochova“, o délce 11,5m, šířce 1,2m a hmotnosti 2,8 tun v suchém stavu, schopné uvézt posádku čítající 21 členů. Výroba lodi probíhala z jedné třetiny za pomoci dobových kamenných nástrojů a ze zbylé části, z důvodu úspory času, pomocí nástrojů moderních.

V září 2022 proběhl křest a první úspěšná testovací plavba na vodní nádrži Rozkoš. Plavidlo zde dosáhlo průměrné rychlosti 5 km/h bez použití plachty a krátkodobě se při maximálním úsilí všech 20 pádlařů podařilo dosáhnout rychlosti až 7,5 km/h.

Naostro byl spuštěn na vodu 19.6. 2023 v 10:30 na ostrově Samos. Trasu o délce 550 km, procházející přes ostrovy Fourni, Patmos, Levitha, Kinaros, Amorgos, Keros, Naxos, Paros, Despotiko, Sifnos, Milos, Antimilos, Falkonera, Velopoula a Spetses až do plánovaného cíle na řecké pevnině, posádka překonala během necelého měsíce, po více než 102 hodinách pádlování. Do cílové jeskyně Franchthi u města Kilada na poloostrově Peloponés, dorazila expedice 12.7. 2023 ve 14:09.

Krátké video ukazující jak se z neopracovaného kmene stal člun

Celý průběh expedice, včetně uražené vzdálenosti a časových údajů, si můžete prohlédnout zde: Mapa expedice

Na závěr malá ochutnávka z připravovaného dokumentárního filmu a facebook stránky projektu:

Zdroje: https://www.monoxylon.cz/, https://www.facebook.com/archeoparkvsestary/photos/pb.100063672758594.-2207520000/5909789765716530/?type=3&locale=ar_AR

Daniel David


Kmen z něhož bylo plavidlo vyrobeno


Opracování kmene kamennými sekerami


Vylamování dřevěné desky ze dna člunu za pomoci dřevěných klínů


Král Mochova při testovací plavbě na Rozkoši


Expediční tým

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tohle je velká paráda, moc líbí.
Jako kluk jsem hltal příběhy Thor Heyerdahla, nejznámějšího experimentátora v oblasti archeologie a antropologie. Pan Heyerdahl byl ovšem poměrně odvážnější.

Díky za článek a fotografie, tohle je můj šálek kávy.

Tohle nemá chybu 👍

Brumlo, byls také členem expedice? :-) Pan docent je úžasnej člověk a odborník :-)

Členem expedice jsem nebyl, ale jako student se pravidelně účastním jeho přednášek o pravěku.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru