Pašovaný náklad nalezený na starověké římské lodi

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Římský vrak odhalil pašeráckou tlupu

Důkazy starověké pašerácké činnosti se vynořily z římského vraku poté, co italští archeologové prozkoumali její lodní náklad. Velká potopená loď, datovaná do 3. století n. l., byla kompletně vyzdvižena před šesti měsíci z hloubky 7 stop nedaleko pobřeží Marausa Lido, plážového resortu poblíž Trapani.

Antický vrak

Její náklad, skládající se z nádob kdysi naplněných vlašskými ořechy, fíky, olivami, vínem, olejem a rybími omáčkami, obsahoval také mnoho neobvyklých trubkovitých dlaždic. Ojedinělé dlaždice byly pravděpodobně dosti cenné. Námořníci je pašovali ze severní Afriky do Říma, kde je prodali s vysokám ziskem. „Jsou to malé terakotové trubice s jedním ostrým koncem. Když se zasadí jedna do druhé, vytvoří spojité, jakoby hadovité dlaždice. Řady těchto takzvaných hrnčířských trubek byly používány římskými staviteli na odlehčení váhy kleneb,“ popisuje pro Discovery News Sebastiano Tusa, vedoucí Sea Office.

Tusa podrobně odhalí celý objev vraku v příští publikaci Museum of the Sea v Cesenatico, a také během mezinárodní konference podvodní archeologie a námořní historie.
Podle analýzy nádob a jejich obsahu, Tusa a jeho kolegové usoudili, že loď dlouhá 52 stop a široká 16 stop, se plavila ze severní Afriky a potopila se někdy před 1700 lety. Pravděpodobně když se snažila vplout do místní řeky Birgi.

klenební trubkyV severní Africe stály klenební trubky čtvrtinu ceny, za kterou se prodávaly v Římě. „Byla to jakási tolerovaná pašerácká činnost, aby si námořníci přilepšili ke svému ubohému platu. Nakoupili tyto malé trubky levněji v Africe, poschovávali je různě po lodi a poté je v Římě prodali,“ konstatuje Tusa. Podle Franka Seara, profesora klasických studií na universitě v Melbourne, byly klenby obsahující řady hrnčířských trubek nejběžnější v severní Africe okolo 2. století n. l. „Tyto trubky byly také často dováženy na Sicílii. Objevovaly se na mnoha místech, jako jsou Syrakusy, Catania, Marsala a Motya. Zde je nalezneme například v lázních či v pozděrománské vile na Piazza Armerina,“ upřesňuje pro Discovery News Sear, vedoucí pracovník oboru římské architektury. 

Pašované zboží, stejně jako nádoby a keramické misky na jídlo používané námořníky, byly vyzdviženy ve skvělém stavu. Stará nákladní loď byla zcela pokryta tlustou vrstvou hlíny a planktonu – něco jako přirozená pokrývka - , která zakonzervovala většinu dřevěné lodní konstrukce. „Nalezli jsme více než 700 dřevěných kusů. Jak levý tak i pravý bok lodi byly téměř nepoškozeny. Až se zrekonstruuje, půjde o nejkompletnější nalezenou římskou loď,“ dodává Tusa.

Loď je nyní zkoumána ve speciální laboratoři v Salernu. Její vystavení v místním muzeu se plánuje během dvou let.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

zajímavý počtení ;-)

Taky chcu nějou lodičku najít, sáááámý zlato, stříbro a drahé kamení.
Jdu se kouknout do bahňáku třeba.... :-D :-D :-D :-D

Moc zajímavý :-) :-) :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru