Nákončí ??

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: Nákončí (1 názor) dipietro76: Nákončí

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Fotografie

Nákončí ??
Nákončí ??
Nákončí ??

Okolnosti nálezu

Lokalita:Středočeský kraj
Stav půdy:Vlhká
Odevzdáno do: Archeologický ústav AV ČR Praha
5 hlasů
5 hlasů
zobrazeno:
2555x,
komentářů:
9,
nálezce:
dipietro76 dipietro76
vyfotografováno:
13. září 2018,
vloženo:
13. září 2018

Komentáře

A moc krásné! ;-)

Není to nákončí, ale panel k přezce. Asi takhle nějak https://www.metmuseum.org/art/collection/search/464085 Ten kus ve vedlejším postu je to stejné.

Tom.Filip: tak to se bohužel hluboce mýlíš. Je to část dvojdílného kování z hlavního řemene. O přezku se v žádném případě nejedná. ;-)

Hogofogo: Tak to se musím Tom.Filipa zastat - řekl bych, že nemýlí. Skutečně to vedle nákončí může být i záhlavní destička přezky. Záleží na konkrétním typu - i když tenhle jsem u Zábojníka v přezkách nenašel.

kvalt: Davide, nemůže, sorry...prošlo mi jich rukama opravdu dost, a to včetně přezek. Rozměry, poměr délky a šířky a provedení rubové strany hovoří jasně. Můžeš konzultovat s Naďou, ale obávám se, že ti řekne to samé. ;-)

Davide, tady má Dan pravdu, na tohle nás už Naďa docela vycvičila ;-)
Dipietro díky za přístup, že to Nadě doneseš, byla by škoda aby to někde zapadlo v šupleti .) Těším se zase někdy s Pilotem na Mělníku :)

Tak já na tom nijak zásadně netrvám, toto období není můj šálek čaje, čili bych označil svůj případný omyl spíše za mělký. V prvé řadě šlo o to upozornit na fakt, že to nebude nákončí, když je tam vidět polovina pantu. Patrně máte na mysli tohle? To co je označené 2-12? https://i.pinimg.com/564x/6a/57/39/6a5739b84c07857915d11f438ef4d14a.jpg

Ale nedá mi to a tahle destička k přezce mi přijde poměrem stran, konstrukcí pantu hodně podobná http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/telepulesek_ertekei/100_falu/Kenderes/pages/images/002_ker_keregyhaz_clip_image004.jpg

Tom.Filip: JJ, přesně to co je označené 2-12 mám na mysli.

K druhému odkazu: chápu kam míříš, tvoje úvaha je docela logická, nicméně vycházet z pérovky je bohužel ošidné, rozdíl bys na první pohled viděl v momentě, kdybys dal vedle sebe dal dvojdílné kování a přezku: když to lapidárně shrnu - přezka je větší, masivnější, má více než dva otvory pro nýty, případně odlišný způsob fixace do kůže, větší průměr otvorů pro osičku atd.

Hogofogo: OK, díky, mně jich rukama zas tolik neprošlo. V tom případě je záměna snadná, dám tedy na názor zkušenějšího.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru