Odznak Klubu Mladého hlasatele

Kategorie artefaktu

Identifikovaná kategorie:
Názory uživatelů: Odznaky (1 názor) Gringo07: Odznaky

Přihlaste se a pomozte určit tento nález.

Fotografie

Okolnosti nálezu

Lokalita:Pardubický kraj
Stav půdy:Suchá
Hloubka nálezu:18 cm
Použitý detektor:Minelab Equinox 800
3 hlasy
3 hlasy
zobrazeno:
504x,
komentářů:
19,
nálezce:
Gringo07 Gringo07
vyfotografováno:
31. července 2020,
vloženo:
1. srpna 2020

Komentáře

Gringo, čím to cistis? Už jsem si všimnul ty rudy pruvlecky... o:-)

Moc zkušeností zatím nemám, hledám teprve od letošního dubna...Já vím, že jsem to u průvlečky přehnal s koncentrací k. citronové, chtěl jsem to rychle vyčistit, bylo to vědomé...Na mince nebo cennější věci používám Leuchtturmy a ultrazvukovou čističku a osvědčil se mi čistící hadřík od Luchtturmu.
Ale už jsem se trochu naučil si ohlídat koncentraci i čas u kyseliny citronové pro měděné nálezy. Chce to velice slabou koncentraci, stále si to hlídat a pak po osučení přetírat hadříkem s jedlou sodou, která je mírně abrazivní a zaroveň zneutralizuje zbytkovou kyselinu.
Ten odznak mám z konce dubna, kdy jsem ještě měl minimum zkušeností a dnes bych na to k. citronovou vůbec nedal, protože to není čistá měď. Jen bych to vyčistil jen v ultrazvukové čističce bez chemie..

Já tedy citronku na med vůbec

Po první zkoušce na 1 kreutzer 1851A jsem se citronky taky obával, když mince vypadala, jak čerstvě vyražená. Pak jsem ale přečetl jsem si tady na Lovci pokladů návod od zkušeného hledače www.lovecpokladu.cz/home/o-koleckac-kyseline-citronove-a-snad-vsech-pro-a-proti-1099
a dá se to...
Třeba jsem podle toho návodu čistil tenhle artefakt twww.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/prosim-o-pomoc-s-urcenim-240555/
a i tenhle půlkrejcar www.lovecpokladu.cz/artefakty/nalez/1-2-kreutzer-240546

JInak upřednostňuji Lecuhtturm

Měď, mosaz a drobná Ag kolečka s nízkým obsahem stříbra tímhle postupem poznamenáš, nebo nadobro poškodíš. Když citronku, tak jen ve slabé koncentraci podobně jako ocet a nikdy ne na měď! Ten Leuchtturm je podobně agresivní prevít. Na mosaz a měď z chemie jen šťavelku a s ultrazvukem to chce taky velmi opatrně :-)

Jinak, podívej se ještě po elektrolýze, s tou mám zatím nej výsledky ;-)

Děkuji za radu, jak na měď a její slitiny, tu šťavelku si seženu a vyzkouším. S leuchtturmem vím, že musím s novým taky velice opatně, teprve, když se trochu vyčerpá dává pěkný výsledek. To už jsem taky vypozoroval...
S ultrazvukem mám zkušenost, že je dobrý na dobře zachovalé povrchy. Pokud je povrch drobivý, tak ho to dorazí. Proto ho nejprve krátce vyzkouším a sleduji, co to udělá s drobnými oděrkami. Pokud se zvětšují, tak nepokračuji...

Přesně tak, tam hodně záleží na povrchovém poškození nálezu. Jak se to začne drobit, je většinou konec. Některé mince tím definitivně odrovnáš, třeba malé krejcary FJI ultrazvuk moc dobře nenesou.

Elektrolýzu bych chtěl vyzkoušet.Už jsem si sehnal chemickou vaničku a starou autonabíječku. Ještě mi chybí sehnat vhodné elektrody. Můžeš mi poradit, jaké elektrody používáš?
Jaké soli používáš pro měď a jaké soli pro slitiny mědi?

To ne, na mince sežeň nějaký adaptér, nebo zdroj s regulací. Větší měďáky očistíš i tou 12V nabíječku. Proud by neměl překročit 1A. Elektrolyt pro veškeré čištění kuchyňská sůl + kohout. voda. Elektroda nejlépe nějaká měkká. Mě se osvědčil několikrát přeložený alobal. Zkoušel jsem i ocelové plíšky a nerez a výsledky nic moc...... Elektrolyt jen změnil barvu do oranžova, nebo do zelena a čištění trvalo celkem dlouho bez valného výsledku. Hlavně je nutné na + pól připojit elektrodu a na - pól čištěný předmět. Po čištění to stačí opláchnout proudem vody a nechat někde oschnout. Mince vypadá zašle, pro konzervaci stačí jen vosk a horkovzdušná pistole ;-)

Díky za předání zkušeností...Faradayovy zákony mi něco říkají, tak mi bylo jasné, že na proudu zálež. Jen jsem nevěděl jeho horní limit a musí docházet k vyredukování žádaného kovu z toho balastu(solí) na nálezu, což je na katodě. Avomet mám taky a proud se dá regulovat teoreticky koncentrací kuchyňské soli v roztoku a nebo vhodným reostatem.
S těmi alobalovými elektrodami se mi to zdá velmi dobrý nápad, já jsem uvažoval o uhlíkové elektrodě...Každopádně to rád podle tvých zkušeností vyzkouším, díky

To jsou Ohmovy zákony. Kolega Faraday se zabýval nábojema :-D
Chtěl sem postnout nějaké fotky z čištění. Je to tu někde v nálezech. Ale když se člověk snaží to velmi usilovně najít, tak to většinou končí fiaskem :-)

OBI, Ty jsi junij chimik i elektronik v jednom, to se mi líbí :-D

:-D :-D :-D
No nakonec to byla jedlá soda, ale výsledek stál stejně za starou belu :-D

Narovinu, ten odznak byl mrtvej a byl by ať by jsi s tím dělal cokoliv. Obecně jsem po těch letech nenarazil na šetrnější a efektivnější čištění než je elektrolýza jak říká OBI. Zkusil jsem už hodně postupů. OBI má moc pěknej zdroj, já používám 17A zdroj z počítače který má výstupy 3,5,12V. Podle velikosti věci určuju kolik tak to chce voltů. Čím menší tím míň. Roztok dělám z kamenné sody na praní a podle nasycenosti roztoku se dá korigovat intenzita čištění. Tu kyselinu asi jenom šťavelovou, ale s tím zatím experimentujou kamarádi víceméně úspěšně a já se k tomu ještě nedostal. A na stříbro nízkoryzostní stříbro Chelaton 3. Ale třeba RU koruna snese i slabou elektrolýzu, protože to už je poměrně kvalitní stříbro. Toť moje poznatky. Samozřejmě chápu že s tím někdo může mít problém, ale pro mě jsou výsledky uspokojující. Jsou tu i odpůrci jiného čištění než vodou a kartáčkem na zuby.

soda na praní, nerezová elektroda a krokodýlek se zdrojem z počítače se osvědčil nejlíp

Slabou elektrolýzou jdou čistit i drobné Ag mince typu krejcarů a grešlí. právě pro nízký obsah stříbra ve směsi je to šetrnější, něž mechanické čištění. Chelaton jen tak na 2-3 hodiny a pak elýza.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru