Amatérský hledač pokladů přišel na polích u Kyjova o náčiní

Dobrý den,
dnes vyšlo několik článků o nelegálnosti na většině území dle policejního mluvčího. Zajímalo by mne jestli máte více info k tomuto incidentu.
Případně to i více rozebrat na lovci, aby se ostatní mohli vyvarovat této situaci.

https://www.policie.cz/clanek/vasen-pro-historii-nebo-snaha-o-zbohatnuti.aspx

https://hodoninsky.denik.cz/zlociny-a-soudy/nelegalniho-hledace-kovu-nasli-v-poli-za-kyjovem-hrozi-mu-milionova-pokuta-20220.html

https://www.novinykraje.cz/svetprace/2022/08/04/amatersky-hledac-pokladu-prisel-na-polich-u-kyjova-o-nacini-a-zodpovida-se-z-prestupku/

v kategorii Nezařazené, založil 20bobo 4.8.2022 19:24

Logicky:
Buď udání, nebo archeolokalita . Zákon paskvil říká že na archeolokalitach je zakázáno hledat. Ta fráze o většině území je nekomentovatelna. Jestli měl u sebe něco historického tak hold žádný med. :-/ no nicméně pokud ty věci mají hodnotu je to problém. Ale to zcela jistě rozhodně úřad a aktivní archeologové......
No ale je to marné marné a zase marné. Jinými slovy kdyby se všichni hledači na všechno vykašlali tak archeologové budou mít o 50% min práce protože jim to hold na podnose nikdo nepřinese. A to bych jim přál aby byli bez práce. Promiňte tu hnusarnu ale každá akce má reakci. A zabavit detektor? Už se po tom co se zde na území děje ani nedivím..... Prostě sklouzávání do totality. Omlouvám se ale je to jen názor. Třeba je vše jinak. Čas a vyšetřující aktivisté ukáží své......

Patrně udání vášnivého čtenáře MF DNES "Víkend". Pro takové vyšel překrásný článek i s návodem: www.lovecpokladu.cz/klub/a/zlodeji-historie-a-kdo-krade-muze-i-zabit-21843
Pokud to nebyla oficiální archeolokalita (i když sama tato formulace je s otazníkem), je důležité se aktivně právně bránit. Ne, že dostane flastr 5000,- a stáhne ocas. Žádný zákon nezakazuje detektor a dle ústavního práva se můžu pohybovat kdekoliv na volném prostranství, tak si to alespoň vykládám já. Samozřejmě není od věci mít požehnání od majitele a archeologa, ale ani bez jakéhokoliv povolení se (pokud vím) nedopouštím trestné činnosti. Na základě čeho mi tedy policie může zabavit detektor i s příslušenstvím? Nemůže! Chápu, že se k soudu nikomu nechce. Vůbec se nedivím, sám mám bohužel dlouholeté zkušenosti. Prachy, čas, nervy a nekonečné slovíčkaření... Tohle bych ale vyšumět nenechal. Je nutné jít do soudní pře, vyhrát, tím vytvořit precedens a v budoucnu jim to kdykoliv omlátit hlavu. Pokud někdo znáte tohoto hledače a pokud neraboval na archeolokalitě, jsem ochoten přispět mu na právní servis, případně doporučit advokáta. Podobných případů bude přibývat a mohu-li mluvit za všechny, vítězství budeme potřebovat a točit se na něm tak dlouho, až je to přestane bavit. Alespoň do novelizace památkového zákona, ta nás pak všechny zařízne jak selata... :-(

Téma mě zajímá a napsal jsem na dotyčné policejní oddělení dotaz. Až odpoví, nakopíruji to sem. Už je čas tohle rozseknout, pokud je archeologické území "většina území ČR" jak tvrdí policejní mluvčí, může být tedy sebrán úplně každý. (Dle mýho se jen snažej z člověka návodnou otázkou dostat odpověď, že provádí archeologický průzkum a na to pak ušít paragraf, jenže pokud člověk vyběhne ven s detíkem, není to acrheologický průzkum, tohle udělali tomu chudákovi v HK kraji. Návodnejma otázkama ho vmanévrovali do porušení zákona.).

A odteď už jsi v evidenci :-O :-D :-D
Těžko říct, kde přesně dotyčný hledal. Mohlo se jednat o archeolokalitu. Známá místa, kde byly na jižní Moravě sídliště jsou hlídaná i za spolupráce místních, protože jinak už by tam nebylo co hledat. Byla by kompletně odkovená. :-)

Jo, ale chtěl jsem od Policie vysvětlit a zákonem definovat tvrzení " policejní mluvčí Pavel Šváb upozorňuje amatérské hledače, že je archeologická činnost na většině území nejen našeho kraje nelegální."

Protože hledači s detíkama nedělaj archeologickou činnost. To je nesmyslná lež...
Kopáč brambor může taky najít artefakt, provádí archeologickou činnost?

Oni se opírají o citaci v zákoně o cílené prospekci za použití sofistikovaného zařízení. Vlastně použít to můžeš, ale vyzvedávat ze země archeonálezy smí jen pověřená organizace. Každopádně pokud šlo o archeolokalitu, tak tam dotyčný neměl co dělat. Ale jeden archeolog z České Lípy svým výkladem rozšířil archeolokalitu na celé území ČR, volal policajty a na mácháči padaly pokuty ze přestupek. A to měl dotyčný v kapse jen dva socdukáty.

Jasný. Taky si myslim, že asi hledal na archeolokalitě.

Ok rozumím. Ale blbý příklad: jedu autem a napadne mě zastavit a jen tak se projít s detikem, jak poznám archeolokalitu? Je nějak veřejně značená? Nebo musím před náhodným zastavením studovat na webu kde jsou.? Zní to hloupě ale co když? Jinými slovy, dají nějak archeologové vědět že tady ne a ne hledat? Protože spousta nalezišť je jaksi pochopitelně utajená což chápu, ale jak se potom přesně ve všem orientovat?

To by byla sakra náhoda :-D
Já si myslím, že pokud zastavíš a náhodně vybereš místo pro hledání, tak tě nikdo peskovat nebude. Maximálně majitel, když má s hledači špatné zkušenosti.

Jsem zvědav na odpověď. Sám jsem mu chtěl volat. A možná to ještě udělám.

Odkovení polí je jen dobře, ale ne takto chaoticky :-)

Ještě mě napadlo. Když by našel munici. Co potom? To by mu taky vše zabavili? Teď myslím vercajk.... Vždyť i na stránkách policie se lze dočíst něco v tom smyslu že pokud najdete cokoliv co připomíná munici neprodleně volejte policii. Jasně ok. Ale teď vnímám rozpor . To už není činnost protizákonná? Tady narážím na vyjádření mluvčího... Upřímně 90% munice najdou hledači, zbytek jsou náhody nebo stavební práce. Třeba to nesouvisí ale dvojí metr je vždy nanic

Ono je to celé na hlavu,v jednom kraji za nález i detektorem byly vyplaceny odměny a ve vedlejším kraji udělena pokuta.To znamená,že zákon je neskutečně ohebný,nebo si ho může vyložit kdokoliv jak se mu to hodí.Ale pro policii může být pohodlnější zkriminalizovat 30 000 lidí kteří jsou relativně bezůhoní,než nahánět nějakou agresivní smažku,která si z nich nic nedělá a ještě se za ni postaví deset neziskovek a policistu potáhaj tak,že si připadá jako blbec.

Tak za archeolokalitu nemůžou prohlásit celé území. Pokud by prohlásili, znamenalo by to zvláštní režim pro všechny na tomto území, nemohl bys třeba bez povolení jít ani vykopat brambory na zahradu :-D
Prostě se snaží udělat z detektoringu apriori nezákonnou činnost, protože s ním vlastně provádíš archeo výzkum podle nich a takto se snaží instruovat i policii, že se jedná o nezákonnou činnost. Jenže hledání detektorem není u nás zakázáno a nemůže být bráno jako součást archeovýzkumu. I když ti v kapse najdou nějaký archeologický artefakt, tak to není nic protizákonného, protože stále můžeš splnit zákonnou povinnost, tedy uvedený artefakt odevzdat příslušné instituci, a to dle zákona.
A policisté by se měli dovzdělat, aby konali dle práva a nedocházelo k těmto excesům.

To nejšílenější na tom je, že archeologové nikdy nechtěli, aby hledání s detektorem bylo brané jako archeologický průzkum. Pokud by to tak bylo, muselo by se na každý průzkum dost papírovat. Jinak to vlastně moc nechápu, před pár dny jsem zažil obrovskou děkovačku za nález a teď zase tohle. Jak je možné na jedné staně reubliky dostat děkovačku a na druhé tohle. Nevím, zda se jednalo o archeolokalitu, zda byla zapsané v katastru, zda měl povolení od majitele pozemku atd. Ale ty vylhané novinové titulky mě poměrně vadí. O trestu rozhoduje soud a to na základě toho, jaká vznikla škoda. Pokud tedy nějaká vznikla a pokud ten člověk vlastně vůbec něco porušil. Asi je už covid, válka, inflace omletá a je třeba najít nějaké nové téma.

Každopádně každému doporučuji, mrkněte na PAS a zauvažujte, zda nějaká rozumná forma spolupráce by nebyla pro vás lepší řešení (pokud to tedy archeolog s kterýmu budete dělat, bude chtít dělat. Jinak to jde i bez něho). Mezi hledači je stále dost takových, co by klidě prodali i svojí matku. I když se to za ty 3 desítyk let neuvěřitelně změnilo, stejně je tady dost magorů u kterých vše co najdou skončí vždy někde na aukru. A stejně tak se samozřejmě občas něco ztratí ze zbírek....

Je to prostě nějaký obraz společnosti, takové to tady je.

Těžko říct, co vlastně spáchal. Kolikrát ty informace v tisku jsou nepřesné. Ale pokud čtu ty na stránkách Policie, tak vyloženě se mi nezdá, že by dle toho překročil zákon.

Citace zde:

Na konci června vyjížděla policejní hlídka do polí za Kyjovem, které procházel muž s hledačkou kovů v ruce. Ten byl tak zabrán do své činnosti, že si policistů zprvu nevšímal. S hlídkou ale spolupracoval a uvedl očekávané, tedy že k této činnosti nemá žádné povolení či oprávnění. Muž následoval hlídku na obvodní oddělení, kde podal k věci vysvětlení. Policisté sepsali oznámení o přestupku a zároveň muži zajistili lopatku, detektor kovů a nalezené kovové fragmenty. Celý spisový materiál včetně zajištěných věcí putoval na krajský úřad, který rozhodne o sankci. Ta může být astronomická, v řádech milionů korun. Upozorňujeme amatérské hledače, že je archeologická činnost na většině území nejen našeho kraje nelegální.

Co se týče toho PASu, tak ať je britskou formou, pak to bude fungovat. Nějaká polovičatá řešení jsou vždy s prominutím k hovnu.
Pak ty informace z nalezených věcí se budou o mnoho méně ztrácet, nemusí všechny artefakty skončit v muzeu, když o to zájem v muzeu nebude a můžou se prodat pak někde v aukci. Nemusí zákonitě všechno vlastnit stát.

Myslím si, že základem toho, aby nějak společnost správně fungovala, tak je nastavení pravidel, které nebudou nikoho zvýhodňovat.

Ano za mě dobrý názor :-)
Já osobně velmi těžce nesou to že se archeologům potažmo státu servírují nálezy na podnose. Vždyť cokoliv co člověk dělá vyžaduje energii. Od koupě detektoru po čas.... Proč musí vše sebrat stát? Ano je to zákon ale ten tvoří lidi na nějakém základu. Bohužel společnost si zvykla na věci zadarmo. Archeologové jsou státní zaměstnanci a mají jistě to že díky tomuto zákonu paskvilu se jim musí to co najdeme odevzdat aby to prozkoumali. No asi mě zde ukamenuje že ale já s tím nesouhlasím a basta. Tečka. Nikdy jsem nic neprodal to co jsem našel chodím zřídka a většinou nalézám šrot ale je to pro mne relax. A při tomto relaxu mám být perzekuován? Tak to běžte s prominutím archeologové a úředníci do prdele. Makám u soukromé firmy a peníze si musí člověk zasloužit a ne se chovat jako vyžírka která pobírá desátky. Tečka. Pokud by to bylo tak že to bude ohodnoceno tak jako někde ve světě solidním podílem pro hledače nemám problém. Ale u nás je to snad záměrně úplně špatně. Promiňte ale žrádlo v obchodě taky zadarmo nedostanete.

Je mi líto kluci, ale nestane se to. Kraje prostě hledají a nacházejí cestu jak za nálezy neplatit. Mám zde několik případů, kdy nálezce nejdříve vynášený do nebe začal být obratem zatracován po tom co začal řešit zda s toho něco nebude.

Můžete tady tak stokrát psát o anglickém zákoně (není britský, ve Skotsku neplatí). Ono to tam taky není taková hitpráda, když tě dvacet sedláků pošle do ... a všichni chtějí za hledání zaplatit. Máme tady kluka, na LP, který si nedokázal domluvit jediné hledání a nevzali ho ani do žádného klubu.

Jenom taková drobnost. Nový článek od Romana, tedy jeto nádherná pecka. Ale co se týče naší diskuze tady... všechny nálezy jsou Baham. www.lovecpokladu.cz/home/nove-poklady-spanelske-galeony-366-let-od-potopeni-9208

To je pochopitelné, že nálezy patří Bahamám, když se našly v jejich výsostných vodách 8-)

Když někoho seberou na poli tak je to pro novináře hledač = zloděj
Když hledač odevzdá mincovní depot za statisíce, tak ho vykopala naprostou shodou náhod fenka německého ovčáka Terezka ;-)a půl roku předtím měl stejné štěstí i jezevčík Pepa ;-) ;-) ;-).

Tak doufám, že brzy bude mít štěstí labrador Mensík :)

Nezapoměli jsme na divočáka a krtka,ti taky hrabou na černo v naši matičce zemičce. :-D :-D

Krtci jsou nejzákeřnější! Zrovna v neděli jsem kopnul okousanou grešli. Tady po nich vyloženě jdou :-D

Krtky mam na zahradě a ne vyhrabat poklad,psa vodim sebou kde zastavim hrabe diry,a taky žádný hrnec dukátů ne vyhrabal .Tak přemýšlím o změně.Asi půjdu do divočáka. o:-)

Oddělení tisku a prevence - Policie České republiky

Člověk tam zašle dotaz a od soboty čekám na odpověď...honit lidi po polích, na to čas maj, dopovědět na základě jakýho zákona nebo jestli byl v archeolokalitě ne..To je smutný...

Jj je to tak.
Kdyby měli zájem na seriózní práci tak jasně definují proč se to stalo. Možná mají ze zákona lhůtu 30 dní na odpověď? Nevím. Jen mne to napadlo. V každém případě to stávající odůvodnění je podobné jako styl jedna paní povídala..... Pokud odpoví jsem zvědavý jak to oduvodni. Pokud neodpoví je to jasná vizitka současné situace co je zde ve státě. Tím pádem není odpověď tak se můžeme domyslet důvodů jakých chceme to nám nikdo nemůže mít za zlé.....

Tak beru zpět. Dle dnešní odpovědi Policie ČR hledal na archeolokalitě, chyba je tedy na straně detektoráře, nikoliv na straně archeologů nebo Policie.

!!!


Já si to myslel. Není to první případ, bohužel to hází špatné světlo na nás všechny.

A napsali ti i na které konkrétní archeolokalitě? Nejde mě o přesnou lokaci, ale o info, že je tam třeba germánské nebo keltské sídliště apod. a že tahle informace je běžně dostupná. Protože jinak je "archeolokalita" skutečně každé pole - na každém jsou artefakty starší než 70 let...

Ano. Lokalita germánská. Jak je to značený atd nevím. Nejsem z JM kraje.

Hm, nějak se mě nechce věřit, že by si cajti před výjezdem a polapením tohoto závažného zločince zjišťovali, že jde o archeozónu. Dle mého názoru (může být samozřejmě mylný) - vyjeli na udání, delikventa s velkou slávou zajali a až po tvém dotazu začali zjišťovat, jestli je to archeo nebo ne. No a protože by byl trapas přiznat, že je to obyčejné pole a protože, jak jsem vygůglil, tam někde v okolí Kyjova patrně Germáni byli, tak se s úlevou sdělilo, že je to archeo - protože by třeba mohlo být...
Podobný případ se řešil loni s kolegou Jednorukým - čapli ho, na archeolokalitě nebyl, ale nakonec sám rád přiznal vinu a veřejně se kál a slíbil spolupráci, zloděj historie jeden darebný...

Nevim, jak jsem nakoupil, tak prodávám. Tebou zmiňovanou kauzu si pamatuju, dával jsem tu link na protokol.

Tak se to vyjasnilo. Díky za info.
Teď už jen drobnost. Nejsem blbej ale jak poznám archeolokalitu? Musím pátrat na netu nebo je to veřejně označené?
Ještě k té odpovědi od policajtů. Kdyby to napsali hned , bylo by to hned jasné....

Co se vyjasnilo? Policajti napsali, že hledal na archeolokalitě a tím je to vyřešené? Podle jejich výkladu je přece archeolokalita prakticky celá ČR...

A další věc je ta, že žádný zákon nezakazuje hledat na archeolokalitě, co tak jsem prošel ty zákony. Tak by mě opravdu zajímalo, na základě čeho mu sebrali ten detektor.

Teď mi to docvaklo. Opět odpověď jak se jim hodí..... Ale znovu jak když někde zastavím poznám že jsem na archeolokalite. To že je celá ČR archeolokalita je ptakovina.

to je, ale archáči teď takový názor mají. Chystám se vykopávat brambory na zahrádce, tak si nejdříve na úřadě zajistím povolení, když jsem na archeoloklaitě, abych náhodou nebyl obviněn, že dělám nelegální archeologický výzkum :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru