Čistit úplně nebo částečně?

Zdravím,
poslední dobou se potýkám s otázkou, jestli staré měděné mince s již větší vrstvou měděnky čistit až do okamžiku kompletního zmizení měděnky.

Často mám minci po neinvazivním čištění vodou, rukou, solvinou, kartáčkem v pěkném stavu. Ale poté, co dočišťuji poslední kousíčky opravdu tvrdé vrstvy měděnky invazivnějšími metodami, tak se celkový stav zhorší.

Zase se ale bojím, že když na minci nějakou tu měděnku nechám, časem dojde k jejímu rozšíření i přes pečlivé zakonzervování v silikonovém oleji.

Budu rád za vaše zkušenosti a rady :-)

v kategorii Čištění a focení, založil Medicus 30.12.2015 21:59

Tak jak chlapi, čistit úplně nebo částečně? :-)

Medicusi, nech to být, alespoň prozatím. Než to úplně podělat, lépe nechat s patinou. Pokus se spojit s někým, kdo podobné věci ošetřuje pro některé muzeum. Poškození je nevratná záležitost, pak si budeš nadávat, že jsi to neměl čistit a navíc, zbytek svého života čumět na pokaženou věc. Už tě to nebude těšit, ale budeš vzpomínat na to jak jsi to podělal. Chce to klídek, žádnou paniku a uspěchanost. ;-)

No.......jak co.Třeba boty a zuby úplně.I když...........někdo si to nečistí ani částečně. :-)

:-D :-D :-D

Čim víc tím huř zničil jsem už dva

Přidávám se s podobným dotazem. Dnes se mi povedl můj úplně první nález (začínám). Jde o padesátihaléř z roku 1931. Zatím jsem ho pouze omyl vlažnou vodou a zbytky hlíny odstranil zubním kartáčkem. Nicméně mince je stále pokrytá souvislou vrstvou měděnky. Nechci ji nikomu nabízet, chci si ji nechat na památku. Ptám se tedy: měděnku pryč a vrátit minci původní vzhled (samozřejmě s největší opatrností) nebo nechat v nálezovém stavu? Co byste dělali vy? Díky Honza.

Není to zázračná mince, ale rozumím tomu si první nález ponechat na památku a patřičně vyčistit (měl jsem to podobně, dokonce stejná mince :-) ). Každopádně nespěchej. Nech ji třeba naloženou (destilka, olej etc) a neukvap se. Vyčistit minci můžeš klidně třeba až za 1/2 roku, ale když to zkazíš, nevrátíš to. Doporučuji si počkat na další podobnou minci (materiál, stav) a dělat si na ní pokusy. Osobně mi na tuhle konkrétní minci minci pomohla houbička na nádobí s mýdlem (hrubá strana) a jemný mosazný kartáček, ale (!) trpělivě, něžňounce, nespěchat ;-) A držím palce při dalším hledání ...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru