legionář

tento zápisník jsem koupil ve STAŠOVĚ městě v ruském polsku 4/10 1914................né každej nález pojme detektor .....

v kategorii Lovci historie, nálezy a určování, založil zebedie 22.2.2011 21:01

první strána tohoto deníku psaného na frontě je velice nečitelná, bude se snažit rozluštit velice zajímavé téma .Deník je psán tužkou ....písmo velice drobné a je to už pěknejch par let ........

20/11 ráno čaj a ležíme k poledni jdeme dále a zakopáváme se na večer špatný mináž a tak ležíme do rána v noci byl sylný mráz

23/11 ráno byla káva a pak děláme utok na nepřítele při tomto utoku padl náš ...komandant...Flo.... Pe... Z litovle

já s koňmi jem ho zavezl na (hyfpalac).......nejd to rozluštit ... budu muset přeskočit dvě stránky :-O

2/12 mam k snídani kavu a potom škrabu brambory na vaření s kamarádem . včera jsem dostal lénung za 3 krát najednou 10K 80h.

5/12 ke snídani je čaj a pak ležíme do mináže na večer a po minažu do rána 6/12 máme ráno kávu ale čistou není chleba pucujeme kvéry dále to jd jako předešle. 7/12 ráno mame kakau fasujeme hrstku tabaku a 1/3 chleba ležíme v dekunbách a zahříváme se neb je zima.....

na večer jedna patrola od 32legie udělala alarm pak jdeme ublézovat 1.baon děláme s cuksvírou HEISLEREM dekung tak ležíme do rána

10/12 ráno ke snídani je čaj .lovím všuky padlo 7 kusu. Z kopce jenž máme obsazen je velice pěkný rozhled,na městečko BYLYCA a jeho okolí.jihovýchodně o města na kopci jsou zříceniny hradu.skaliska se zříceninou do kola činí pěkný pohled.navečer jsme oblézováni 1.baomem a my jdeme do užlbiny do meších starých dekunku spát.

11/12 ráno je čaj pak pucuji gevér je očkování proti choleře.tak potm ležímeaž do večera až je myná jdu pro ni pak ležíme do rána

.............20/1 1915..... trochu jsem přeskočil ale vrátím se zpět ...za chvíli začala naše otolerie střílet a ruská se ozývá,pouští granáty tu jeden padl do sousední chalupy a ta celá se zesula,tam bylo jich 16 raněno a 10 uplně mrtvých , o hruza je se na ně podívat,jeden je celý roztrhán nemá noh ani ruk , i bez hlavy.Tak to vypadá až vlasy na hlavě stávajía hruza prochvívá celým tělem. v takové hruzy prožíváme v zakopě zbytek dne a večer mame službu ve spodní dekunkách i spíme klidně zbytek noci..........

asi by nebylo špatné to zpracovat jako článek a předpokládám, že třeba vojenské muzeum v Praze by nezměrně rádo spolupracovalo na digitalizaci a zpracování toho deníku ;-)

díky za info ...deník je velice obsáhlej ... moc není čitelnej možna ho naskenovat zvýraznít tím text ... nevím ... není to srdcová zaležitost ...možná ještě přihodím nějakej ten den .. uvidím na odezvě.... jinak se jedna o lidi města ,LITOVEL,BLUDOV ,PROSTĚJOV,LUTÍN ,TOVAČOV,A MNOHO DALŠÍCH MĚST A LIDÍ CO BYLI SVĚDK TĚCHTO UDÁLOSTÍ...... JEŠTĚ JEDNOU DÍKY ZA INFO..... a něco malého na dnešní večer ......Nyní nam nastává špatné počasí,na strážích sních s deštěm lije do tváře tak že kosti to prochvívá,náš vojín však musí bezevšeho jak svíce stát neb nepřítel není daleko,proto je třeba velké pozornosti.At mrzne ať prší,neb padá sníh tu znas každý jako železný stojí a svízelu se neleká neb již 6.měsíc stojíme nepříteli vstříc......

20/5 1915.... bylo jich moc zajato a dobrovolně se jich moc zvdalo.bylo jich asi 582 a několik officíru.jenom naš batalion.v noci zase je největší opatrnosť až do rána.

21/5 1915....celý den je hrozná palba z nepřátelských dělkol našich dekunků a očekávame brzoli do ních nekerý uhodí a jest to hrozné,tu najednou jeden praskne a jeden muž vel 4 cuk sekácí k zemi a já cítím bolest na prasvé ruce jsemraněn jen mě kuže odřela......

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru