Povídka na téma : Brněnští pyrotechnici aneb jak jsme granát našli

CHtěl bych se s vámi touto cestou podělit o svoji veskrze pozitivní zkušenost s brněnskými pyrotechniky
Při jedné loňské letní srpnové pochůzce s kolegou a s detektorem, při které nebylo celou dobu ani slechu po signálu, najednou signál jako hrom. kopem, kopem, najednou rezatá hlína, narážíme na trubkoidní tvar železa. "Achjo zase pluh" hlásím kamarádovi, ale co, říkám si škoda to tam nechat, půjde do šrotu. Tak kopu dál a snažím se dostat na jeden konec trubky. K mému zjištění je trubka až moc tlustá, ale říkám si zemědělec poctivej, dal si záležet aby mu to šutr neurval. Když jsem se dostal na konec, s jemným mrazením v zádech oběvuji na konci nikoli dutý konec jak bych si přál, ale zakončení s "čudlíkem" uprostřed a okolo několik dírek. "Hrome to se mě nelíbí" hlásí kamoš. "Kušuj" snažím se potlačit i já nepříjemný pocit. tak kopu na druhou stranu. No k mé nelibosti jak již tušíte oběvuji zakončení do špičky. Tak to opatrně vytahuju z díry s pocitem že jestli udělám něco blbě tak po mě najdou jen auto a detík v poli :). "A doprdele" vylezlo z nás obou. Vždy jsme tak trochu počítali že něco takového můžem někdy najít ale tahle situace byla až mrazivě reálná. "ty vole a co teď" hlásí kamoš. Po chvilce debaty přemejšlíme co to je zač. Vzhledem k tomu že krom detektoringu hrajem rádi hru"World of tanks" kde jsou nádnerně zobrazené dispozice děl a munice do nich, tipujem na KWK a Panzer IV nebo STUG, prostě německej granát. "No nechat to tu nemůžem", shodujem se oba, to by to tomu zemědělci co to tu má za týden orat vzalo radlici i s traktorem. Tak hrdinně s pocitem že jestli narazíme na voly tak dostanem pojeb zvedám telefon a volám naše milované"pomáhat a chránit". Tak že prej pošlou hlídku. Za 10minut přijíždí oktávka s policajtkou jak lusk. Samozřejmě i přes detailní popis kde jsme projíždí kolem nás a mizí v další vesnici, "blondýna" zatlemíme se a jedem pro ni offroadem. Nakonec s námi dorazí na polní cestu a hlásí. A kde to máte?. "Támhle v poli" a ukazuju na místo kilometr ode mě. "tak daleko?" hlásí s pocitem nevole policajtka, a na její odpovědnost ji tam musím zavést offroadem. To bude mít jezeďák radost pomyslím si. Když jsme u našeho dárečku tak se nás ptá jestli jsme si jistí jestli je to granát, jestli to není pluh nebo plechovka. S pocitem že ta policajtka v životě neviděla pluh natož pole ji přesvědčujem že se jedná opravdu o granát. Tak zase zpátky k autu a to už volá profíky. Borci s fordem tranzit přijíždí suverénně do pole a já se už vidím jak tu dodávku tahám ven na laně páč je ta zem pěkně měkká. Z dodávky si to šinou dva borci jeden mladej vysokej druhej starší a menší. Místo původních nadávek co jsme čekali za to že je v pátek v 6 odpoledne taháme z kanclu před koncem šichty dostáváme pomale gratulace a pochvaly za to že jsme tu bestii našli. K tomu navíc kompletní přednášku o nalezeným granátu což kvitujeme s povděkem. Chlapi ledabyle ode dveří hážou námi nalezenej granát někam doprostřed dodávky do bedýnky s pískem. Na otázku stále přítomné policistky jestli to nemůže vyboucnout tak ten velkej řízek povídá: "jasně že jo je odjištěnej, ale já su chráněnej, mám dobrou životní pojistku, žena by měla aspoň radost". Na rozloučenou dostáváme ještě jednu pochvalu a doporučení ať je voláme klidně i o půlnoci, že ty svině teď začínaj vylízat jak se ta půda splavuje a že od toho sou přeci tady. Naskočí do dodávky (samozřejmě bez polickajtky ta se tam bojí a jede raději s náma) a frčí si to po poli k mému překvapení bez potíží zpátky do Brna. Můžu vám říct že ten nález byl můj nejadrenalinovější zážitek který si budu pamatovat dosmrti :)

Nález je z katastru obce Mělčany, v hloubce cca 10-15 cm. Jedná se o :
7,5 cm německý průbojný granát s 16g trhaviny. Vystřeleno z děla KwK patřící pravděpodobně tanku Panzer 4. Dle lokality a úhlu dopadu vystřeleno z Ořechova (3-4km vzdušnou čarou) (ano vy chytří víte že to je dějiště největší tankové bitvy konce války na našem území).
Při dolování to byl adrenalin až do konce, moc mile nás potěšila policie ČR milým jednáním -Ivančáci a páni pyrotechnici z Brna - Bystrce byli úžasní -úplně vpohodě a v klídku ještě si s náma pokecali a pochválili nás za ohlášení.

v kategorii Munice, zbraně a bojiště, založil CharlieKR 11.4.2013 00:05

príma článek :-)


Zpět do chatu

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru