Taky zdravím, před třemi lety jsem byl ve stejné pozici jako ty. Začínal jsem s kupou nejasností kolem hledání. Teoreticky nesmíš hledat tam, kde nemáš svolení majetele pozemku, kde je archelokalita, CHKO /kvůli kopání do země/, v zasetém poli, atd. Praxe je trochu jiná, hledej tam, kde nejsi vidět. Na tvé otázky z valné většiny najdeš odpovědi zde v sekci poradna, fórum. Za tři roky hledání jsem měl pouze jeden konflikt s /asi/ majetelem pole /bylo sklizené/, který si to nepřál a volal policajty, tak jsem mazal pryč /stejně nepřijeli/. Vyhledej si v okolí stejně postižené a na společných hledačkách se dozvíš více informací, ale nesmíš zase všemu věřit. Měj se, ať se daří.
Začínám s bádáním
Srdečně Vás všechny zdravím,
jsem tu zbrusu nový - a nejen zde, ale i ve světě bádání, rýžování zlata, detekování a objevování historie kolem sebe. Vždy mě tento koníček fascinoval a bavil - rád sleduji tvůrce (třeba Prospektora :)), kteří se ním zabývají. A v poslední době jsem si řekl, že bych s tím rád začal. Doma mám už dobrých pár let detektor Teknetics Eurotek, mám i nějaké rýžovací pánve od Karmy... ale přesto, jako úplný lajk mám pár dotazů (k detekování) a byl bych vděčný, kdybyste mi je vy, zkušenější, pomohli zodpovědět.
1) Jak je to s odevzdáváním nálezů? Co musím a co nemusím odevzdávat (nebo musím vše?)?
2) Jak navázat spolupráci s archeology? V čem spočívají její výhody?
3) Je něco, co vyloženě nesmím (samozřejmě, znečišťování okolí, oheň a velké nezahrabané jámy jsou samozřejmostí)?
4) Jak je to se zákonem? Je to vůbec legální?
Za další rady bych byl také vděčný. Nerad bych činil něco nezákonného a někoho tím poškodil.
Díky moc, Matěj!
Ahoj, mě hodně pomohlo například "nakoukání" zdejšího katalogu. Podle toho poznáš, kdo co odevzdává a hlavně se naučíš rozpoznávat artefakty. U spolupráce s archeologem bych se zaměřil třeba na nejbližší muzeum. Nebo najdi někoho z tvého okolí, kdo také hledá a spolupracuje s archeo a zeptej se ho.
Jinak k hledání je nejlepší si u majitele pozemku zajistit povolení. Máš pak klid, když nějaký otrava remcá. Já mám povolení skoro na všechna pole kolem naší obce a jsem úplně v klidu. Majitelé naopak ocení, že se raději nejprve zeptáš a často jsou taky zvědaví, co jsi našel. To, že jim odkovíš pole od nepořádku je taky plus.
Ať se daří a kdybys měl otázky, tak napiš klidně do zprávy.
Jen pro upřesnění - mě nesleduješ
Jinak k dotazům - odevzdávání archeo je jasná věc, o tom není třeba debatovat. Muzea zajímají i nálezy do konce středověku, mincovní depoty atd. K mladším nálezům - záleží na muzeu, jestli to budou chtít.... Některá muzea zajímají i pozůstatky po válkách WWI - II.
Nesmíš hledat v archeolokalitách, hrady, tvrze atd. mají také určité ochranné pásmo. Resp. nechodit moc blízko, zavání to průšvihem.
A se zákonem je to tak - pořád ještě platí, že co, najdeš patří státu. Ale zase nepoběžíš odevzdat každý měďáček nebo falerku, co vykopeš....
Jak zmínil kolega - věnuj nějaký čas sledováním LP. Uděláš si obrázek o tom, co a kde můžeš pod cívkou čekat, jak zaměřovat nálezy, kdy volat pyrotechniky ( ), jak čistit nálezy a spoustu dalšího.
Taky zjistíš, že tu jsou fajn lidi, co umí poradit, i když dostaneš třeba pojeb za fotky - a občas se tu zvrhává humor
Přidat příspěvek
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.