10. 12. 1818 Kalendárium

10.12. 1818 Narodil se František Ladislav Rieger

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

František Ladislav Rieger byl český liberální politik, podnikatel a spoluzakladatel Národní strany. V souvislosti s revolucí v roce 1897 byl povýšen do šlechtického stavu. I v poslední etapě života měl pořád dobrou náladu.

Narodil se 10. prosince 1818 do mlynářské rodiny ze Semil. Už v dětství projevoval velkou dávku talentu a inteligence, takže o jeho životním směřování intelektuála bylo rozhodnuto už poměrně záhy, ačkoliv jeho otec si ještě dlouho přál, aby se František ze studií vrátil a vyučil se mlynářem.

Rieger však vystudoval prestižní gymnázium, kde byl jeho učitelem Josef Jungmann. Františka inspiroval k zájmu o literaturu. „Roku 847 získal titul doktora práv a začal působit jako soudní úředník, zároveň však stále pomýšlel na umělečtější kariéru, psal básně a stýkal se s mnoha českými vlastenci, buditeli i spisovateli,“ píše Marie Michlová v knize Smrt a pohřby slavných.

V souvislosti s revolucí v roce 1897 byl povýšen do šlechtického stavu, o rok později oslavil osmdesáté narozeniny ve velkém stylu za hojné účasti významných osobností, popřát mu přišli i někdejší odpůrci. V roce 1891 Riegera postihlo neštěstí, když zemřela ve věku 57 let jeho manželka. Také ona byla mezi Čechy velmi oblíbená, a to díky její charitativní činnosti.  Její tělo bylo vystaveno na katafalku v Lobkovicích.

Na vlastní smrt se Rieger začal připravovat o devět let později, když sepsal závěť, a také při příležitosti světové výstavy navštívil milovanou Francii, aby se s ní rozloučil. Sbohem dal také rodnému, kde se setkal s Antalem Staškem a probíral s ním budoucnost Rakouska-Uherska.

V poslední etapě svého života Rieger holdoval divadlu a zachoval si dobrou mysl až do posledního okamžiku, i když na tom po fyzické stránce již nebyl dobře. Obával se už koncem devatenáctého století, že se nedožije oslav začátku nového.

„Měl problémy s třasem končetin, špatně ovládal pravou ruku a používal invalidní vozík. V únoru roku 1903 vážně onemocněl, a ačkoliv celé týdny proležel, na jeho dobré náladě se to příliš nepodepsalo. Ještě den před smrtí si pochutnával na pivu a měl zájem o všechny novinky. Ačkoliv byl hluboce věřícím katolíkem, odmítl u smrtelné lože kněze. Nejspíš stále nevěřil, že již nastala jeho hodinka. Pokoušel se vstát, ale zhroutil se a 3. března 1903 zemřel,“ připomněla ještě Michlová.

Zdroje: Marie Michlová, Smrt a pohřby slavných, Eduard Kubů a ‎Jiří Šouša, Rozmluvy s Antonínem Švehlou, www.semily.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

čtu Rieger a hned si vzpomenu na noční hledání v Pražských parcích. Jo to byly časy.

Kim... To mohlo bejt zajímavý, co tam nejvíce padalo?....

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru