100 a jedna rada pro všechny co začínají s detektory kovů

Kategorie: Pro začátečníky s detektory

Při nákupu detektoru je někdy opravdu těžké se orientovat ve velké nabídce různých značek a modelů, kdy v podstatě všechny slibují skvělé dosahy, citlivost a dokonalou diskriminaci. Nejčastější otázky jsme tak seřadili do rozhovou Freon - Elmara :)

Otázka: Jsem nováček a začínám. Nechci zatím příliš investovat, vlastně nevím jestli mě tento koníček bude opravdu bavit. Jaký bych si měl koupit detektor?
Odpověď: V podstatě je to rozumná úvaha. Pokud si nejste jisti, že Vás bude hledání opravdu bavit, je lepší koupit nějaký začátečnický detektor. Vyhnul bych se nejlevnějším asijským modelům, kde se mnohdy ani o detektorech kovů. mluvit nedá. V nejlevnější třídě do 10.000 Kč bych volil vždy raději detektor jednodušší, třeba i se zdánlivě menším množstvím funkcí, ale s kvalitní diskrimininací a citlivostí. Pokud si najdete čas, je dobré si nechat předvést více modelů a pokud možno vždy v terénu. I když jste začátečník, rozdíl mezi funkčností detektoru poznáte okamžitě sami, ať už prodejce vypráví co chce.

Otázka: Chci, aby můj detektor dobře hledal zlato!
Odpověď: Běžné šperky a mince ze zlata detekuje naprostá většina detektorů. Mezi detektory ale existuje určitá třída přístrojů, které jsou určeny  pro hledání přírodního zlata. Tyto přístroje se vyznačují větší citlivostí a používají vyšší pracovní frekvence. Daň za citlivost u takových detektorů je ale větší citlivost na velké železné předměty, které se pak mohou i v závislosti na stavu půdy hlásit jako cíle vyrobené z barevných kovů. Zkušenější hledač takové cíle poměrně pozná, začátečníkům ale mohou dělat problémy. V Evropských podmínkách se ostatně tyto "Gold" detektory používají především pro hledání těch nejmenších kovových cílů (mince, slitky atd). Zlata je v přírodě opravdu proklatě málo :)

Otázka: Našel jsme v inzerci detektory, schopné identifikovat minci ve dvou metrech?
Odpověď: Internet snese vše, tudíž se podobné zázračné přístroje občas objeví. Bohužel, je to ale nesmysl. Hloubka detekce jednotlivé mince se pohybuje od 15cm do cca 35 až 40 cm. Pokud tedy budeme vycházet z průměru mince 2 cm,  pak přístroji, který takový dosah uvádí bych se obloukem vyhnul.

Otázka: Bylo mi řečeno, že detektory kovů pracují hlouběji v půdě, než ve vzduchu, je to pravda?
Odpověď: U detektorů s pevně nastavenou hodnotou GB (většina začátečnických detektorů) to tak není. Pokud detektor nevykazuje na vzduchu, v půdě se to nezlepší. U detektorů s ručním nebo automatickým vyvážením je to jinak a případné testy na vzduchu toho napoví podstatně méně. Tam je vždy lepší zakopat, nebo alespoň cíl položit na zem a pak přizvedávat. Vždy je ale nejlepší si udělat svůj vlastní polygon, už jenom pro kontrolu, zda detektor pracuje stále jako když byl nový a také pro ověření dosahu v různě provlhčené půdě.

Otázka: Má mít detektor kovů ukazatel hloubky?
Odpověď: Hodně detektorů takovou funkci má. Její přesnost ale závisí na tvaru a velikosti předmětu. Nemá smysl se tak podobné hodnoty na LCD příliš držet. Většinou více napoví síla samotné odezvy v bezpohybovém dohledávacím režimu, se kterou také hledači daleko raději pracují.

Otázka: Potřebuji speciální sluchátka pro detektor kovů?
Odpověď: Ne, s detektorem kovů bude pracovat většina komerčních sluchátek. Je ale dobré, když mají sluchátka kroucenou přívodní šňůru a odpovídají impedanci doporučenou výrobcem. Použití sluchátek je při hledání velice efektivní, jelikož se více soustředíte a nepřecházíte ani velice slabé cíle. Detektor by měl být ale vždy vybaven kvalitním reproduktorem, abyste sluchátka používat nemuseli. Na hodně lokalitách může být použití sluchátek nebezpečné, protože prostě nevíte, co se kolem Vás děje. Pokud také chodíte hledat s přáteli, pak si chcete nejen zahledat, ale také popovídat, což prostě k hledání patří.

Pár otázek, když už jste si detektor kovů koupili

Nejčastější příčinou závady na detektoru jsou baterie, následované redukcí pro sluchátka. V podstatě se dá říci, že je to více jak 90% všech telefonátů nebo emailů ohledně špatného chování detektoru.

Otázka: Můj detektor je nestabilní, mám jakoby spoustu signálů najednou?
Odpověď: Pokud má detektor ruční vyvážení půdy, ověřte, zda je správně nastaveno. Na některých místech je potřeba snížit citlivost v závislosti na stavu půdy a interferencích v okolí. Pro některé detektory je také příznačná citlivost na mokrou trávu nebo sonda dělá falešné tóny o spadlé větvičky, mladé doubky atd. U některých detektorů mohou falešné signály způsobovat i kapičky vody nateklé mezi krytku a sondu.

Otázka: Můj detektor kovů signalizuje nález, když klepu kabelem cívky.
Odpověďet: Záleží na tom kde se kabelu dotýkáte. Pokud hýbete kabelem dole u sondy, na většině sond se ozve pípání. U konektoru vstupu do boxu elektroniky by měl být ale klidnější a v žádném případě se nesmí ozvat žádný signál, pokud se dotýkáte samotného konektoru.

Otázka: Můj detektor kovů signalizuje cíle ve strništi nebo dokonce když s ním mávám ve vzduchu?
Odpověď: Pokud je Váš detektor vybaven nějakou možností odladění GB, určitě ji pečlivě nastavte a případně snižte úroveň citlivosti. Řada detektorů je ale na pohyb ve strništi doslova nevhodná. Detektory při každém nárazu o ztvrdlé stéblo způsobí "zvuk", který se až příliš podobá odpovědi detektoru na cíl. Pohyb v lokalitě je pak doslova utrpením. Je dobré se na to zeptat již při nákupu detektoru a to zejména u levnějších číslicových přístrojů. Mávání sondou ve vzduchu je jeden z nejčastějších dotazů. "Mávám detektorem ve vzduchu, mimo dosah kovových předmětů a přesto vydává odpověď". Pokud budete sondou hezky svižně mávat směrem k nebi, většina detektorářů to dělá zápěstím, podaří se Vám porušit vyvážení mezi přijímací a vysílací sondou a prostě nějaké pípání zaznamenáte. Podobný "test" je tak nesmyslný, protože tak stejně reagují všechny VLF detektory.

Otázka: Můj detektor kovů nemá takovu hloubku a citlivost jako kolegy?
Odpověď: Pokud používáte starší model detektoru, je možné, že Váš kamarád má přístroj, který je již novější a má tak  větší dosah i větší citlivost. Technologie se neustále posunují a i když je to u detektorů kovů po centimetrech, posun tady je. Pokud ale již používáte nějaký moderní detektor jako jsou Minelab E-trac, Tesoro Tejon, Fisher F75, XP Gold Maxx, CS6MXi atd atd. a přesto se vám zdá, že kolega kope z větší hloubky, bude problém spíše ve Vaší hledací technice. Z řady testů, provaděných po celém světě je jasné, že špičkové detektory vyráběné jednotlivými společnostmi jsou si výkonem hodně podobné. Rozdíly zde jsou, ale nikdo nikomu neutíká "o parník". Je častým jevem, že hledač, který používá zdánlivě slabší detektor po delší dobu a přístroj má takzvaně naposlouchaný, dokáže ze svého detektoru dostat daleko více, než by se majiteli nového a zdánlivě nepřekonatelného přístroje mohlo byť i jenom zdát :).

Otázka: Utopil jsme detektor a přestal fungovat. Co mám dělat?
Odpověď: Ihned vyjměte baterie. S trochou štěstí bude stačit detektor pouze pomalu a důkladně vysušit. Nikdy nepoužívejte žádné spreje nebo podobné přípravky na odpuzení vody a konzervaci na základní desku detektoru.

Otázka: Když jdu hledat sám, mám daleko více nálezů než když hledáme ve skupině.
Odpověď: Je daleko větší šance na rušení dalších detektorů. I když v audiu detektoru znánlivě nic neslyšíte, blízkost dalšího detektoru je na dosahu znát. Extrémní případy takových rušení můžete zažít třeba na hledačských soutěžích. Minimální vzdálenost jednotlivých detektorů od sebe, pokud si jdete zahledat s kamarády, bych určil na 10 metrů.

Otázka: LCD na mém detektoru ukazuje, že se jedná o cíl vyrobený z barevných kovů. Vykopu ale železo.
Odpověď: Ani u těch nejlepších detektorů není odpověď úplně přesná. Klasickým cílem, který je dokáže zmást, jsou železné kruhy nebo články řeťězu. Odpověď na LCD tak berte jako vodítko a vždy se hlavně snažte poslouchat. Vždy mějte na paměti, že existuje doslova nekonečná množina cílů a jejich různých poloh v půdě. To vše ovlivňuje přesnost odpovědi na LCD a pravděpodobně není v silách žádného programátora všechno převést do programu detektoru. Vaše vlastní uši a zkušenost s detektorem jsou vždy rozhodující, zejména pokud se jedná o cíle uložené ve větší hloubce nebo velice malé předměty.

Otázka: Můj detektor kovů reaguje na koks a strusky?
Odpověď: Většina detektorů alespoň na některé takové cíle reaguje. Ne vždy je to na škodu a třeba při hledání jsou detektory s přílišnou funkcí odmítání takzvaných HOT ROCK rovnou vyloučené. Z mojí vlastní praxe s desítkami různých detektorů mohu říci, že nejlepším v odmítání těchto cílů byl Minelab E-Trac a  určitě nejhorší Troy X5. Ostatní detektory byly někde uprostřed.

Otázka: Mám nový detektor a mám dojem, že je vadný?
Odpověď: Kontaktujte svého prodejce a nechte si vše znovu vysvětlit. Pokud si nejste stále jisti, pak ho znovu navštivte a nechte si předvést stejný detektor a porovnejte jeho funkce. Při výběru detektoru byste měli brát také zřetel na to, jak bude váš přístroj servisovaný a jaké jsou zkušenosti hledačů se servisem daného prodejce. Vše je o přístupu a je výhodou, pokud ten, kdo s Vámi servis řeší, má také s detektory zkušenost. Uvažte také proč jsou některé detektory prodávané v aukcích tak levné a v podstatě nikdy je nemáte šanci vidět pracovat. Stejně tak proč se jejich prodeji vyhýbají všechny zavedené společnosti.

Otázka poslední, ale možná nejdůležitější: Našel jsem předmět a myslím, že se jedná o archeologii?
Odpověď: Nenechte takový předmět ležet někde v zásuvce a navštivte odborníky. Pokud nevíte kam jít, obraťte se na nějaké detektorářské združení ve Vašem okolí nebo klub. Většinou Vám rádi poradí, na koho a kam se obrátit. Hledání s detektorem kovů je krásný koníček, vyjmuté předměty ale již znovu nikdy "nenarostou". Předmět, který jste našli,  může být pojítkem s dávno zmizelou civilizací, stejně jako užitečný nástroj Vašeho dědečka. To, zda je to první nebo druhá varianta, by měl ale rozhodnout vždy někdo, pro koho je archeologie profesí. Nejenom, že tak přispějete k většímu poznání naší země, ale také k lepším vztahům mezi amatérskými zájemci o archeologii a historii na straně jedné a profesionály na straně druhé.

Jak začít s detektorem kovů

Už bylo napsáno mnoho článků o tom, jak si vybrat správný detektor. Většina z nich jsou pouze skrytými reklamními tahy prodejců, za účelem nalákat zákazníka, aby si vybral určitou značku detektoru. Potom to dopadá tak, že nový „detektorista“ zakoupí nevhodný výrobek a ještě má pěkně provětranou peněženku. Proto se doporučuje podniknout několik kroků, než se pevně rozhodnete pro nějaký konkrétní model.
V první řadě je nutno zdůraznit, že neexistuje jeden konkrétní detektor, který by byl opravdu vyroben jen pro Vás. V současné době se na trhu vyskytuje hodně dobrých značek, které uspokojí potřebu zákazníka a zároveň nezatíží rozpočet v tak velké míře. Rozhodně však s koupí detektoru nespěchejte a nejprve si zodpovězte tyto tři otázky:

1) Co chcete hledat a v jaké lokalitě?
2) Jaký typ detektoru se hodí k těmto potřebám?
3) Jaká je cenová řada těchto přístrojů?

Abyste našli odpovědi k těmto otázkám, musíte nejprve prostudovat několik zdrojů informací. Vhodným pramenem mohou být internetová fóra věnovaná detektorům kovů. I tam se samozřejmě často projeví názory prodejců. Převažují ale odpovědi přímo od hledačů, a tak máte alespoň pro začátek možnost dostat pravdivé informace o modelu, který Vás zajímá. Existují i různé knihy a časopisy s touto tématikou, ale právě zde může dojít k upřednostnění určité značky, která finančně podpořila vydání této publikace. Potom se spíše zdá, že čtete reklamní brožuru než knihu. Vhodné je také najít si nějaký klub, který sdružuje lidi věnující se hledání a poradit se přímo s nimi.
Pokud jsme se zmínili o tom, že je nutno se rozhodnout co chcete hledat, pak máte na výběr několik možností. Asi nejoblíbenější je hledání mincí a militarií. Dále si musíte ujasnit, v jaké lokalitě chcete hledat resp., jaká půda se zde vyskytuje (obsah minerálů, rudy apod.). Když už si ujasníte tyto dva asi nejdůležitější aspekty, pak už nezbývá, než si určit konkrétní typ detektoru. V podstatě máte tyto možnosti:

1) General Purpose VLF/TR/Motion Discriminator
2) Nugget Hunting VLF/TR
3) Nugget Hunting VLF/TR/Motion Discriminator
4) Pulse
5) Two Box
6) Waterproof Detector

Víceúčelové detektory (The General Purpose detektor) jsou sice určeny k hledání „všeho“, ale nečekejte od nich zázraky. Dobrý VLF/TR Nugget Hunter zase více vyniká větší efektivitou při hledání zlata, ale je méně vhodný na hledání mincí.  S 2 Box TR zase nemůžete hledat v lokalitách, kde se vyskytuje půda s větším obsahem minerálů, ale zase má dosah do větších hloubek. A poslední zmiňované, tedy voděodolné, můžete využít při hledání pod vodou, ale jsou těžší než ostatní detektory.

Když už si zvolíte určitý typ detektoru, následuje volba výše částky, kterou chcete investovat do jeho nákupu. Nejvhodnější je si nejprve zjistit cenové relace různých modelů, které budou plnit Vaše požadavky. Určete si, jaké vlastnosti jsou pro Vás prioritou a kolik stojí detektory, které jimi disponují. Vždy však počítejte s tím, že čím složitější detektor, tím budete muset strávit více času, než pochopíte jednotlivé funkce a nastavení. Pokud má detektor plnit funkci pouze jakési "hračky na dovolenou", bude nejspíš zbytečné kupovat si nejdražší model. Ovšem, jestli míníte trávit s ním víkendy a hodně svého volného času, raději investujte větší částku a kupte si detektor na vyšší úrovni.
Čas, který strávíte nad čtením již zmíněných internetových fór nebo publikací se Vám bude hodit právě teď. Všichni výrobci si totiž myslí, že právě oni vyrábějí nejlepší modely detektorů. Většina těch, které vyrábí nejznámější firmy (Tesoro, Minelab, Garrett, C.Scope, Fisher…) jsou dobré, ale jak poznat ten nejlepší? To je opravdu nadlidský úkol, protože všichni výrobci Vás zahltí dokonalými slogany a propagačními brožurami. Proto si raději sežeňte materiály nebo jděte přímo na internetové stránky prodejce a zjistěte si konkrétní technické vlastnosti výrobku. 

Potom srovnejte tyto vlastnosti u všech modelů, které vyhovují Vašim potřebám a cenovému rozpětí. Když už znáte všechny tyto informace, navštivte kamenný obchod, který se specializuje na prodej detektorů a tam se poraďte s prodejcem. Zeptejte se opravdu na všechny otázky, které vás zajímají, a také si detektor vyzkoušejte (vždy nejlépe v terénu). Dobrého prodejce zpravidla poznáte tak, že Vám odpoví na všechny otázky a ukáže Vám, jak detektor pracuje, ale hlavně Vás upozorní i na slabší stránky každého přístroje. Na trhu totiž zatím není žádný detektor, který by byl určen primárně na vše. Proto každý přístroj má pro určité režimy a typy hledání své achillovy paty :) V tomto bodě je také dobré, jak již bylo zmíněno výše, poradit se s ostatními zkušenějšími hledači.

Poté co si detektor zakoupíte, vyzbrojte se velkou dávkou trpělivosti. Studujte pečlivě návod a pracujte s ním, tak často, jak jen to bude možné. Žádný detektor totiž nedisponuje jedním nastavením, které si nastavíte a najdete s ním všechno.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Kéž by byl napsán v době mého nákupu detektoru :-), nicméně opravdu výborná práce - spoustě lidem to pomůže

Souhlas začal jsem s levnějším.Chytlo mě to naplno.Práce doma stojí.Ale zatím se učím poslouchat.A hodně čtu chat a forum.
Dak dík za tento článek.Dobrýýýý

Pěkný článek,poučný jak pro začátečníky tak pro zkušenější. ;-)

Taky to jde udělat tak, že nějaký poučný čtení jsou permanentně v nabíce někde hodně nahoře, nebo jako první automatická pošta, odkaz po zalogování, a tak podobně, jako nejdřív čti, pak mysli.... a dokud se tim neproklikáš, tak Tě to nepustí dál... (to už sem hodně vostrej...)

To je článek a přístup,kvůli kterýmu rád chodím na LP.A taky doporučuji(už 3x).Nedávno jeden kolega zlatokop si od vás z Jílového odvezl ESII a je velice spokojený.No a lekce mu dávám na dálku já. ;-)

Mám druhý den Fisher F5 Plus a ať se jí snažím nastavit jak chci tak to není ono . Projdu trasu a sem tam něco pípne , když se na to místo soustředím , tak reage jak se mu zachce . Kamarád jde po mě se Silver uMAX a má krásný odezvy a našel nějaké mince a ta F5 se nechytá. Našel jsem nějaké železné předměty , ale pouze velké a měko i když mám diskriminaci železa.Můžete mi poradit kde dělám chybu. :,-(

To kutil73: nejlepší bude když zavoláš na 731 10 27 13. Nastavení detektoru s tebou podrobně proberu. ;-)

OK ozvu se až budu doa . Zatím díky.

Pomůže to i laikovi)) ;-)

má tu nikto skúsenosť z cs5 ? Aký veľký je rozdiel medzi cs5 a cs6.dík za odpoveď. :-)

"Dále si musíte ujasnit, v jaké lokalitě chcete hledat resp., jaká půda se zde vyskytuje (obsah minerálů, rudy apod.)". Prosím o radu, kde tuto informaci mohu získat.Děkuji....

Ahoj začínám s detektorem a díky za cené rady.
;-)

Tak jsem si po třech letech vybírání zvolil Silvera, mylím že to byla dobrá volba. Jsem sním spokojen, funguje přesně tak jak jsem čekal.

Můj první detík je E- Trac. Nemyslím si, že začínat se má na levnějších detektorech, ono se dá zrovna naučit i na dražších. Vždy je potřeba si uvědomit co od toho chcete a kolik času tomu budete věnovat. Pro nováčky: Není to koníček na kterým zbohatnete, ale který vám přinese spoustu adrenalinu a pobytu v přírodě a mnoho nových přátel a to přeci za to stojí ;-)

Ahojky pánové. Jsem úplný nováček a chtěl bych se zeptat na Proteco P800. Nevíte někdo jestli je dobrý pro začátečníka? Dík Venca.

Nejsme tak bohatí aby jsme si kupovali levné věci :-)
:-P

Diky za info určitě ušetři spoustu trapeni a kačaku

Mno nic taky přidám svou tošku do mlýna :-D snad nena..ru prodejce detektorů že jim kazím kšeft,ale aspon se tak zbavíme lidi co vybírají archeolokality a jím podobných :-D.Takže Pro lidi co vidí videa nebo prochazejí nálezy a mají velké oči jak se s DK uživí nebudou muset pracovat a sbohatnou(poznal jsem pár takových :-D) tak vam uvedu polopatické počty : aby jste přežili měsíc bez prace potřebujete cca.5000kč najem+5000jidlo+dejme tomu2500benzin na hledáni = 12500kč/měsíc Aby jste dosáhli na tuto částku při dnešních cenách vykupu kovu nebo prodeje mincí musíte najít buď :

4 stríbrné mince denně po stokoruně za kus(a to musí být ta cena za kterou tu minci opravdu kdykoliv prodáte) Jednoduché počty 12500 : 30dny v měsíci = 416kč (což jsou 4ag po 100kč)

a nebo dle kovu:

52gramu stříbra deně při vykupu nejmenší ryzosti cca. 8kč

Takže si to spočtěte dále sami :-D Investice do detektoru cca.15000kč (s levnějším určitě nebudete kopat 4ag denně ne že by to bylo realné i s dražžším DK :-D ale tak možné je všechno)+čas ktery strávite hledáním 12h denně abyste je našli 30 dní v měsíci zavěr si udělá každý sám.

A timto bych svůj názor ukončil THX nebijte mněéééééé o:-)

Super článek s radami pro stárnoucího a invalidního začátečníka po rozvodu 🤕...a zrovna včas ❗ Včera ráno jsem to zase málem položil (před 5 léty jsem totálně frustrovaný prodal Garrett 250 a to již po 5ti hledáních).
Z těchto Elmarových rad mi došlo, že začátečnický Teknetics EuroTec PRO není ani zdaleka ten nejhorší "šancajk", který jsem si na ověření, zda mě to bude bavit, mohl pořídit, jak jsem si již odevzdaně myslel, ale že musím překonat zřejmě již nastupující "stařeckou" netrpělivost(!) a vzteklost 😇.
Tedy Ti Elmare děkuji, neboť jsi mi dal jasné odpovědi úplně na všechno, co mě málem položilo na lopatky 👍...a tak budu "kopat" dál.Dobrý den vám všem.
Už nějakých 10 let přemýšlím na koupí detektoru, ale odhodlal jsem se až teď. Nikdy jsem žádný detektor nevlastnil, ani s ním nepracoval.
Po přečtení různých recenzí u vás, i jinde a skouknutí různých videí na youtube jsem se rozhodl pro nějakou tu "střední třídu" Anfibio Multi (dnes jsem si pro něj byl).
výborně se drží (a váha úplně v klidu). Zítra jdu za praxí, ale zatím bez kopání. Totálně zmrzlá zem mi to ani nedovolí. Tak aspoň budu studovat nastavení apod..
Tak mi držte palce..
...a pěkný Nový rok a ať je lepší, než ten minulý

Poraďte!Jakou déčkovou cívkou do 3 000 Kč, vytunit Teknetics Eurotek Pro?Tento mi vyhovuje.Důchodci chodí na procházky se psem, já s detíkem.(Pole, louky, málo les.Děkuji.Email=ivo89@seznam.cz

Co si myslíte o značce detektorů Durammaxx?Jsem začátečník ..

Tady je každá rada drahá.Každý prodejce, nebo i kamarád, který vlastní detektor, vychvalují to svoje.Doporučuji koupit levný do 3 000 Kč, naučit se s ním na různé zvuky,získat zkušenosti, šetřit peníze a za rok si koupit nějaký lepší, za cenu okolo 17 000 Kč.Značek je hodně.Ivo Krejčí

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru