16. 8. 1419 Kalendárium

16.8. 1419 Zemřel český král Václava IV.

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Co bylo příčinou smrti Václava IV. je dodnes záhadou. Podle některých mrtvice, jiní zase hovoří o infarktu. Než král skonal, křičel bolestí.

Ráno 16. srpna 1419 si Václav IV. stěžoval na silnou bolest v levé ruce a po poledni byl zasažen dalším záchvatem mrtvice, tentokrát již mnohem silnějším, než byl ten první. Po něm následovala už jen tříhodinová agónie, která vyvrcholila mohutným královským křikem, kdy se celé jeho tělo nejprve zhroutilo bolestí a pak znehybnělo. Český král Václav IV. byl mrtev.

O příčině smrti dodnes panují nejasnosti a názory se různí. „Například historik František Palacký vyjádřil přesvědčení, že Václav IV. zemřel na opakovanou mozkovou mrtvici. Prof. Josef Thomayer však zastával jiný názor. Podle jeho lékařského dobrozdání byl příčinou králova skonu srdeční infarkt, kdy bolest levé ruky někdy bývá jedním z průvodních znaků,“ píše Vladimír Liška v knize Václav IV. - Záhady a mysteria.

První záchvat mohl podle Thomayera způsobit lehčí embolii a teprve po řadě dalších dní mohlo následovat definitivnímu ucpání srdečních tepen, což vedlo k rozsáhlému infarktu, který už Václav IV. nepřežil. Jak potvrzoval dobový kronikář Vavřinec z Březové, král ze sebe před smrtí vydal řev jako lev. „Byv raněn mrtvicí, s velkým křikem a řevem takřka lvím náhle skonal na Novém Hradě blízko Prahy,“ napsal kronikář.

K něčemu takovému ale prý po infarktu zpravidla nedochází, neboť ve chvíli silného záchvatu většinou následuje rychlé bezvědomí a smrt. To by hypotéze Thomayera odporovalo. Doktor Ivan Lesný proto vyslovil jinou teorii. Podle ní byl příčinou skonu Václava IV. epileptický záchvat jako důsledek postupující alkoholické demence, což se stává u notorických alkoholiků. „Jinými slovy se král upil k smrti. Příčina skonu krále každopádně zůstává nejasná a možností, co ho sklátilo do hrobu, je více,“ podotýká ještě Liška.

Druhá manželka Václava nechala ostatky krále pohřbít v klášteře na Zbraslavi. Jenže následující rok v srpnu byl vypleněný a dokonce bylo Václavovo tělo vytaženo z hrobu. „Až 25. července 1425, kdy došlo k potlačení husitských radikálů, bylo královo tělo umístěno na důstojné místo. Toho dne dokonce vypravili slavnostní pohřební průvod z Pražského hradu. Ostatky Václava IV. byly se vší pietou uloženy do královské hrobky v katedrále sv. Víta po bok jeho rodičů, kde se konečně dočkal klidu,“ uvádí ještě Liška.

Zdroje:
Vladimír Liška, Václav IV. - Záhady a mysteria
Jaroslava Černá, Václav IV.: Sám sobě nepřítelem
www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

👍🏻👍🏻

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru