23. 4. 2012 Kostra vojáka z bitvy u Waterloo

Kategorie: Kalendárium

Velký objev se před deseti lety povedl belgickým archeologům. Objevili kostru vojáka z bitvy u Waterloo. Vzácná byla tím, že zůstala nedotřená. Navíc se v hrobě nacházel veškerý vojákův osobní majetek. 

Bitva u Waterloo se odehrála 18. června 1815 přibližně dvacet kilometrů jižně od Bruselu. Napoleon byl v této bitvě poražen, ačkoliv byl geniálním válečníkem. Jeho porážku způsobilo správné načasování této bitvy. Hned po bitvě se tam seběhly davy drancujících lidí. Převracely mrtvé, aby mohly prohledat kapsy. Sebraly i prsteny z rukou a utrhly řetízky z krku. 

O této nechutné podívané napsal poručík Emanuel Biedermann z 2. lehkého praporu KGL přímo ve svých pamětech. Popisoval, jak již pochodu potkali velké množství venkovanů, kteří se vrátili z bojiště a nesli všemožné vybavení. 

„Někteří měli vlněné přikrývky, jezdecké kabáty, postroje, jiní měli ve sbírce zbraně a další nástroje. Mnozí tam teď jezdili s povozy, aby posbírali nějaké zbytky. Tuto úrodu jsme jim nezazlívali jako malou náhradu za zpustošení obou armád kukuřičných polí široko dalek,“ napsal Biedermann. 

V roce 2012 ale belgičtí archeologové objevili kostru vojáka, která byla netknutá, a dokonce měl u sebe pohřbený muž osobní věci. Dle odborníků měly být snad dokonce všechny, co sebou měl, což je již s ohledem na zmiňované drancování opravdová vzácnost.

Archeologové prozradili, že voják byl Angličan. V zemi zůstalo tělo netknuté téměř dvě stě let. Objev komentoval archeolog Dominique Bosquet. Uvedl, že bylo dokonce vidět, jak má voják narušené zuby. „Zřejmě si je poškodil, jak otevíral zabalenou dávku se střelným prachem,“ poznamenal archeolog.

Poté, co archeologové kostru opatrně vytáhli ze země, pustili se do podrobného zkoumání na svém pracovišti. Zjistili, že voják podle všeho zemřel po zásahu do prsou. „Tělo zřejmě zůstalo v poloze, ve které voják našel smrt.  Zemřel po zasažení kulkou. Musíte si představit vojáka, který dostal zásah do prsou, jak se stahuje od frontové linie a asi sto metrů za ní padá k zemi a umírá,“ uvedl ještě Bosquet. 
 
Co se týče osobních předmětů, archeologové objevili v hlíně mince, které měl voják v kapsách i vojenské vybavení. Na polní láhvi byly vyryté iniciály majitele, a sice C. B. Archeologové byli z nálezu nadšení, protože naposledy se tělo vojáka na bývalém bojišti našlo v roce 1912.

Zdroje: www.dotek.cz, Dag Heward-Mills: Dobrý generál, www.ceskatelevize, www.independent.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Taková nedotřená kostra........ :-D

Dneska jsem tak zblblej, že jsem chvíli hledal výraz nedotřená kostra (myslel jsem že je to archeo hantec), až po chvíli mně to došlo :-D Jde to se mnou z kopce. :-D

Tak ji dotři ,milý Lojzo, milý Lojzo, milý Lojzo, dotři ji 👍😁Překlep, to se stává ☝👍😁

Ale jooo, ale člověk čte celej zaujatého tučný text hned pod nadpisem a tam se ten překlep zrovna fakt nehodí. 😁😁😁😁 Ale rozesmál mě o:-) :-D

Taky mě zaujalo ,že nemá lebku, ale asi byla zrovna v laboratoři na pozorování. Zajímavé je i to, že nedotčík byl střelený do prsou , odběhl sto metrů, kde umřel a ležel tam dvěstě let. To ho dvěstě let někdo objížděl pluhem , nebo se stačil ještě zakopat, a nebo byl pohřbený nedotčený 🤔

Nedotčík :-D :-D :-D

:-Dno,co vím,tak ve vedlejší dědině je hospoda -U angličanovy hlavy. :-D

Přesně - na snímku nemá hlavu, ale v textu je:
Objev komentoval archeolog Dominique Bosquet. Uvedl, že bylo dokonce vidět, jak má voják narušené zuby. „Zřejmě si je poškodil, jak otevíral zabalenou dávku se střelným prachem,“ poznamenal archeolog.

Tak někde ta hlava bude...asi v tý hospodě. :-D

Kostra nemá hlavu, ale lebku 💀 😁 teda si myslím 🤔😁 to je jako bych kostře říkal tělo, když už to tělo nejni, ale je to ta kostra . 👍😜

Tak,tak.Policisté onehdy našli kostru,zavolali doktora a ten jim řekl,že je to Favorit. :-P

Kvasačku, bez tebe bych tu něměl oporu, ty stojíš při mě 👍😁

;-) :-)

To je prostě skandální :-/

Musíš upřesnit co je skandální ☝😁

Rabovačky padlých vojáků..

Já myslím, že LP myslel to rabování a okrádání mrtvých vojáků hned po bitvě. Ty jsi proti těm archeologům nějaký nabroušený🤭😁Vždyť to byla historická vražedná událost a takovéto vykopávky koster a lebek jim badatelsky tu událost víc osvětlí a určitě s pozůstatky zacházejí důstojně a nekončí v kafilerii 👍

No to jo👍👍 ale ještě tu jde o tu hlavu o které tvrdím, že to je už lebka ☝ Tak mě udělejte radost a řekněte, že je to lebka, nebo budu furt otravovat☝😁

Tohle je ukázka diplomacie 👍😁 prostě jsem si tu lebku vybojoval bez násilí a spokojeni jsme všeci 👍🤭😁

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru