25. 5. 2015 Policisté objevili přes 5000 starožitností

Kategorie: Kalendárium

Policisté před osmi lety rozbili zločineckou síť, která pašovala poklady z Itálie. Podařilo se zajistit přes 5000 starožitností. Šlo například o šperky, bronzové sochy či fresky. Jejich celkovou hodnotu odhadli odborníci na zhruba 50 milionů eur.

Pašeráci poklady z Itálie přepravovali přes Švýcarsko. Starožitnosti se pak prodávaly v Německu, Velké Británii, USA, Japonsku a Austrálii. Vzácné předměty pocházely z nelegálních vykopávek v Itálii, byly objeveny ve skladech ve Švýcarsku patřících sicilskému obchodníkovi s uměním.

Mezi zabavenými předměty bylo velké množství váz, šperků, bronzových soch a fresek. „Co se týče množství a kvality archeologických pokladů, jde o jeden z největších organizovaných zločinů v italské historii,“ uvedl Mariano Mossa, vedoucí oddělení specializující se na krádeže starožitností.

Prokuratura tvrdila, že zadržený basilejský dealer Gianfranco Becchina a jeho manželka Ursula Juraschek jsou součástí skupiny pašeráků umění, která je provázaná s vykradači hrobů v jižní Itálii a táhla se až k obchodníkům v různých částech světa.

Dealeři vyrobili padělané certifikáty pravosti a vytvořili falešnou historii jednotlivých předmětů, aby je muzea a soukromí sběratelé mohli v dobré víře koupit. Díla byla restaurována ve Švýcarsku a poté byla prodána v Německu, Británii, Spojených státech, Japonsku a Austrálii.

Becchina zadržela italská policie, zatímco jeho manželku zatkla švýcarská policie. Úřady slíbily, že 5 361 děl pocházejících od osmého století před naším letopočtem do třetího století našeho letopočtu, ukážou veřejnosti, než budou vrácena do muzeí.

Nejde o ojedinělý případ. Před třemi lety chtěla egyptská justice soudit Ladislava Otakara Skakala, někdejšího italského honorárního konzula v Luxoru s českými kořeny. Podle egyptského státního zastupitelství se v roce 2018 pokusil přepravit 21 855 předmětů v diplomatickém kontejneru do italského přístavu Salerno. Další předměty vyšetřovatelé objevili ve Skakalově někdejším domově v Káhiře.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.bbc.com, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O Tolik antických nádob pohromadě se jen tak nevidí.

ta mísa s tou Medůzou je nádherná

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru