Audio režimy a nastavení tónů u Manticore

Kategorie: Minelab - recenze a testy

Manticore má asi nejrozsáhlejší možnosti přizpůsobení audia jaké jsme kdy viděli. Možnosti jsou tak doslova nepřeberné a tak tento článek bude trochu delší. Přesto, pokud jste si pořídili nejlepší detektor na trhu, je fajn toho náležitě využít ve všech směrech.

Audio profily

Pokud se chceme bavit o nastavení audia u Manty, musíme začít audio profily. Co to vlastně je? Audio profil je základní nastavení odpovědi detektoru s ohledem na to, jaký styl hledání preferujete.

V Manticoře máme na výběr ze čtyř „Audio profilů"

Normální: to je režim pro všechny příležitosti. Určitě by měl být první volbou, pokud nechcete chodit se sluchátky. Poskytuje plně znějící audio odpovědi, které se liší v tónu i hlasitosti. Hlasitost audio odpovědí je modulována podle síly signálu / hloubky cíle, přičemž se silnými / povrchovými cíli jsou vyšší a hlasitější odpovědi než jaké vydávají slabé a hluboké cíle.

Pokročilý: Rozšířené režim je podobný normálnímu, ale je optimalizován pro detekci za vysokých EMI rušeních. (elektromagnetické rušení, jako jsou dráty vysokého napětí, vysílače atd.)
Slabé prozvuky jako EMI zůstanou slyšitelné, ale budou mít modulovaný tón audia, který bude znít "tenčeji" nebo "pisklavěji" než silnější tóny skutečných cílů. Díky tomu můžete snadněji slyšet
"skrz" náhodné prozvuky signály, které se opakují při každém pohybu sondou přes cíl. Větší signály silných povrchových cílů budou znít více "robustně" podobně jako u režimu Normal.

Hloubkový: Tento režim používá VCO a je tak vysoce specifický. I když je režim označený jako hloubkový, jedná se především o co největší dosaženou hloubku v místech s velkým množstvím železa. Velice ostře v tomto režimu vnímáte jak hloubku předmětu, tak jeho umístění a to i u nejdrobnějších cílů. Režim má navíc zcela unikátní možnost audio nastavení, kdy si hloubku a výšku tónu můžete dokonale přizpůsobit vašim představám.

Prospecting: Jedná se o speciální režim na nejmenší nízkovodivostní cíle (typicky přírodní zlato). Režim by měl být použitý především v místech s nízkým množstvím železného odpadu. Výrazným rozdílem je „aktivní threshold“, v jehož změně slyšíte i ty nejtitěrnější cíle. Jeho nastavení je tak u prospecting režimu podstatně důležitější než u všech třech předchozích.

Zesílení

Má vazbu na témata Normalní, Pokročilý a Hloubkový. Nastavení Zesílení pro audio režimy ovládá jak moc je modulován audio signál pro sílu signálu (nebo hloubku cíle). K dispozici jsou tři:

Malé, Střední a Velké

V Audio režimech Normální a Hloubkový je hlasitost zvuku modulována (slabší cíle mají nižší hlasitost). V tématu zvuku Pokročilý je modulována frekvenční složka zvuku (slabší cíle znějí "tenčí/pisklavěji")

Malé: V tomto režimu je rozdíl mezi hlubokým a mělkým cílem největší. Určitě se tak dá doporučit vždy používat sluchátka.

Střední: Rozdíl mezi hlubokým a mělkým cílem už je hezky slyšitelný. U tohoto režimu se již dají doporučit sluchátka a to především pokud je třeba větrno nebo se pohybujete v lokalitě kde není ticho.

Velké: Mezi hlubokými a mělkými cíli je velice malý rozdíl, který se projevuje až na konci dosahu. Režim je vhodný když chodíte bez sluchátek, povídáte si přitom s kolegou na hledačce atd.

Tónové audio - Cílové tóny

Probrali jsme se základním nastavením a můžeme se podívat na samotné tóny. Bohužel, hledači dělají často chybu v tom, že nejdříve začnou počtem tónů a jejich nastavením. Ale je potřeba začít opačně. Podle toho kde chodím, jak si zvolit „Profil“ a k němu „zesílení“. Na videu se může podívat jak snadno a rychle jde vše nastavit a že jste schopni si detektor nastavit tak, aby hledání bylo pro Vás opravdu příjemné a přitom jste dosahovali největší účinnosti.

Na fotografiích vidíte, že výběr je ze 6 možností. Uvedené počty tónu jsou pro „barevné“ kovy a vždy je tak potřeba k nim přičíst ještě jeden tón pro železo.

1. 1 TÓN - všechny barevné cíle se ozvou stejným tónem a frekvencí jakou si zvolíte. Železa budou mít svůj hluboký tón.
2. 2 TÓNY - Barevné cíle se ozvou dvěma tóny o frekvenci jakou si zvolíte. Zároveň si můžete nastavit v jaké oblasti se má který tón ozvat. Železa budou mít svůj hluboký tón.
3. 5 TÓNŮ - Barevné cíle se ozvou pěti tóny o frekvenci jakou si zvolíte. Zároveň si můžete nastavit v jaké oblasti se má který tón ozvat. Železa budou mít svůj hluboký tón.

U všech tónů si můžete nastavit jejich hlasitost.

Popis multitónových režimů si můžete přečíst na obrázku výše, z čehož vyplívá:

1. Multitone s 1 oblastí: Čím ostřejší je křivka, tím bohatší multitone. Tento režim sám velice často používám. Železa mají svůj tón.
2. Multitone s 2. oblastmi: Můžete použít dvě rozdílné křivky a zároveň si nastavit šířku "pásma". V podstatě si tak můžete udělat třeba speciální multitone na nízkovodivostní cíle a druhou část na "zbytek" cílů. Železa mají svůj tón a hlasitost si můžete pro každou oblast nastavit.
3.Multitone s 5. oblastmi: Režim pro audio nadšence, kdy se dá nastavit 5 rozdílných křivek a 5 rozdílných šířek oblasti. Pro každou oblast se dá nastavit separátně hlasitost a železo má svůj nastavitelný tón.

Jak se vše nastavuje se můžete podívat na videu. I když se může zdát, že toho je hodně, tak se vše vlastně dělá pořád dokola stejně. Určitě doporučuji si vzít „oblíbené“ cíle a s nastavením si v klidu doma experimentovat. V terénu si pak můžete už udělat jenom drobné úpravy.

Threshold - Prahový tón

Threshold - Prahový tón je poslední věcí z audio nastavení, kterému se budeme v tomto článku věnovat. V "tématech" Normál, Rozšířený a Hloubkový prahový tón slouží především k tomu, aby jste v jeho pauze slyšeli odmítané cíle.

Něco úplně jiného je to ale u prospectingu. Zde se jedná o takzvaně "pravý" prahový tón a všechna jemná zhoupnutí jsou tak cíle. Správné nastavení prahového tónu u prospectingu je tak podstatně důležitější než u klasických režimů (viz obrázek).

Krátké shrnutí na závěr

Jak bych tedy měl postupovat při nastavení audia na Mantě?

  1. Je potřeba říci, že továrně nastavené hodnoty Vám určitě na první seznámení stačí.
  2. Měli byste postupovat v tomto pořadí - Zvolím si „Audio režim“, „Zesílení“ a pak si jdu vybrat počet tónů a nastavím si hlasitost.

Přeji všem hezké experimentování a spoustu příjemných audio zážitků při detekci toho co hledáte.

Video

Video s úplným nastavením audio režimů u detektoru kovů Minelab Manticore.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Co si představujete pod pojmem "nejlepší detektor na trhu", Kefalín?

Super, díky ;-)

Anunaki maš? Nebo měls ho v ruce? Nevěřil jsem dokud neskusil.😉

Servuz: proč tedy ten nejlepší detektor na trhu nemáš? Zasázel ti nový nálezy do země? Nebo dokonce samy vyskakují z té země? Spawnuje ten nejlepší detektor na trhu nálezy i na místech kde nikdy v životě nic nebylo? Jen co se zapne, hned má člověk v kapse aspoň dvacet kousku minimálně zlatých prstenů?

S.T.W: A nějaký jiný detektor to dělá? :-/

Ze země nálezy vyzvedává pouze Martinmore :-D

Všici ste vedle.
NEJLEPŠÍM detektorem je ženská, ta najde naprosto vše. Žádný penízky před ní neschováte, vše z vás dokonale vyluxuje. ;-)

Buďte rádi, že vám zde na LP radí a dělaj instruktážní videa grátis.

Uncharted: dle prezentace předpokládám že manticore… :-/ a ještě do nedávna to byl myslím equinox…

S.T.W.: V té prezentaci se zasazují nebo spawnuji předměty do země? Jsi to asi špatně pochopil, a hlavně marketing je marketing.

Ve své třídě je Equinox stále top. Jenže manticore je jiná třída detektoru.... navíc tohle není článek kde se má řešit kdo má jaký mindrák ale audio nastavení ;-) ;-) :-)

Jen se obávám, aby se tu zas nestrhlo trolení.....

Každý detektor má svoje klady a zápory. Ale tvrzení, že je Manticore nejlepším detektorem na trhu? V čem je nejlepší? Ve všem? Nejlepší na drobotinu? V separaci v železe? Nejhubší na všechny typy cílů? Nejlepší v jejich identifikaci? A to ve všech půdních podmínkách? Za všech okolností? Když člověk hledá informace, tak jasně, nějaký čas to zabere ale kdo hledá, ten najde. Jako nezpochybnitelné je, že je to nejdražší detektor na trhu, to jo.

Nathan_Drake: Jasně že je nejlepší. Ámen. Myslel jsem samozřejmě klasické treasure detektory, ne pulzáky a speciály na zlato.

;-) anunaki mám ho týden a nejsem žádny odborník ,povedl se hlaně pocitově vyvážení,je to můj 7 za 8 let a zatím pro mě nejlepší 3030 těžký, 800 dobrá,zero30 super na začátek,nokta dobrá,705 srdcovka. ;-) prostě u mě dobrý :-)

A pořád dokola.....

Zdar borci
Manta je nejlepší hobby detektor na trhu a jsme o tom přesvědčení na základě našich vlastních empirických testování po dobu více jak roku v terénu, na polygonech a veřejných testováních. Samozřejmě je to vždy trochu subjektivní a nikdy to není napořád. Navíc každý vždy chválí to co zrovna používá. Přesto, to co umí tento detektor zatím nic jiného neumí. A tím myslím vyhodnocení, hloubku a separaci.

To co je smutnější je, že tahle moje možná zbytečná věta skončí diskuzí o ničem. Ale ta by měla být o nastavení audia u Manty. Tudíž nikomu neberu jeho názor, proč taky. Ale pojďme řešit nastavení audia.

Servuz: Je super, když člověk konečně po letech najde detektor, se kterým je spokojený. Já jsem přešel po letech s trakařem na jiný detektor a jsem spokojený. Ten detektor není ideální, ale zase má přednosti, které z mého pohledu převyšují ty drobné nedostatky. Howgh.

Nastavení audia je u Manty velmi široké a na své si tak přijdou i uživatelé, co rádi experimentují a jdou víc do hloubky, aby našli optimální nastavení pro svoje potřeby. Určitě má smysl si s tím pohrát a vytlačit tak z detektoru maximum.

Tady zase resite hovadiny mimo tema a treba jste si vubec nevsimli te Goebelsove tlamy na videu😂😂

Jaccob: to víš že všimli. :-)
Na Etracu mi tohle pokročilé nastavení audia chybělo. Variabilitou se myslím měnil jen sklon té multitonové přímky. Tohle u Manty je jiná dimenze. Ale co se týká 2D identifikace cílů a 2D diskriminace u Etracu, tak to mě zase přišlo vymakanější. Podle polohy Fe-Co kříže se pěkně nechalo určovat co by to mohlo být zač.

anuaki, u etracu to fungovalo jako kdyby jsi u maticore naklápěl tu křivku, ale nešlo s ní jezdit nahoru nebo dolu jako u manty ... prostě sis nemohl vybrat libovolnej tonovej rozsah.

V nastavení multitonu a v nastavení VCO v hloubkovém režimu je Manta naprosto unikátní a podobné funkce nastavení ješte v žádném detektoru nebylo.

Jinak ohledně grafu, (čístě nezaujatě) - nachodil jsem pár let s CTX kde graf fungoval stějně jako u E-tracu.a U manty se mě zdá znatelně lepší.

Jako hlavní důvod je to že z toho čteš jak mineralizace půdy ovlivní vyhodnocení cíle ...např. teď jsem byl na místě kde je silně železitá půda což způsobí že to cíle začne posouvat nahoru směrem k železu a je to hnedka vidět, můžeš uzpůsobit nastavení limitů a hlavně se pak na to můžeš zaměřit a počítat s tím. Díky tomu pak rozeznáš cíl toho hnusného železa od barvy ovlivněné půdou ....Na detektoru bez grafu to jde obojí jak změť čísel železo X barva a máš v tom guláš...

Díky za video a info Petane.. ;-)

Budu tento týden dělat krátký článek "Nastavení Manticore na nejdrobnější cíle". Včera jsem ještě pár věcí ověřoval s kámošem, který tedy chodí opravdu ostře. Ale v podstatě to děláme hodně podobně. Myslím, že pro Mantaře to bude inspirativní. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru