Cesta za zlatem

Kategorie: Co se jinam nevešlo

Tak jsem se zase vydal na území, kde rýžovali zlato kelti. Auto jsem zaparkoval jako vždy na kraji lesa, hodil jsem bágl na záda, lopatu do ruky, klobouk do čela a vyrazil jsem k potoku. Tentokrát jsem nešel po cestě, ale vzal jsem to rovnou přes les. Ta atmosféra začíná právě tam. Všude kolem sejpy, kolikrát až do výšky 3m. Nechápu kolik toho museli proházet a takovou dálku od potoka odnosit. Klobouk dolů před takovou dřinou.

Tady se musí člověk zastavit a pořádně se nadechnout. A alespoň trošičku si představit to mraveniště zlatokopů před 2000 lety. Dávám se znovu do chodu, pod tíhou báglu se žlabem a rýžovací pánví Minelab, mě tuhnou záda. Dostávám se hluboko do lesa a z dálky mě vítá šumění zlatonosného potoka. Jako blázen mu nahlas odpovídám, ahój, už jsem tady. Sešel jsem do údolí, kde se potok otáčí podél skal a vytváří krásná místa, kde by mohlo být nějaké to zlato. Jen trefit správné místo. Přebrodil jsem potok a hledám kde složím na noc hlavu. Po chvilce nacházím luxusní místečko, tady se usadím. Jsem kousek nad potokem v opuštěném kempu.

Co mě teda vadilo, že jsem musel nejdřív uklidit plasty a plechovky po předchozích zlatokopech. Připravil jsem zásobu dřeva, udělal přístřešek a lokl jsem si dobré slivovičky. Vzal jsem úplně novou, rýžovací pánev Minelab, kterou mám od Ježíška. Hledám správné místo, kam položit splav. Na první pánvi jsem měl jen dvě zlatinky, druhá už byla lepší, pět zlatinek a některá i pěkně velká. Položil jsem žlab do potoka, upravil sklon a průtok vody a začal prohazovat písek s kamením z potoka žlabem. Voda byla ledová jak v lednu, ale vidina zlata byla silnější. Střídal jsem žlab s pánví a ukládal jsem zlatinky do skleničky. Asi po 3 hodinách jsem žlab rozdělal a usazený písek jsem vypláchl do pánve a prorýžoval.

Je to pecka, když z pánve plné písku, zůstane na dně pár zlatinek. Pro dnešek mám padla, protože se rychle stmívá a taky už mám hlad a žízeň. Na první den dobrý, mám cca 30 zlatinek a bolavý záda. Rozdělal jsem oheň, opekl jsem buřty a užíval jsem si ten klid a pohodu. Otevřel jsem si láhev dobrého vínka, do rýžovací pánve jsem si nasypal pistácie a pokoušel jsem se v myšlenkách dostat do dávné minulosti. Po druhé lahvi se mi to začíná dařit. Se vůbec nedivím, že dřív měli tolik dětí, co chceš v zimě dělat? Tma jak v pytli už v 16:30 a noc přede mnou. Jdu rýžovat. Vzal jsem pánev a jdu si ještě pro zlatinku. Noční rýžování se super. Začíná pěkně mrznout, jdu k ohni. Dělám si kafíčko a druhou večeři. Okolo 22:00 hodiny se přesouvám do spacáku. Dal jsem si dobrou noc a vytuhnul jsem. Ráno jsem vstal, udělal oheň a snídani. Po snídani jsem zabalil všechny věci, abych to měl připravené na odchod a znovu do potoka. Proházel jsem ještě pár lopat, projel několik pánví.

Okolo poledne jsem žlab znovu propláchl do pánve a prorýžoval. Zase se dno žlutí, je to dobré. Přidávám zlatinky k ostatním a raduji se z úspěchu. To mi chybělo a to tak, že velmi. Už se těším, až se oteplí a vyrazím i s rodinou. Znovu pro pár zlatých plíšků.

Zipsy

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pekny cteni.. Jsi dobrej dobrodruh.. Skoda ze nemas partaka. Ve dnou se to tahne lip.. Ale jaro za dverma a rodinka je rodinka. Tak at se dari najit aspon jednou pekny nuget ;-)

Jiný pánve jsou jen na pistácie.

Do teď jsem rýžoval na čínským klobouku o průměru 40 cm, ten malej má 25 cm na pistácie nebo na dorýžování. Přišel Ježíšek a už používám plastové. Taky si tu malou beru do báglu, když jdu s detektorem a vím , že někde v okolí bude potok. Dělám si sondy .Tady u nás jsou Český granáty. A parťáků je dost, ale jezděj jenom když je 28 stupňů :-) . Teď v noci mrzlo a voda měla 4 stupně :-D

Pekny poctenicko a je mi jedno, zes tam zminil Minelab :-)

Krásně napsaný. Tohle má hodně do sebe :)

Pěkný :) to já nikdy nic nevyrejžoval a to sem tomu dal času :D asi špatnej grif... teď už se mi na pánve jen práší :-D

Dom 787, na Plzeňsku se dá najít zlato u Manětína. Mám tam odsuď pár zlatinek.

Paráda. Tomu se říká zápal pro věc! :-)Taky jsem to párkrát okusil ale jak říkáš když bylo 28 nad nulou. Tohle počasí je jen pro skalní nadšence :-)

Taky jsem takhle chodil jenom před 30 a více roky.
Jenom nerozumím tomu proč spiš na holé zemi (byť na dece a ve spacáku),
když je kolem dost kamenů a suchého listí na provizorní leháro.
Poznáš to pak v kostech když budeš starší.
:-(

Hezky napsané, během četby jsem rejžoval s tebou :-D Fajnová je i fotodokumentace která vtáhne do děje ;-)

Dobrej pracovní vandr. To musela bejt čistička hlavy. Na nic nemyslet jen na zlato :-D :-D :-D. Krása krása krása. :-) :-) :-)

Super. :-) :-) :-)

Krasa

Pěkně napsaný. Ta atmosféra v článku mě vtáhla do děje a chvíli jsem rejžoval s tebou :-)

Hezky sepsáno, máš talent:-)

Pěkný to máš zlatokope :-) . Vždyť víš jak je to s náma, musí být teploučko . Si prostě srdcař . Tim nemyslím kardiak .

Myšák: taky mne to hned prasklo do oči, jako by nestačilo napsat - rýzovaci panev, tím nechci říct ze mám něco proti minelabu

Pokud každá pánev přinesla takové množství jako je na poslední fotografii, tak to za nějaké to revma určitě stojí. Škoda ztrácet čas vysedáváním na úřadu práce. Jistě rádi souhlasíte.

Zlatu zdar :-)
Sem nevěděl, že seš ještě schopný rozhýbat tělo do tak velkých výzev jako je rýžování v zimě?
Až se bude muset prorážet led na potoce, tak pak pojedu s tebou, ju? o:-)

Krasne napsane. Mam malej dotaz: kolik cca vazi to Au na posledni fotce? (Ja vim, o penize nejde :-) )
Diky.

Ještě před nějakými dvaceti, pětadvaceti lety, to jsem na tom byl stejně. Dnes už to fakt nechávám na pozdní jaro, či léto. Revmatický klubky na prstech se projevily, stejně tak záda, ale v tý době mě fakticky nikdo nemohl přesvědčit, že to k stáru bude bolet. Držím ti palce, je to nádherný relax. Co ti určitě závidím, tak to jsou ty opečený buřty ! Mňam, slintám jako bernardýn, najít nějakou zlatinu a závěr s opečeným buřtem, no to fakt nemá chybu ! Tak ať se ti množí nugety, ta pánev od MINELABU má taky přednosti ! :-D :-D :-D

moc hezký,ale taky bych byl pro pár stupňů do plusu ..... :-D ;-)

TO: morgenmm, je toho tak málo, že to nejde ani zvážit. Do gramu je třeba 7000 zlatinek, tady jsem jich narýžoval cca 60-70. Je to relax. :-)

Zdravím a přeji další zážitky v přírodě.

Zlata relativně málo, zase malý riziko. Můj praprastrejc na to umřel. Ale je to už dávno a bylo to na Klondike.

Jj, je to urcite moc fajn konicek. Dekuju ti za hezkou odpoved.

Jak já ti závidím tu pohodu :-D :-D, supr počtení i fotky, díky ;-)

Zdarec draku,jsem podobnej uchylak jak ty ,tyhle akcičky jsou prostě paráda!!!!!!!.Mam tady sice Otavu,ale juknul bych i jinam a moudře pohovořil u slivky
o:-). Co si budem povídat čas je náš ühlavní nepřítel,ale kdybys chtěl občasnýho partáka i do nepohody ,nebo jen pokecat ,dej vědět a něco se může domluvit-zlatinkám a hledání zdar. Joooo a krásný počtení i pokoukání ,dík.. mailík když budeš chtít ---- vorkout@seznam.cz čauky sládek ;-)

Dá se něco najít i kolem Brna, jih Moravy? Dekuji

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru