Svatý Václave, co se to děje na Závisti?

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa

Tento článek je mým vlastním protestem proti tomu, co se nyní děje na našem největším oppidu Závist. Celý záměr je pro mě naprosto nepochopitelný a z mého pohledu je to ukázka toho jak „dobré“ úmysly dokáží zcela zničit to, čemu se říká "duch místa".

Různé spolky, ať už mezi hledači či fanoušky historie, roky poukazují na neutěšený stav oppida Závist. Tento stav trvá roky a jediné co se v podstatě od revoluce stalo, bylo zavezení akropole pískem, protože docházelo trvale k poškozování základů budov na akropoli, které byly odkryté po předchozím výzkumu. Nebyl jsem určitě sám, kdo si představoval něco úplně jiného. Zmlsaný několika návštěvami stejně významných oppid v zahraničí, kde roky probíhají výzkumy, stojí muzea apod., jsem roky čekal, že i na Závisti, která navíc stojí přímo na hranici Prahy, by mohlo vyrůst stejně významné pracoviště, jako je třeba na Bibracte. Toho se bohužel ale nedočkáme a to co nyní na Závisti má vyrůst, je obludnost.

Před pár týdny se mi postupně začali ozývat kamarádi a známí z různých historických spolků. Všichni s tím, zda vím o tom, co se na Závisti děje. Ačkoli bydlím relativně kousek a procházka na Závisti patří k tradičním rodinným zábavám, tak jsem nevěděl o ničem a vyrazil tam minulý víkend.

Již předtím jsem dostal na email různé podklady ze kterých tedy něco přidám sem do článku. Na místě jsme zjistil, že práce jsou již v plném proudu…

Co má na akropoli vyrůst?

Nemohu si pomoci, ale opravdu je to tak, má vyrůst na akropoli! V první fázi je to rozhledna. Nebudu hodnotit architektonický návrh, ale to, že někdo takovou věc „mlaskne“ na akropoli laténského hradiště? Rozhledna má být dřevěná, což dává naději, že za čas zmizí. V druhé fázi ale mají na ploše akropole vyrůst jakési geometrické betonové základy, na kterých se asi mají prezentovat data o hradišti nebo původních budovách. Beton na akropoli, nejvýznamnějšího keltského zaalpského oppida. 

Chápu, že se asi v Břežanech už nechtěli na neutěšený stav Závisti dívat, ale tohle? Asi to mysleli dobře, ale jednou nás všechny, ti co to myslí dobře pošlou do pekla. To místo má nějaký „Genius loci“ a do toho rozhledna a betonové cosi nepatří!

Nevím, zda se s tím dá ještě něco dělat. Pozorovatelna už asi vyroste tak jako tak, ale třeba se někdo chytne za nos a ten beton se nakonec odlévat nebude.


Pohled na Závist od Lhoty


Podzim na Závisti


Návrh rozhledny, která nyní na Závisti roste


Betonáž základů je již hotová


Umístění betonových základů na ploše akropole

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No to je hnus velebnosti..... co jim do toho hodit vidle formou nějakého občanského združení ? Dejte dohromady kamarády ze spolků co jste jmenoval a zkuste něco založit ( pokud neni pozdě ). Petici by podpořilo i hodně členů LP.

No jestliže zahájili stavbu, tak je pozdě a mají povolení...

Stavbu rozhledny. To by se muselo zjistit na příslušnym stavebnim úřadě.

Tak tu rozhlednu bych osobně asi ještě zkousl, lidé doby bronzové a posléze Keltové vybudovali hradiště, respektive poté oppidum na strategické poloze nad soutokem Berounky a Vltavy, a tato strategická poloha přímo vybízí k tomu, aby se tam postavila rozhledna, lidem se naskytně pohled do krajiny, jaký měli naši předci, kteří sice nekoukali z rozhledny, ale z hradeb a proto vidím tu rozhlednu jako nějaké variantní řešení, než třeba vykácet les a znova postavit hradby ;-) Pokud to ovšem nebude nějaký obludný výtvor, který svým vzezřením ruší celkovou krajinu okolo.
Ovšem ty ostatní betonové výtvory, to je opravdu zrůdnost na n-tou, podobné té, jak když se na římské stanici v Mušově vystavil ten akvapark s tím vším okolo. Tomu by se fakt mělo zabránit !!!

Hlavně, že ti samí hlavouni co tohle odsouhlasili pak držkují na detektoráře, kteří podle nich nevratně likvidují kulturně-historické dědictví. :-( Když zbyde trocha betonu, můžou najet na Stradonice vyfiknout tam třeba parádní in-line dráhu. Naštěstí jsem si Závisti užil měrou vrchovatou a vzpomínky už mi nikdo nevezme. Hnusné zvěrstvo přesně vystihující pomatenou současnost :,-(

A už jste viděli ty cesty co vedou na Milešovku? Kurva kdo potřebuje, aby to bylo upravené a tip ťop.

Kim, ted tam už něco dělají s cestou? To je v prdeli, dřív pár lidí a byl tam klid, později tam jistý pán skoupil všechny pozemky ukazuje se v televizi a dělá do politiky a přitáhl tam pozornost spousty lidí, takž zdupaný cesty, odpadky :-( Nebo ve skalách v devadesátkách tam byl ještě klid, pár lezců a ted se tam naserou turisti a už nějak ty pěkný místa začínají být zprasený přehnanym turismem, nebo jak to nazvat. Takhle museli zredukovat počet vodáků na vltavě a myslím že je to jednom dobře.

...Něco to příroda snese samozřejmě ale když je na pěkným tichým místě kam si cheš jít odpočinout, cokoliv 50 lidí a dělají hluk tak je to špatně.

Rozbitej: ještě tak před pár lety tam byl svatý klid, teď je to tam jak na Václaváku. Nálezy sice už poskrovnu ,ale jsou. Z 10 hledání, jedno úspěšné. Ale už tam nejezdím ,mám pár dobrých fleků východněji a tam nepotkávám živáčka.

Pokud tam bude jen rozhledna s mělkými betonovými základy a někdo se o to tam bude starat, tak proč ne. Jinak betonová deska není žádný horor. V podstatě je to to pomyslná "konzervační zátka" chránící to co je pod ní pro příští generace ;-)

Nevěšme hlavu, něco mi říká, že to tak hrozné nebude. 8-)

Beton se používal už ve starém Římě, jako cementové pojivo se používal sopečný popel (Pucolán) .
Používám cement do všeho možného, ale jsou místa jako je toto, kde bych dnešní beton nechtěl vidět a rozhlednu taky ne. Zda se mě, že už je z dotací naflákaných rozhleden a dalších podobných chujovin až až. Takže za mě ať se lidí raději dívají pod nohy, co je kolem bordelu a odpadků a pak až bude zde čisto, můžou tlemět do dálky.☝👍

Tímhle takové místo ztratí svoje kouzlo. Ještě upravit komunikaci, ať se tam kvanta lidí dostanou nejlépe autem až na místo. Parkovat by se mohlo přímo na zahrnutých základech.
Tohle mě dlouhodobě celkem štve. Stačí se podívat, kolik pěkných míst bylo třeba kolem Labe. Teď tam vede cyklostezka s plynule přecházejícím a projíždějícím davem. Na provizorních parkovištích jsou vysypaná skla z okýnek, takže člověk už má obavu tam i to auto nechat. Svět se pomalu a jistě zbláznil. :,-(

Ještě tam udělají stánek s trdelnikem a prodej ruských beranic......... :-(

Johne D.. A ještě matróšky spoustu asfaltu a fotovoltaiky. Kdybych byl demokratický majitel těch pozemku a akcionářem těch lokalit, tak se obrátim na PČR pro pomluvu na tomto webu :-) :-) :-)

:,-( :,-( :,-( :,-(

Než rozhlednu, bych tam raději viděl expozici s pestrou historií tohoto unikátního místa… a rozhledna by mohla být součástí té budovy.

A je někde k nahlédnutí vizualizace projektu? Ať si můžeme udělat představu co tam vlastně chystají? Nebo spíše nachystali, protože na plotu visí cedule o povolení stavby, takže je asi rozhodnuto 😐...

Tady je vizualizace:
http://hutarchitektury.cz/blog/projekty/rozhledna-zavist/

Autorem je Rajniš který je proslulý svými jedinečnými dřevěnými konstrukcemi.

Myšlenka: Dříve bylo z oppida vidět široko daleko, protože okolní les byl vymícen. Dnes nám podobný pohled nabídne právě ta rozhledna - osobně se na ten výhled moc těším :)

A trocha betonu ? Hradišti to neuškodí spíše ho zakonzervuje pro budoucí (mnohem vyspělejší) archeo.průzkumy.

Povědomí o hradišti a naší historii se tímto počinem jen zlepší a pokud se o to místo obec bude dále starat a čistit ho... co je na tom špatného ? Myslím, že je lepší to takto udržovat, než to nechat zarůst a zpustnout ...

Co myslíte ?

Jo chápu, každý má na to jiný názor, ale co si představuješ pod pojmem zpustnout 🤷‍♂️ Leda by se tam nedejbože vysemenil bolševník, což by bylo nemilé😀Nebo volně přirozeně rostoucí chachálí a luční tráva je zpustla krajina ? nebo kdyby pán slavný Rajniš postavil raději dřevěný fščelín ,ať to tam bzučí , nejen tím zvukem elektrokol ☝ 😀 Položme se na otázku ☝😀

Svatý Václave, chop se meče, Keltům ze Závisti do gallic beton teče.

( Keltové, hlavně Galové byli velmi šikovní obuvníci, vyráběli střevíce z teletiny a boty opatřovali dřevěnou podrážkou. Římané těmto botám říkali gallica a z tohoto názvu vzešel výraz galoše)

Jde právě o toho ducha místa. Být to nějaký bezvýznamný kopec, neřeknu popel. Tady jsi se mohl zasnít a když jsi zavřel oči, uslyšel jsi tajemnou řeč, šepot dávných věků.
Beton na takovém místě je nepřijatelný a rozhledna z toho udělá turisticky zajímavý cíl, což v českém kontextu bohužel znamená odpadky a nekonečný jekot lidí. Podobně dopadl po znovuzprovoznění úzkokolejky Svatý Ján. Rodinky sice mají kde vyvenčit psíky a ratolesti, ale genius loci je navždy pryč...

Argill to jsi kamaráde vystihl.... Ten Svatý Ján nemohu přenést přes srdce... :,-(

Navíc jim ty betony ,cca během max 14 dnů, nějaký šulda posprejuje ☝a Banksy to rozhodně nebude 🤷‍♂️

To Ti věřím. Mít za barákem takovou nádheru a nenajít odvahu se tam podívat je hrozný. Já to měl podobný s Ladronkou. Býval to přirozený lesopark, oáza klidu. Na Ladronce se občas dělali punkový koncerty, no pohádka mládí 8-) Pak z Ladronky udělali hogofogo restauraci, z krásného, zaniklého opukového lomu hřiště (vstup zpoplatněn), z parku disc-golfový hřiště a z cestiček in-line dráhu, na kterou si jezdí zařádit celá Praha. To byla poslední kapka, pak jsem se stěhoval... Nějak nám z toho pomyslného koláče ukrajují víc a víc a nikoho se neptaj... :-(

Tak naštěstí to nedopadne tak, jako třeba tady .
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.extrastory.cz/nejvetsi-praveke-sidliste-na-morave-pohrbily-hypermarkety&ved=2ahUKEwiEgu7DvPLzAhW-_bsIHQMEBgIQFnoECBQQAQ&usg=AOvVaw0cyLPsUDEv11RJw4_Eg4x9

Argill: to jsem před 21 lety dával. Ladronka, Riegerovy sady, Petřín, Kinská, Cibulka ,Kotlářka ,Skalka atd.....to byl hledačský ráj. Teď je všude rošt a kamery. :,-(

Cemente... zrovna ty bys měl mít pro beton pochopení :-D

Ne vážně. Zpustnout a zarůst to může poměrně rychle, náletová zeleň - bez údržby za pár let stromy vše zarostou.. a bude tam všude les....

Ale souhlasím, že záleží jak se to celé provede, pokud to bude dostupné jen po pěší cestičce, decentně provedené... tak by to mohlo být přínosné. Mě zrovna ten výhled jaký měli obyvatelé hradiště docela zajímá a vás ?

Představte si že ty okolní stromy byly v době rozkvětu hradiště všechny pryč....
Kácet je na zátop dnes už nikdo nebude... a jediný způsob jak se rozhlédnout po krajině jako kdysi je právě ta rozhledna...

Ten ostatní beton je skutečně konzervace naleziště pro budoucí průzkum.

Jinak ... celé hradiště a pozemky okolo a patří jednomu z nejstarších a největších současných držitelů půdy v praze - Arcibiskupství pražské....

Ti s tím museli určo souhlasit poněvaž ti vždy všechny pohanské památky ochraňovali... počkat... nebo.. :,-(

Beton je dobrý materiál ...👍😀 údajně na Marsu, budou kolonie stavět příbytky, ze směsi tamního prachu a krve.Možná tam časem postaví i nějakou tu rozhlednu , když je to tady tak populární a přínosné ,kácet se tam nic nemusí,chachálí tam neroste😀👍 Možná by arcibiskupství mohlo začít skupovat tamní pozemky, a plnit z desátků krevní konzervy, ať se tam i nějaký ten chrám může postavit, než jim to tam zaberou pohané ✌😀

No pokud to bude "dobrovolné" darování krve :-D Jak víme "Chudá církev" je na "dobrovolné" darování majetku pohanských obyvatel expertem....

Jinak různé organické příměsi se ve stavebnictví v historii už používali - vejce, syrovátka, tvaroh, vepřové sádlo nebo krev.(spíš ale ze zvířat než z lidí) ....
Organické příměsi používali při stavbách už staří Římané. U nás v pojivu zdiva Karlova mostu byla potvrzena přítomnost vaječných bílkovin, což svědčí o tom, že pověst o vejcích z Velvar nelhala.
Při experimentech s mléčnými bílkovinami se navíc zjistilo, že opravdu zvyšují pevnost malty.

Nicméně Závist je opravdu moc krásné místo takže doufejme, že to co tam vyroste bude důstojně chránit a reprezentovat historii této země. No a pokud ne... může se stát že to pohané zas zbourají že jo :-D

Tak už to začalo
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/alexandra-zimt-betonova-zavist

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru