Detektorem kovu našel zlato za 1 milion liber

Kategorie: Poklady

David Booth dlouho přemýšlel nad novým koníčkem. Protože se zajímal o staré mince, rozhodl se, že si pořídí detektor kovu, aby je mohl hledat. V tu dobu jen sotva tušil, že si hned na svém prvním výletě vydělá jeden milion liber…

Není to tak dávno, kdy si David Booth (35), pořídil svůj vůbec první detektor kovu. Chtěl prostě vyzkoušet něco nového.  Navíc ho vždy zajímaly staré mince a tak toužil po tom, sám nějakou najít. Během prvního hledačského výletu se mu však podařila neobvyklá věc, našel čtyři zlaté keltské nákrčníky.

Ilustrační_foto

Místo nálezu bylo od Davidova auta vzdáleno jen sedmi stopami. Hledat tudíž nemusel moc dlouho. Archeologové říkají, že nalezené torques spadají do období 300 BC a zřejmě změní pohled, jakým jsme se dodnes dívali na obyvatele Skotska v tomto období.

Ilustrační_foto

David si také vzpomíná, jak s detektorem trénoval v kuchyni, kde hledal vidličky a nože. Tento chovatel pracující v Safari parku doufá, že odměna za nález bude tak vysoká, aby splatil svůj Ford Focus. Pořízení detektoru kovu dnes vidí, jako super investici vezme-li v úvahu, jak dlouho nad tím uvažoval.

Ilustrační_foto

Pole v Stirlingu si vybral, protože slyšel, že je bohaté na nálezy z doby železné. Kontaktoval tedy majitele pozemku a získal od něj povolení k hledání. Když přijel na místo, zaparkoval svůj vůz v poli. S detektorem ušel sotva sedm kroků a už slyšel silný signál. Začal tedy opatrně kopat. První torques se nacházel asi šest palců pod zemí. Všechny nákrčníky s fragmenty jihozápadního francouzského stylu odnesl domů, kde je opatrně očistil od hlíny. Následující den je vzal hned ráno do Národního skotského muzea.

Když je vědci uviděli, oněměli úžasem. Nejvíc se jim líbil torques s ozdobnými konci, který byl vyroben z osmi zlatých drátků. Uloženy do země mohly být jako oběť vyšší moci. S určitostí se dá říci, že se jedná o největší nález na území Skotska od roku 1857, kdy byly v Morayshire objeveny dva zlaté torques.

Ilustrační_foto

David Booth by měl obdržet odměnu ve výších tržní ceny, která je dohadována na jeden milion liber. Zřejmě tak bude moct bez problémů splatit i svůj Ford Focus.

http://www.dailymail.co.uk/

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to je mazec,ja včera našel podkovu :-/

Nevim co si mam o tem myslet uz to tu raz bylo ze nasel na prvy sup s detektorem tisic rimskych minci ja vim ze Anglicko je velike ale fakt ma to sere ze to stasti chodi po anglickych polach a na mna sere 8-)

TO kabras: Sice tě chápu, ale s..e se dá napsat i jinak. Ber to tak že to čtou i děti.... 8-) :-D

Já si nemyslím, že je náhoda, že takovéhle nálezy jsou z Británie. Tam se totiž vyplatí je odevzdat, ale kdo by to našel u nás tak by za to dostal 1 000 korun a zaplatil by pojistku na Ford fokus(na čtvrt roku) :-) :-(

To Bubák: Bohužel na tom je hodně pravdy a je více než pravděpodobné že se podobné nálezy v ČR na světlo dostanou asi málokdy....

Dokud se nevyřeší otázka nálezného, je všechno ostatní málo :,-( :,-( :,-(

Jsem také oněměl úžasem :-), jj je škoda že Česko stojí na jiném pilířu právní systému, a kultůrní artefakty tak mizí bůchvíkde :-(.

Pěkný článek ;-)

Asi se přestěhuji do Anglie ,to už je několikátý nález
podobného rázu v krátké době... :-)

je mi divný,že na poli našel první kousek v 15cm :-/....a 4 u sebe....takhle nepoškozené...to by se ta půda za ty roky nesměla ani hnout

to imex: podívám se, jestli ta hloubka sedí, jestli jsem neudělala chybu v překladu :-)

Souhlasím s "elmarou" a "bubákem".Že se u nás nic podobného neobjeví na veřejnosti je dáno tím,jak se zdejší legislativa staví k hledačům.Vždyť i u nás se vyskytovali Keltové a možnost podobných nálezů není tak zcela vyloučena!Každopádně si nedokážu představit co by se stalo,kdybych něco takového našel.Asi by mě z toho jeblo... :-)

zato hliníku, toho kopu tuny.

Když to vidím a přemýšlím o tom,jak dlouho se tam hledá a jak dlouho se hledá u nás,tak tady ta šance něco takovýho najít je slušná,jde taky vidět že tam maj k hledačům úřady a archeologové jinej přístup,tím nemyslím jenom legislatyvu,ale je to taky o lidech.

Když to vidím a přemýšlím o tom,jak dlouho se tam hledá a jak dlouho se hledá u nás,tak tady ta šance něco takovýho najít je slušná,jde taky vidět že tam maj k hledačům úřady a archeologové jinej přístup,tím nemyslím jenom legislatyvu,ale je to taky o lidech.

to je pjekni tolik zlata tomu se řika štěsti

To unás nejde ani připustit takoví nález zveřejnit možna někdo něco uš i našel 8-)

Ako hovoris, vieme h...o kolko takychto kuskov sa uz u nas vykopalo...iba sa o nich nevie. Ved kto z vas by takyto nalez nahlasil??? :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru