Detektorista našel zlatý prsten; mohl patřit šerifovi z Nottinghamu

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Andy Taylor z Lincolnu našel 460 let starý prsten před třemi lety při společné klubové akci na poli v Rushcliffu asi 40 km od Sherwoodského lesa. V 16. století byly podobné prsteny oblíbeným symbolem, sloužily ke sdělení tajných vzkazů a vyznání lásky mezi dárcem a obdarovaným. Vzhledem k okolnostem nálezu se někteří odborníci domnívají, že mohl být součástí pokladu šerifa z Nottinghamu nebo člena jeho rodiny.

Prsten je poměrně veliký a masívní – váží celých 15 gramů. Zvnitřku je opatřen dosud krásně čitelným, ale dnes těžko dešifrovatelným nápisem „I Meane Ryght“. Lidé tehdy věřili, že slova ve styku s kůží zvyšují jejich význam; nosit prsten s tajemným nápisem zevnitř umocňovalo „spiklenecké“ spojení mezi dvěma zamilovanými. Vzhledem k rozměrům prstenu a hmotnosti musel patřit bohatému muži.

„Našel jsem ho za slunného červencového dne. Byl jsem na společné hledačce s asi tuctem lidí z našeho klubu, “ řekl pan Taylor. „Bylo tak horko, že jsem se rozhodl vrátit se do auta pro pití. Měl jsem štěstí. Právě když jsem se otočil, zachytil jsem krásný silný signál. Vykopal jsem drn v písčité půdě a byl tam prsten, jen se na mě díval. Bylo to vzrušující. Když takový signál zazní, nikdy nevíte, zda to bude obyčejný kroužek nebo prastarý poklad,“ popisoval první okamžiky nálezu.

Andy Taylor, který hledá s detektorem kovů už osm let, objevil prsten prakticky ve stejnou chvíli, kdy jeho kamarád Graham Harrison vedle něj vykopával pečetní prsten, který měl patřit přímo někdejšímu šerifovi z Nottinghamu. Grahamův nález nesl znak rodiny Jenisonových, kteří byli po generace vrchními šerify v Nottinghamu. Loni v březnu byl vydražen za 8 500 liber (asi 240 000 Kč). Na stejném poli byl později objeven také soubor stříbrných mincí z anglické občanské války.

„Během pěti minut vedle mě Graham vykopal prsten šerifa z Nottinghamu. Ve stejný den byly v oblasti objeveny také nějaké mince. Jsem si na 95 procent jistý, že prsteny i mince původně patřily stejné osobě. Všechny byly nalezeny v okruhu 10 metrů od sebe. Zemina byla v určitém místě narušena položeným potrubím. Původně mohly být prsteny a mince blíže u sebe. Podle mého názoru to byla skrýš cenností uložených ve stejnou dobu. Legenda říká, že rodina šerifa z Nottinghamu ukrývala cennosti. Myslím, že prsten mohl patřit jemu nebo někomu blízkému,“ dodal s tím, že podle Britského muzea se jedná o druhý největší prsten svého druhu, jaký byl kdy objeven.

Nottinghamští šerifové měli ve své správě Sherwoodský les, kde se podle lidové tradice skrýval legendární psanec Robin Hood s jeho partou „veselých mužů“. Legenda také říká, že Jenisonovi v průběhu času nashromáždili velké bohatství a cenností, které měli schovat v průběhu občanské války a které nikdy nebyly vyzvednuty.

Taylorův zlatý prsten bude na podzim nabídnout v aukci; předpokládaná prodejní cena se pohybuje okolo 3 000 liber (asi 85 000 korun).

Roman Němec

Zdroje: dailymail.co.uk, msn.com, protothema.gr


Charles Hanson s prstenem


detail


první část nápisu


druhá část nápisu


Pečetní prsten šerifa z Nottinghamu z nálezu Grahama Harrisona


Pečetní prsten šerifa z Nottinghamu z nálezu Grahama Harrisona - druhá srana

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Óóó to jsou krásný kousky... 👀👍😊

Mě připadá ten strejda přiteplenej!!!😂😂😂Ten malíček...🤦
Zlato gut!!😁

🙈👍😁😂

To bude po šerifovi Wigamovi

Hmmm 👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru