Římské mince a mincovnictví

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

Ilustrační foto

Mohlo by vás zajímat:
Katalog nálezů římských mincí

První římské mince se začaly razit již před 2300 lety, byly bronzové a razil se na ně řecký nápis ROMAION. Jejich název je AES SIGNATUM = značený kov. Měly destičkovitý tvar a vážily 1600 g, jejich rozměr byl 90 x 170 mm. Litím vznikl i obraz. Často to byl býk nebo jiná zvířata. Od latinského výrazu pecus- skot je odvozen i název pro peníze - pecunia a odtud vzniklo i české slovo peníz, peníze.

 

Předchůdcem aes signatum byla tzv. AES RUDE =kusová, syrová měď. Je to nezpracovaný kus mědi o hmotnosti 2 g až 2,5 kg, užívaný na italském území v 1. tis. př. n.l. až do přelomu 4. a 3. st. př.n.l. jako směnný prostředek

Ilustrační foto

 

 

Ilustrační foto

Následují mince tzv. AES GRAVE= těžký kov, které už měly kulatý tvar. Byly také z mědi. Na obou stranách jsou vyraženy reliéfy. Jsou považovány za počátek římského mincovnictví. Základní jednotkou byl as. Vážil jednu libru, tj. 273 g, později 327 g. Používaly se především pro vnitřní obchod.

 

Ilustrační foto

Po konsolidaci římské moci se začalo pro ražbu používat i zlato a stříbro. První stříbrné mince se nazývaly DIDRACHMY. Do oběhu se dostaly po roce 290 př. n. l., na minci byla vyražena vlčice kojící legendární zakladatele Říma, Romula a Rema. Okolo roku 217 př. n. l. se v Římě objevili tzv. statéry o hmotnosti cca 6,8 g.DENÁRY byly do oběhu zavedeny v letech 213 – 211 př. n. l. Denár byl ze stříbra a vážil cca 4,5 g. První denárová mince měla na líci hlavu bohyně Romy a na rubu 2 jezdce na koních.

 

Ilustrační foto

Ilustrační foto

 

Denár je v podstatě stříbrná mince, která se začala razit přibližně v první polovině 3 st. př. n. l. na území římské republiky. Její název je odvozen z latinského denarius, dena. Z římského denáru denarius (nummus) grossus z roku 211 př. Kr. byly pravděpodobně odvozeny názvy pozdějších grošů (grossi). Běžná zásoba peněz bohatých občanů se pohybovala okolo 1000 - 3000 sestercií. Tříčlenná rodina s otrokem potřebovala denně asi 25 assů (tj. za rok asi 570 denárů). Majetek nejbohatších mužů v římské říši dosahoval částek až 400 mil. sestercií.

 

Ilustrační foto

Přehled cen podle nálezů z Pompejí:

chléb = 1 ass
1 l vína = 1 assIlustrační foto
prostitutka = 8 assů
6 kg pšenice = 2 denáry
1 kg pepře = 4 - 15 denárů
2 otroci = 5 058 sestercií
pohřeb boháče = až 25 000 denárů
pořádání her = 50 000 denárů

 

 

Ilustrační foto

Hodnota prvních římských mincí nebyla příliš vysoká v porovnání s mincemi řeckými. Na jejich koupi údajně postačí méně než 10 000 Kč. Problém je však v padělcích. Aes signatum i aes grave se padělají velmi často a docela snadno. Římský denár netvořil základní jednotku, ale byl roven 16 asům, kterých se do základní jednotky, jíž byla 1 unce, počítalo dobrých 12. Z dalších římských mincí násobných hodnot asu je znám zřejmě sestercius, který je roven 4 asům. Vedle středověkého denáru se vyskytoval ještě obolus.

Ilustrační foto

V posledních letech římské republiky, těsně před vznikem císařství, začaly být raženy nové zlaté mince s názvem AUREUS. Průměr 17 – 18 mm, vážila 5,46 g-7,28. Finančně je tato mince velmi vysoce ceněna.

 

 

 

V roce 27 př. n. l. se Řím stal císařstvím – státem velmi dobře organizovaným, prosperujícím a vydávajícím každý rok milióny různých mincí.

 

PŘEHLED DALŠÍCH MINCÍ

 

Ilustrační foto

 

 

SOLIDUS je zlatá mince, která roku 309 našeho letopočtu nahradila zlatý aureus. Vážila 4,55 g.

 

 

 

 

QUINARIUS-starořímská mince stříbrná = 1/2 denaru = 5 asům.

 

Ilustrační foto

 

Ilustrační foto

 

 

 

 

 

DUPONDIUS je mosazná mince, jejíž cena se rovná dvěma asům. Váží cca 13,5 g.

 

 

 

 

 

 

Ilustrační foto

 

Mince FOLLIS na počest abdikace Augustů Diocletiana a Maximiana, mincovna Trevír, 1. dílna = PTR. - revers PROVIDENTIA DEORUM - QVIES AVGG = Prozřetelnost bohů - odpočinek císařů (s personifikovanou. Providentií a Quies). FOLLIS je bronzová mince o váze 10 g a průměru 25 – 28 mm. Hmotnost této mince se postupně zmenšovala a poslední mince vážily pouhých 1,5 g.

 

 

 

 

 

Ilustrační foto

 

TREMISSIS je malá zlatá mince o váze 1,5 g měla hodnotu 1/3 solidu a sběratelsky je mnohem méně vzácná než solidus.

 

Ilustrační foto

 

CENTENIONALIS - měděná mince o průměru 17 – 19 mm. Existuje také 0,5 centenionalis, tyto dvě mince se v literatuře často označují jako malé bronzy nebo zkratkou AE 3 a AE 4.

 

 

Ilustrační foto

Římské mince se nalézají i na našem území, nálezy jsou docela četné, ale spíše jde o jednotlivé kusy. Hromadné nálezy jsou vzácné a zahrnují velmi rozsáhlé období. Především se zde nacházejí mince z 1. -2. stol. a z 3. -4. stol. Mince se na naše území dostaly především díky obchodu a průzkumným cestám Římanů, které sahaly až do oblasti našeho současného státu. Samotní římští obchodníci vnášeli mince do oběhu mezi obyvatelstvo, žijícího na našem území. Nelze také opomenout vydržování vojenských posádek a přesunutých táborů. Mnozí archeologové a badatelé se však domnívají, že mnohdy nešlo o přímé platby a římské Ilustrační fotomince tedy v oběhu nebyly. Sloužil pouze ve vztahu římský obchodník – náš trh a zpět. Je nutné si uvědomit, že v germánském prostředí převládal pouze směnný obchod a nebyla domácí mince. Někdy se používaly starší stříbrné (v Římě již neplatné) denáry, nebo serrati (zoubkované mince) zvláště ražené Římem pro obchody s Germány.

 

Římských mincí je nespočet, a tak jsem se pokusila popsat nejvýznamnější z nich. Některé zdroje se však liší a to především v hmotnosti nebo rozměrech jednotlivých mincí.

Chcete také najít nějakou historickou minci? Prohlédněte si naše detektory kovu.

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Překrásný počteníčko, starý Řím mne zajímal již v dětství společně s Řeckem...

I na řecké mincovnictví přijde řada...

Moc pěkný kousky!!!

To taky můžu, to je paráda.

Moc hezky a zajimavy clanek,velmi poucny pro nas koleckare...

V létě jsem se motal v Itálii v Bolzanu, byl jsem se mrknout do muzea na Otziho a byla tam taky zbírka Římských mincí, no moc hezky se na ně koukalo, hlavně na ty zlatý, ty se tak lákavě lesknou.....

dik za clanek moc pekne a prehledne ..:)

No co dodat fááááááách dobrý,hlavně ten převodník co za kolik.

Knedlajz

Výborně zpracovaný článek a celý server.

ja som ešte nový,ale zásluhou bobanxa už sem tady!Ináč je ten článok super tak ako aj celá vaša stránka.som z madarskej národnosti,a som rád že som našiel aj článok o Attilovi...

Moc pěkný článek. Chtěl bych se zeptat. S mincemi jsem začal nedávno a celkem mě zajímá Řím a Antika. Mohl byste mi někdo dát odkazy na nějakou literaturu o mincích z této doby? Ať na netu nebo knižní.

Děkuju

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru