Jak na nastavení Minelab Equinox

Kategorie: Detektor kovů Minelab Equinox 800 a 600

Minelab Equinox je detektor kovů, kde by nastavení nemělo dělat problém nikomu. Detektor není nijak složitý a i v základních nastaveních je jeho výkon excelentní. Přesto jsme při nedávném testování na Moravě narazili na několik přístrojů, které jejich majitelé chodili nastavené v režimech, které bychom opravdu netypovali. Z tohoto důvodu nyní uvedeme několik nastavení, ve kterých v současné době chodíme a zároveň popíšeme alespoň základní souvislosti proč detektor nastavovat tak, jak ho nastavujeme.

Nastavení podle Elmary

Pole plné železa: Tady je hned v úvodu třeba říci, že není pole jako pole. Zatímco v anglosaském světě jsou pole čistá, v tom naše je v nich doslova všechno. Pravděpodobně to souvisí s nějakou větší úctou k půdě. Proto na našich polích je třeba nastavit režim park, který počítá s tím, že cílů bude větší počet. Tento režim, stejně jako všechny ostatní, má dvě možnosti nastavení. Tady platí, že volba č.1 dává větší váhu na nižší pracovní frekvence a volba č.2 na ty vyšší. Převedeno do praxe. ..volba č.1 bude klidnější a o něco méně citlivá na ty nejdrobnější cíle, volba č.2 bude citlivá i na ty nejmenší předměty.

Řekněme tedy, že naše vybrané pole je plné železa, a to co nás zajímá jsou drobné stříbrné mince v ornici. Vybraný režim by pak měl být Park 2.

Další položkou nastavení je pracovní frekvence. Z dosavadních testů se nám ukázalo, že detektor v podstatě vždy chodí nejlépe v režimu multifrekvence. Osobně bych jednotlivou frekvenci volil pouze v určitých hodně specifických případech.

Nastavení diskriminace. V továrním nastavení režimu Park 2 je železo úplně zavřené. Dá se tak chodit, ne že ne. Ale pokud máte funkci Iron bias velice nízko, v rozpětí od 0 do 2, je lepší si železa nechat trochu pootevřená. Nechávám si tak zavřená pouze čísla -9 až -6. Vše ostatní chci mít možnost vnímat.

Poznámka: Základní pochopení vztahu mezi diskriminací, nastavením rychlosti obnovy a funkcí Iron bias Vám přinese výrazně lepší výsledky. Pokud se tak pohybuji v lokalitě s velkým množstvím železného odpadu, kde se snažím detekovat drobné barevné cíle co nejhlouběji, bude moje nastavení vypadat asi takto: diskriminaci železa nastavenou tak, že neslyším cíle -9 až -6, rychlost obnovy 5, Iron bias maximálně 2. Takovým nastavením docílíte vysoké citlivosti a dosahu i na ty nejdrobnější cíle na hranici dosahu, zároveň bude separace na takové úrovni , že nebudete míjet ani barevné cíle, které jsou velice blízko železných předmětů.

Tudíž celkové nastavení Pole plné železa – malé cíle bude asi takové: Citlivost 22-20, multifrekvence, zavřená čísla -9 až -6, odladit poloautomaticky zem, threshold tak, abyste ho lehounce slyšeli (podstatné pro detekci větší cílů a předmětů na hranici dosahu), Iron bias 0 až 2, rychlost obnovy 5. Plus nezapomeňte vždy na začátku hledání odladit interference.

Já mám rád detektor co nejklidnější

Park 1, Pole 1:  je řada hledačů, kteří preferují především co nejklidnější průběh hledání. Pro ně, řekl bych, jsou tyto dva režimy jako dělané. Pouze tak platí, že Park 1 použijete v místech s velkým množstvím železa, Pole 1 v místech, kde je odpadů méně.
Detektor i v těchto dvou režimech výrazně převyšuje vše, co jste doposud měli v rukou, ale nebudete se muset trápit kopáním plíšků 2x2 mm v 5 cm a podobných radostí, které Vás neminou, když chodíte ve 2jkových režimech. Určitě se tak nikdo nemusí bát, že by minul i tu nejmenší minci.

Nastavení pro ležérní odpočinkovou hledačku je asi takové: Park 1, citlivost 22 (většinou není potřeba snižovat), iron bias 2, rychlost obnovy 4, diskriminace zavřená od -9 po -4.

Je také potřeba říci, že u všech režimů si nastavuji audio diskriminaci tak, aby číslo 1 bylo signalizované jako železo. Pod tímto číslem se ozývají především koksy, které prolezou přes filtr. Něčí zkušenost může být jiná, ale za mě… ID 1 nemá smysl kopat.

Poslední věcí, kterou bych rád speciálně zmínil, je odladění půdy. Použít se dá automatický režim, poloautomatický a ruční. Automat je pouze do míst, kde se rychle mění mineralizace. Ve všech ostatních používejte nastavení poloautomatické a nebo ruční. Poloautomat funguje bezvadně. Najdete kus čistého místa, držíte tačítko a pumpujete. GBčko se srovná během několika vteřin a můžete vyrazit. Je potřeba také zmínit, že odladění pro 1čkové a 2jkové režimy vychází úplně jinak. Pokud tak přepnete z režimu 1 na režim 2, vždy odlaďte znovu GB.

Tolik asi na úvod ode mě vše a v příštím díle to již uděláme pro mírně pokročilé s vychytávkami jak na čediče atd.

Elmara

Equinox podle Habána

Njn Equinox .. Co k tomu říct.. Minelab Equinox je konečně detektor co mě po dlouhé době baví! Má novou technologii, možnosti nastavení, které umožní velkou variabilitu.Snažil jsem se za pár hledání otestovat a nastavit si co možná nejpřijatelnější nastavení, které by mě vyhovovalo. Jakožto věrný Minelabák jsem chodil s Xterrou, SEčkem E-tracem a s CTX3030. Na těch multifrekvencích jsem se naučil používat multitón a tak mě vyhovuje i na Equinoxu. Pocitově mě přijde, že je nejlepší na separaci a dává dostatek informací k rozpoznání velkých hlubokých želez - radlic a podobných bazmeků.

V současné době nejvíc používám: PARK2 nebo POLE2.Samozřejmě multifrekvenci. Odladění interferencí provedu automatem a pokud mě vyhodí vysoké číslo nebo velký mínus tak ručně stáhnu na 2 nebo 3 pokud není zarušená. Na vysokých číslech jsou nějaké ty filtry a v normálních podmínkách jsou zbytečné a detektor "přiškrcují" Použití vysokého čísla je dobré na čedičích, kde to dost pomáhá. Odladění země provádím v allmetalu v poloautomatickém odladění. Volume každému co ráčí a v podmenu nastavuju volume železa na 4 , abych ho slyšel, ale aby nerušilo. Threshold nastavuju na hranici slyšitelnosti a v hlubokém tónu.Počet tónů používám multitón a tón železa nastavuju na nejhlubší co jde. Diskriminační  vzorec zavírám od -9 po -6 .Tone break měním jen u železa a to tak, že ho nastavuji až do 1 vzhledem k tomu, aby se do toho schoval koks, který v 99% na 1 je. IRON BIAS mám stabilně na 1. Jediné, co občas obměňuju je rychlost a to od 5 do 8 podle stupně zabordelení. 7,8 samozřejmě trochu ubere na dosahu, ale zjistíte najednou, že je těch želízek na máchnutí né pět , ale třeba devět :-)

Hodně z mého pohledu je důležité trefit správnou rychlost mávání s detektorem. Vždy mě to chvilku trvá, ale když to trefím, tak se k dost prokvikům nevracím. Díky nízkému nastavení IRON BIAS samozřejmě zachutná nějaké to železo, ale velké věci už mám naposlouchané - stačí ve správné rychlosti pomalu couvnout s cívkou a proflákne se to na okamžik zvukem železa, samozřejmě ve sluchátkách, bez sluchátek je to hůř slyšitelné.

V rodinné výzbroji máme i Equinox 600 a musím konstatovat, že chodí hodně podobně. Nastavení u 600ky používám defakto stejné jako u 800ky. Jen rychlost díky méně možnostem na 3.
Nastavení kamaráda Pavla je defakto stejné, jen používá 5 tónů a upravuje TONE BREAK u železa do 1 a další tón do 13 a na tom rozmezí tedy od 2 do 13 si dává hlubší tón "bublák", po kterém se mu stýská u malých Ag z CTXka.

Dan - Habán

NOX 800 podle Pilota

Kvůli počasí a množství práce jsem toho zatím s Noxem zase tolik nenahledal, myslím, že jsem s ním byl v terénu tak 10. Chodil jsem zatím jenom různá pole, v lese ani na louce jsem nebyl.
Chodil jsem hlavně vyšlapané a totálně prohledané lokality, kde je větší množství koksů, hřebíků, plíšků a občas nějaké malé ag. Chtěl jsem prostě vědět, jak si Nox na těchto lokalitách povede. Kde je bordelu míň, dávám Pole2, kde je ho víc dávám Park2 . Zem ladím poloautomatem – pozor, je důležité odladit jí při změně programu, Sens 20, 5 tón, Fe Bias 2, odezva 5, tón železa posunutý na 1, to aby šel koks do železa, železo zavřené -9 až -6,  Threshold na hranici slyšitelnosti cca na 8. Úroveň hlasitosti železa mám v továrním nastavení tzn. nižší než barvy.  

Kopu od čísla 5. Jako číslo 5 se můžou ukázat malé ag čtvercového tvaru, 1 krejcary a grešle mají většinou 12-15. Zlato nepravidelného tvaru se hlásí jako číslo 8.
Když jsem na lokalitě, kde to vypadá tak akorát na 2 hellery nebo nemám náladu kopat 2mm olověné broky a žádná mala Ag se tam nevyskytují, tak dávám Park1, Fe Bias 6. Detík je klidnější, ubude malých plíšků. To je na lokalitu, jako bylo místo bitvy u Čáslavi cca před 14 dny. Malá stříbra nikde, pouze měďáky a velká železa, tam byl program Park1 ideální. Na některých lokalitách to prostě nemá cenu šťavit na max výkon.
Železo mám u všech programů od -5 otevřené. Je to proto, abych hnusný signál, který se ozve jako barva-železo, slyšel celý. Když máš železo zavřené, tak takový signál slyšíš jako trhavý tón barvy a může tě to splést a vracíš se cívkou a přemýšlíš, jestli to máš kopat. Takhle to slyším celé, železo má nižší úroveň hlasitosti, takže mě to neruší a hledá se mi lépe.

PilotK

 

Instruktážní video s popisem základního nastavení Equinoxu 800

Video z testování u Norda

Nord: Chodím v Pole 2 v továrním nastavení diskriminace i  hlasitosti tónů.Threshold tak na 4, ale stahoval jsem ho i na 2 (což moc dobré není). 50 tón, multifrekvence, obnova na polích 5 až 6 (čistá pole bez železa nechodím..tam nic není :-))
Obnova les 4, citlivost 21 až 22, Iron Bias v továrním nastavení.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Co na to říci? Super a moc díky, hoši o:-) o:-) o:-)

Jen tak trochu uvažuju proč máte diskriminaci jen do -6 když je tam threshold? Mám x-terru a threshold mi hodně pomáhá (železo mám zavřené do -2).
Když bych na eqinoxu zavřel od -9 do 0 tak bych železo přes threshold nepoznal?
Děkuji za info.

Ještě by mě zajímalo jestli se vyplatí koupit k 800-stovce i nějakou jinou cívku? Nebo ta základní stačí?

Fra: poznal, ale u EQ jde nastavit hlasitost jednotlivých tónů. Díky tomu si hodíš železo na pozadí a je to docela příjemné. Jinak pauza nad vydiskriminovaným cílem funguje stejně jako u všech Minelabů.

Cívky budou k dispozici dvě, první již tento měsíc a větší za cca 50 dní. Samozřejmě to zda si ji koupit je na posouzení každého hledače.

Elmara, máte nějakou představu o cenách cívek? Osobně bych velkou cívku na dohledávání uvítal a zajímala by mě alespoň přibližná cena...ať vím, na co se připravit :-D

Ahoj, mě by zajímalo, jestli lze nějak vyzrát na situaci železo+větvička=barva. Pokaždé když je v zemi železo a já si pří máchnutí nad ním cívkou něco brnknu, tak mi detík hlásí barvu. Dělá mi to Nox a dělalo mi to i MXT...

Ano, snaha se fakt musí ocenit, díky za videa, celý večer byl věnován tématu hledání. Jen tak dàl ! Jednou budete v předvádění detektorů naprosté jedničky a celý svět nám to bude závidět. Zdokonalovat se dá všechno, ale tahle tvrdota přece jen něco předvedla. Všem tedy patří poděkování. ;-) ;-) :-D

Diky panove!

Moc díky všem za info o nastavení, zejména západní "pole - les". ;-)
Mám tu jeden testovací cíl - vedví zlomená Leopoldova grešle - nehápu to, ale má I.D. 1. !!! :-O Má ale ostřejší zvuk než alobal a koks (kratší). Všem mnoho zdaru! ;-)

Pouzivam Park 2 a pole 2 skoro stejne nastavene. Akorat pole na 2tony a les na 5 tonu. Nadtaveni na pole pouzivam Park 2. Thres. 6, 2 tony. Zeleza -9 az -3 , bias 2, zotaveni 5-6 citlivost 22. Frekvence multi. Odlazeni poloautomat. Na les pouzivam pole i park 2 a podobne nastaveni. Jen 5 tonu, zeleza -9 az -5 , thres. 8, zotaveni 4-5 citlivost 24. Nekdy prepnu na All metal a znovu jen odladim a jdu. A Multi frkc. ;-) hluboky a velky zeleza se mi hlasi skoro pokazde id 14-15 a po odkopani uz bručí. Nejak neumim jeste male zeleza. Ikdyz kroužek řetezu asi zahlasi kazdy klacek. Dekuji vsem super članek. Uz ted se tesim na dalsi. J. ;-)

Kaprál .. Zkosel sem Leopolda 1 kreuzer a ten hazi v Parku id 1 a poli 2 id 2 . jinak vetsina malych Ag maj id 8-12 ale to je jen orientacni.

Zdar, na takovém trávníku před diskotékou nebo na pláži se asi ID 1-2 vyplatí kopat, v pár videích co jsem zhlídnul hlásí zlatý řetízek. :-)

Díky moc za takové články . Ono už jen ty videa od Vás dost napověděli , ale tenhle polopatickej popis viděnej z několika hledčských úhlů pohledu je perfekt ;-)
Už abych měl noxe doma ;-)

Tedy pole ve dvou tónech bych asi vůbec nedával. Jsem asi už příliš dlouho Minelabák ;-) Nikomu ID 1 nezakazuji kopat, ale na polích je nejdrobnějších zlatých řetízků dost pomálu. Tedy nikdy jsem žádný polní nedal. Tudíž, raději se na políčku vyhnu koksu a vůbec ho neřeším a ve vodě si ji klidně nechám jako barvu, jelikož pláže jsou koksu prosté ;-)

Mám zlatý řetízek který váží 7,2 g a hlásí ID 1, stejně se hlásil i úlomek grešle, který jsem našel na poli. Nicméně moderní zlaté řetízky na našich polích neočekávám a bez zlomků stříbrňáků se obejdu, takže už ID 1 většinou nekopu.
Kaprále, na jiném foru jsi psal, že jsi s noxem našel puklej zlatej prstýnek. Předpokládám, že ten hlásil ID 1 ?

Maciz, psal jsem tam, že jsem ZKOUŠEL signál puklého prstenu, co GMP bohužel nedal a EQ 800 ano. Prsten byl stříbrný a ID si bohužel nepamatuji, páč mne to nesmírně nadchlo. ;-)
Chodím výhradně les, pole vyjímečně, též mne při minulém huntování překvapilo velice vysoké číslo zlatého snubáku: 26! Čekal jsem tak 11. :-O
Zlatej řetízek jsem též nikdy v lesejčku nekopl, takovej cíl bych očekával někde na pláži... ;-)
Všem mnoho zdaru!

Karpál: u toho zlatého snubáku to třeba byla nízká ryzost, pak když je třeba hodně ředěný mědí, tak má vyšší vodivost, ale třeba se pletu.

Super tohle video, konečně v tom mám jasno.
👍👍👍

5 měsíců čekuju nový detektor( 7 let chodím s TesSilverUmax). Rozhoduji se o XP Deusovi a Noxovi osmistovkou, Deus mě moc nepřesvědčil v tom testovacím videu oproti Noxovi, ale další věc je, že jsem Noxe za tu dobu co se po něm dívám, ještě nepochopil. Ten princip toho detektoru jakštakš chápu, ale i podle videí, jednou to ukazuje takové číslo a potom zas jiné. Jeden má stříbro tak, druhy onak, každý jiný ID .. to same zlato, prostě to nechápu a přesto bych do něj šel. Je to nastavovaní( i podle videííí) španělská vesnice :-D :-D :-D :-D :-( :-( :-( :-( pro mě. Mám s toho obavy, abych se to naučil, když jsi ho pořídím. Je tu někdo s okolí Kopřivnice a chodí už sním hledat. Moc by mi to pomohlo :-) :-) :-) :-)

Elmara: Tak nějak jsem vše pochopil, ale jediné nastavení mi vrtá hlavou.

cituji: " Ale pokud máte funkci Iron bias velice nízko, v rozpětí od 0 do 2, je lepší si železa nechat trochu pootevřená. Nechávám si tak zavřená pouze čísla -9 až -6. Vše ostatní chci mít možnost vnímat. "

Proč zavřená -9 až -6 ? Co ten zbytek 0 až 5 a 10 mě má upozornit na co ? Když mínusová hodnota je celá detekce železa.

Děkuji za vysvětlení. ;-) :-)

Step4k: O Déusovi jsem kdysi taktéž uvažoval, ale ta baterka v cívce, to mi hódně vadilo. Equinox je velice pohodovej strojek a když jsem se ho naučil já, takovej starej huntér, dozajista to zvládneš také. A jaké to ukazuje číslo je mi v podstatě jedno, mám tam multitón a spíše jenom poslouchám a jsem moc rád, že už poznám neomylně minci pod cívkou. Ještě se musím naučit poslouchat klasický víčko od píva, s tím mám problém. Jeden poznatek na konec: tu powerbanku již asi potřebovat nebudu, cca 10 hodin čistýho času zapnutí strojku a furt svítí 2 políčka na baterce. ;-)

To Selda: velká železa v hloubce. Pokusím se to popsat co nejednodušeji, ale nejsem zrovna básník :)
Pokud iron bias nastavím co nejníže, říkám vlastně detektoru, aby u těch nejhlubších signálů (nejslabší odezva) v případě nejistoty vyhodcení dával větší váhu na to že je to "barva". Tím se stane, že nemineš ani ty nejdrobnější cíle na hranici dosahu. To je samozřejmě pecka a kdo by to nechtěl. Jenom že pak se z velké hloubky umí ozvat také železo. A teď to přijde... :) .. pokud si necháš otevřené, slyšitelné železo tak se takový signál muže ozvat tak, že z jedné strany cíle (křížkuj) se ozve čístě brum, brum a z druhé to muže být brum, brum, písk, brum, písk. Když si zavřeš železo, uslyšíš jenom to písk, pauza, pauza, písk.... to je trochu blbý. Když tam to železo necháš alespoň s nějakou hlasitostí na 10, je to tak akorát a z mého pohledu. Dokonalé :)

To Elmara: díky moc za podrobný popis nastavení. Již to chápu a myslím, že to pomůže spousta uživatelům :-)
Chce si to hrát a zkoušet. Praxe je nejlepší učitel, ale teorie hodně pomůže.

Ať to pípa s pozdravem Šelda


;-)

Elamaro, hezky jsi popsal proč mít uzavené -9 až -6 . Já chodil s otevřením od ID 1 abych neposlouchal tu Minelab diskotéku, ty tóny byly pro mě hrozný nezvyk :-) a tak jsem kopal lecos železného, nebyl jsem schopen zaznamenat to ,,brum brum,, . Nyní mám Noxe přenastaveného, uzavřeno -9 až -6 a už ta železa vnímám.
Díky radám jak na to a instruktážním videům si začínám s Noxem chrochtat a začínají mi padat lepší nálezy.

Nastavení na mince čerpáno z Detektor Prospector.com
Park 1 - Multi-IQ
50 Tóny
Iron Bias 0
Detect Speed 6, nebo 7.
Auto (Pump) Ground Balance
Citlivost 21 nebo 22 v závislosti na EMI
Jinak článek Super a moc díky, hoši
Všechny položky 16 dolů odmítnuta s výjimkou 12 & 13 :-) :-) :-)

Jak myslíš tu poslední větu: "Všechny položky 16 dolů odmítnuta s výjimkou 12 & 13"

-9 až 11 zamítnuto, 12 až 13 povoleno ,14 až 16 zamítnuto ,17 až 40 povoleno
viz na strámce
http://www.detectorprospector.com/forum/topic/6201-a-couple-firsts/

Hovadina na n-tou :-/

To jsem si myslel, stejně jedu to nastavení od Elmary a vše je super. Ať to pípá

Mám zlatou minci 5,5gramu a ta má id15

berta1: naprostý nesmysl, v podstatě nastavení, aby jsi nenašel žádné drobné AG. To mohl napsat jenom uplný blb, nebo je to schválně :-)

berta1... to na nastavenie co si napisal plati pre USA teren -a USA mince .a na odstranenie
rozneho farebneho odpadu.. hodnotuID 12-13 tam dava 5 centov-nikel...a 17-40 ostatne mice,...ale u nas je to inne... ;-)

Nejaka rada,jak posunout vyssi ton od 0 viš, aby mi nebrucelo zelezo v id 1 a víš. V 5 tonech. Sice podrobny nastaveni tonu zvladam,ale furt mi id 1 skace do zeleza a bruci.. o:-) bias mam na 2 zelezo -9 -3

Elmara:to víš amíci hystorie nic moc at´ si hledají s tím to nastavením ,já vím že u nás to je jiné. Zatím testuji na malé loučce u chalupy ale není čas , příští tyden začnu na ostro ,nejlépe se osvědčila tvá odpočinková hledačka a ještě jednou díky chlapy dobrá práce

hystorie?No asi ne..omg :-D :-D

kolouch32 ....v programoch- kde je Tone break nastaveny na 2 alebo 1.... tak,, daj to na 0....

Ahoj ja jsem kopnul koks a měl ID 25 jak je to možné?
Píšete že kos má ID 1 nebo 2

Logickou dedukcí se dopracujeme k tomu, že ve vykopaném koksu bude zapečen artefakt s cílovým ID 26 (nejpravděpodobněji se jeví měděný krejcar). ;-)

Dawe1975, je možné, že to koksu bude podobné, ale je to nějaká struska - dírkovaný, protože pěna plná vzduchových a plynových bublin, škraloup na tavenině vodivého kovu. Koks je vyroben z černého uhlí, vodivý je tam pouze ten uhlík. ;-) Bych si to tak představil. :-O :-D :-D :-D

Vysvetli mi prosim nekdo co znamena ten iron bias? Dik

Polopaticky řečeno, je to funkce, která detíku řekne, jestli má předměty házet více do železa, nebo do barvy. Čím nižší hodnota, tak ti to bude házet více do barvy.

Např. hluboce uložený barevný předmět ti někdy proskakuje do železa, takže když detík bude mít Iron Bias vysoko, tak ti to rovnou hodí jako železo a barva ti ani nepípne.

Když bude Iron Bias nižší, tak se podle toho, jak si brouká rozhodneš, jestli se ti to vyplatí kopat nebo ne :)

Já co jsem vypozoroval, protože mám rád klidnější hledačku bez zbytečnejch děr navíc, tak chodím Iron Bias na 3, višší hodnotu jsem nedával, protože hodně barevnejch čílů ti to hodí do železa, když jsou níž.

Diik jdu to hned zkusit...

Ty jo, super poučný počteníčko. Trochu jsem v těch zavřenejch a otevřenejch železech a biasu taky malinko plaval .Dík chalani.o:-)

Rád bych se zeptal, proč jsi necháváte železa třeba od -3
Jaký to má smysl....

Barbus stačí pořádně číst Pilot to tam vysvětluje skoro na začátku článku

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru