Minelab PRO-FIND 35 očima Dereka McLennana

Kategorie: Minelab - recenze a testy

Derek McLennanNěkdy si my Skotové myslíme, že žijeme v zemi věčného deště, takže po návratu z polí se svou novou dohledávačkou jsem ji oficiálně překřtil na „Žlutou ponorku“. V průběhu let jsem vlastnil již řadu dohledávaček (včetně těch tzv. „voděodolných“) a hodně z nich selhalo při konfrontaci se starým dobrým skotským počasím. Podle mě opravdu není ideálnějšího místa na zemi pro takové outdoorové testování. Proto zde vyvstává otázka: „ Prošla nová dohledávačka ProFind 35 testem odolnosti?“ Abyste se dozvěděli odpověď, čtěte dál!

Chtěl jsem původně začít tento článek přesným porovnáním s předchozím modelem, ProFind 25, protože oba mají 5 úrovní nastavení citlivosti a oba jsou postaveny na VLF technologii. Stejně tak mám na ProFind25 rád jeho skvělou odolnost vůči interferencím (DIF – Detector Interference Free), což je užitečná vlastnost k eliminaci rušení při práci s detektorem, zatímco je vypnutý. Příjemným zjištěním je, že tato technologie je použita i u nového Pro Find 35. Ze své zkušenosti mohu říci, že řada PRO-FIND je opravdu méně náchylná interferencím díky svému kvalitnímu vestavěnému elektronickému odstínění a potlačení rušení elektroniky, která je při výrobě použita. Nicméně, je zde opravdu spousta podobností a protože ProFind35 předčí startší model v mnoha ohledech, jakékoli srovnávání obou modelů by nebylo fér.

Pojďme se tedy společně podívat na nové funce PRO-FIND 35…..


 
Nový PRO-FIND 35 je 100% voděodolný a to až do maximální hloubky 3 metrů. Pokud tedy hledáte na plážích či v řekách, nebo se naplno pohybujete ve vodě, můžete jej s klidem na duši přidat k vybavení na Vaše dobrodružné výpravy.
Já osobně jej používám hlavně pro dobrodružství na souši. Někteří by o tom mohli polemizovat vzhledem k vlhkému prostředí Skotska. Bohužel já musím hledat často doslova v "monzunových podmínkách". A tak se mnou jistě bude většina souhlasit, že když Vám přestane dohledávačka fungovat uprostřed Vaší výpravy z důvodu vlhkosti, je to slušně a mírně řečeno „k naštvání“.
Stejně tak frustrující je, když se nemůžete plně spolehnout na svoji dohledávačku, když potřebujete dohledat nějaký drobný cíl v díře plné bahnité vody a bojíte se, že to dohledávačka nevydrží.
Dobrá zpráva je, že se nemusíte obávat ani jednoho z výše uvedených případů, když používáte PRO-FIND 35. Celé testování jsem hledal v opravdu strašném skotském počasí, včetně průtrží mračen i neustálého drobného deště. PRO-FIND 35 byl také nespočetně krát použit ve vodou naplněných dírách, zcela pokrytý bahnem či plně ponořen do vody a to vše bez jakékoli známky selhání.

Novou dohledávačku jsem podrobil opravdu extrémnímu testování a musím přiznat, že to předčilo má očekávání. Proto mohu s klidným svědomím udělit PRO-FIND 35 „Skotskou známku voděodolnosti“  a to hlavně na základě tvrdého testování v terénu a ne ponoření do čísté vody v umyvadle. Takže vy všichni, kteří hledáte ve vodě nebo pod vodou, nebo stejně jako já se musíte potýkat s všudypřítomným blátem, kalužemi apod. po celý rok, pak je tato dohledávačka tou pravou, kterou nesmíte zapomenout přidat do svého vybavení na svých výpravách.


 
A pokud jste získali dojem, že extrémní odolnost dohledávačky je tou hlavní výhodou, pak vězte, že další a stejně zajímavou je i schopnost PRO-FIND35 rozeznat rozdíl mezi železem a jinými materiály…
 
Ano, čtete správně. Dohledávačka dokáže zaměřit a rozpoznat různé druhy kovu! Většina z nás již zažila, když se signál ztratí, jakmile vybereme zeminu z díry a my ji prohledáváme pomocí dohledávačky až narazíme na cíl, který je železný a je v blízkosti neželezného, který jsme původně zaměřili. Většinou další postup je, že pokračujeme v hledání a zbytečně zvětšujeme díru. To nám prodlužuje dohledání a nutí nás vyhrabat více zeminy, než je nutné. Právě chytrý režim Ferrous Tone ID u PRO-FIND 35 nám umožní se vyvarovat podobnému scénáři. Dohledat ten chtěný a původně zaměřený cíl a nerušeně pokračovat v hledání s tím, že ten nechtěný cíl zůstane tam kde původně byl.

Jakmile zapnete režim Ferrous Tone ID a dostanete se do blízkosti cca 10-15 mm železného cíle, změní se odpověď pinpointeru (pulzní). Pokud se z cíle vyklube neželezný cíl, který jste se původně rozhodli kopat, pak bude dohledávačka vydávat normální pravidelný tón a vibrace. Díky této skvělé funkci budete ihned vědět, zda je zaměřený cíl železný nebo ne, což je velkou výhodou oproti dalším pinpointerům na trhu a už nyní si dokážu představit několik lokalit v UK, kde je hodně železného odpadu a kde by se tato vlastnost více než hodila.

Ok, je voděodolný a dokáže diskriminovat železo, ale jak je slyšet? Dle mého názoru jednou z nejdůležitějších vlastností jakéhokoli pinpointeru je hlasitost tónů, zvláště když osobně jsem trochu nahluchlý. Každý má rád, když je schopen slyšet zvuk pinpointeru, když je větrno či deštivo, bez nutnosti sundat sluchátka z hlavy a právě to bylo většinou jedním z problémů při používání jiných modelů. Proto jsem velmi potěšen, že PRO-FIND 35 má pravděpodobně nejhlasitější a „nejsladší“ tón na trhu, což je v mém případě k nezaplacení. Během tetování jsem zjistil, že dohledávačka je slyšitelná i když je reprák plně ponořen v bahnité vodě, což vše výše napsané jen potvrzuje.

To vše zní dobře, ale jak to vypadá a padne do ruky? Pokud jste již někdy používali PRO-FIND 25, jistě jste si okamžitě všimnete, že se tvar u nového PRO-FIND 35 významně změnil. Je vyroben lehce většího a více zakulaceného profilu tak, že lépe padne do ruky. Tělo pinpointeru je nyní vyvedeno v jasně žluté barvě, což ještě zlepší jeho viditelnost na zemi, pokud jej omylem ponecháte na místě.

Součástí balení je nyní poutko, které je velmi užitečné zejména pro ty, kteří zapomínají pinpointer na zemi a nesnáší jeho následné zoufalé hledání. Další bezpečnostní funkcí PRO-FIND 35 je ztrátový alarm. Jak to funguje? Zhruba po 3 min od zapnutí a delší nečinnosti začne pinpointer vydávat hlasité a dlouhé varovné tóny, které se opakují každých 10s, dokud není pinpointer aktivován stlačením jakéhokoli tlačítka. Tento varovný signál ustane po 5 min a detektor se automaticky vypne. To je jistě dostačující doba, během které si jistě uvědomíte, že jste jej někde nechali. Podle mne je to velmi užitečná a dobře nastavená vlastnost.

Jistě také rádi uvítáte, že u nového modelu bylo přidáno další výkonné světýlko LED. A ještě důležitější je fakt, že je světlo kompletně zapuštěné, bez jakéhokoli otvoru, což znamená, že žádná nečistota či bahno nemůže LED zanést či dokonce úplně zablokovat Váš zdroj světla. Přístroj je napájen 9V baterií (součástí balení), ke které se dostanete snadno odšroubováním koncovky. PRO-FIND 35 má také standardně indikátor varování slabé baterie a také LED bude blikat nepřetržitě jako varování při slabé baterii, kterou je potřeba vyměnit. Pokud napětí baterie poklesne na kritickou hodnotu, pinpointer se sám vypne. Nicméně pravdou je, že než se toto stane, bude Vám v dostatečném předstihu jasné, že je třeba baterii vyměnit.


 
Poslední užitečnou vychytávkou, která je součástí nového PRO-FIND 35 je pevné opaskové pouzdro, které prošlo velkým zdokonalením oproti původní verzi dodaváné s PRO-FIND 25. I když se k novému pouzdru nechovám zrovna nejlépe, stále si drží svůj tvar což potvrzuje jeho neuvěřitelnou odolnost i v těch nejhorších podmínkách a věřím, že tohle pouzdro vydrží hodně dlouho.

Tak to je asi vše, co mohu ve zkratce napsat k technologii a vzhledu nového pinpointeru od Minelabu. Když to shrnu, mohu jen potvrdit, že již u PRO-FIND 25 jsem věděl jak je dobrý, spolehlivý a výkonný, ale PRO-FIND 35 povýšil tyto vlastnosti na další level. Rád bych se Vás na konec zeptal: „Kde přestává být dohledávačka pouze dohledávačkou?“. Podle mě to je tehdy, kdy je spolehlivá, plně ponořitelná, schopna rozlišit kovy – to vše najdete u nového PRO-FIND 35 od Minelabu. Už si nedokážu představit výpravu bez něj.

Tak zase někdy na shledanou!

Derek McLennan
 

Článek je zařazen v kategoriích:

KomentářeAsi si pořídím novou hračku 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)

já taky

když bych 35 objednal v týdnu,došla by mi společně s již dávno předobjednaným equinoxem v prosinci? nebo počet jejich předobjednávek je stejný jako u noxe a dotupnost je oddálená?

Nejdůležitější zprávou z recenze je že vodotěsná dohledávačka je opravdu vodotěsná
;-)

Ako je to s tlacenim na hrot vydava falosne prezvuky???ako vetsina pinpointerov okrem Garrett Pro-Pointer AT? ..ako je ulozena cievka? zaliata v tubuse alebo na volno.

Stejně jako Pro Find 25 ani 35tka nevydává žádný tón pokud zatlačíme na hrot. Stejně tak to nedělá ani nová Nokta atd.. Popravdě, tento problém měl především klasický Garrett a to z důvodu použití feritového jádra antény, které bylo náchylné na mechanické poškození. Tudíž to "okrem" je trochu zavádějící, jelikož tento problém byl charakterisktický především pro pinpointery Garrett. Jak je řešená montáž antény u nové 35tky nevím.

35tky a 15tky tady budou na konci listopadu. Zatím máme dost kusů, abychom mohli poslat všechny objednávky.

taky jí chci :D

Elmara, já tu 35tku prostě potřebuju-))

Už to máš v objednávce změněné :) Mě zatím moje 25tka fachčí jak má a tak měnit nemusím. Až umře, tak beru taky 35tku :-)

Děkuji uctivě..

Klasický Garrett i když s ním zatlačím na hrot, tak žádné prozvuky nevydává. Mám ho 4 roky, funguje bez problému a plánoval jsem ho jednou vyměnit za nový Garrett. Teď jsem ale objednal 35tku, tak doufám, že nebudu zklamán :-)

Doufám, že první majitelé budou pilně reportovat zkušenosti z terénu. :-) Jestli se dohledávačka povedla, tak je to po dlouhá době nějaká inovace v tomto směru (mám na mysli hlavně tu diskriminaci). Dostupná videa na YT mě zatím moc nepřesvědčila, ale na hodnocení je samozřejmě brzy.

Feek, a co se ti nezdá? Měl jsem 25 a super, tato je určitě lepší-)
Toto jsi viděl? 35 je až v druhé polovině.
https://youtu.be/bu3nzbVI_u0

Ps. Nemá to v cm, 1 inch = 2,54 cm.

Zeptám se, ten černý deklíček dírkovaný nad repráčkem se dá vyndat a vyčistit pod ním to bahno, nebo to není nutné? :-P

Moc hezká hračka ale jak se znám tak bych ji určitě někde zapomněl .

Deklíček stačí propláchnout tekoucí vodou :)

JezevecAlfons se spíš zeptej u Diviše to je ofiko Fíša distributor

kdy bude další várka na prodej? čekám už hooodně dlouho. :-P

Nee.Sakra.ty uz nikdy neprijdou.(((.20.3.2018.Je velky zajem v celem svete.Asi zajudu pres hranici do SRN.(((

8-) :,-( :-P

Doufám že 28.3. Ji budu mít doma připravenou na dovču. Čekám 3 měsíc. :-) ;-) :-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru