Nálezy hallských feniků v historickém Chebsku

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

Shodou okolností se v roce 2006 dostaly do patřičných muzeí dva náhodné nálezy mincí, nalezené nedaleko od sebe na území historického Chebska. První poklad našel na svém pozemku pan Männer v Pechtnersreuthu již v roce 1978. Předal jej k ohodnocení do Bavorského úřadu památkové péče v Řezně (Bayer. Landesamt für Denkmalpflege, Außenstelle Regensburg), který jej postoupil k vědeckému zpracování do Státní sbírky mincí v Mnichově (Staatliche Münzsammlung München). Nález zpracoval v roce 1981 vrchní konzervátor dr. Wolfgang Heß. Kompletně zachovalý soubor 219 mincí se podařilo pracovníkům Stiftlandmusea Waldsassen koupit od nálezce v roce 2006.

Největší část nálezu, 203 mince, tvoří stříbrné feniky s rukou (tzv. Handpfennig), ražené v říšské mincovně Schwäbisch Hall (Hall am Kocher), které jsou všeobecně datované do poloviny 14. století. V souboru je ale také 12 pražských grošů Václava II., tedy první kutnohorské ražby z let 1300 -1305. Tři mince se ze souboru poněkud vymykají. Dvě jsou ražby řezenských feniků biskupů Siegfrieda nebo Alberta I. (1227 -1246 -1260), druhá patří biskupu Albertu II. nebo Leovi (1260 -1262 -1277). Poslední mince je tzv. Hälbling z královské mincovny Wetterau, ražená mezi roky 1260 -1270. Dr. Wolfgang Heß považuje pražské groše za základ datování nálezu, podle kterého je možné opravit a posunout dosavadní rámcové určení hallských feniků z poloviny 14. století na konec století 13.  

V nádobě, která se mezitím dostala do soukromého držení, byly ještě tři přesleny, z toho jeden z tmavomodrého kobaltového skla, dva vysoustružené z mastku, a dvě keramické kuličky s oblázkem. Asi 3 km východně od Pechtnersreuthu našel v roce 2006 pan Emil Malý při hledání pozůstatků 2. světové války v lese u jižního okraje Svatého Kříže (Heiligenkreuz) volně uložený soubor mincí, velmi podobných těm z Pechtnersreuthu. 91 hallských feniků s rukou (a určitelných zlomků) bylo původně uloženo nejspíš v textilním nebo koženém váčku. Při následném ohledávání místa nálezu jsme našli ještě čtyři koňské podkovy.

Celý nález byl na podzim 2006 předán do sbírky Krajského muzea Karlovarského kraje v Chebu a jeho zpracováním byl pověřen PhDr. Jiří Militký z Centra medievistických studií v Praze. Při podrobném zpracování bylo rozlišeno šest typů těchto hallských „handpfennigů”. Nejstarší tři mince patří ještě do konce 12. století, protože nesou v opisu jméno HEINRICVS, tedy Jindřich VI., který vládl v letech 1190 -1197. Nejvíce mincí čtyř různých typů patří do doby od roku 1250 do 1300.    O platnosti a všeobecném užívání těchto hallských feniků na Chebsku svědčí nález stejného typ mince  při výzkumu chebského františkánského kláštera v roce 1987. Také zde nálezové okolnosti umožňují  datovat uložení mince do doby obnovy kostela po požáru 1270, která byla ukončena v lednu 1285.  Všechny chebské nálezy hallských feniků potvrzují oprávněnost posunutí jejich dosavadního všeobecně  zažitého a přijímaného rámcového datování minimálně o jedno celé století hlouběji do středověku.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Velmi pěkné a užitečné informace, krásné detailní fotky, pěkný příspěvek, díky. ;-)

Singovi penízky, no odměna byla tenkrát 262 kč +/- :-D

...bohužel ano... ;-)

Ale na obranu Chebu, ty měli větší koule a odměnu dali.

...i další nálezy byly slušně odměněny... ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru