Recenze na detektor Golden Mask5+SE vs. Golden Mask5 a 5+

Kategorie: Golden Mask - recenze a testy

Je řada hledačů kteří nedají na značku Golden Mask dopustit  a byli strašně zvědaví na výsledky a průběh testování nové GM5+ aGM5+SE.Protože jsem sám velkým příznivcem této značky tak jsem rád využil možnost testování.Nejčastější dotaz je v čem je lepší novější verze a jaký nastal posun v hloubce detekce a celkové zklidnění detektoru.

První dojmy

Pokud se jedná o šaft,tak ten je na trhu už nějakou dobu a není mu moc co vytknout.Tuhý, lehký skladný  a perfektně nastavitelný na požadovaný rozměr.Malá výtka patří k zámkům,které nejsou příliš kvalitně přilepeny a občas se stává,že při dotahování se uvolňují z tyče detektoru.Samotný box elektroniky prošel úpravou a jeho vzhled je ucelenější a bez přesahujícího okraje,což ocení hledači hlavně při údržbě a čištění.Také se musí pochválit lepší utěsnění,popřípadě odstranění drobného nešvaru v podobě mlžení displeje na přímém slunci.U GM5+SE bylo vše v nejlepším pořádku.                                                                                                                                        

Samotné srovnání nové a starší verze. Golden Mask GM5Finder byl hodně nestabilní a trpěl na prozvuky. Samozřejmě pokud s ním hledač nachodil mnoho hodin, tak už věděl jak s ním zacházet a co nejlépe naladit. Pokud se však dostal do zarušené oblasti, tak neměl příliš mnoho možností a většinou nezbylo nic jiného něž z místa poodejít. Nová GM5ka plusko byla na tom o mnoho lépe a poslední model 5+SE je díky novým zesilovačům  Etrim bez chyby. Detektor dobře snáší i nastavení k horní hranici maximálního nastavení bez ztráty stability a hledačského komfortu.

FUNKCE A VLASTNOSTI
Frekvence:  8-18Khz
Disk Mode-Disk Level
GB:Manual-poloautomat
PWR:Gain-Thr-PBox
Zvuk:Volume-Tone-i Vol.
ON-OFF-Podsvícení detektoru+změna jasu obrazovky.

POPIS  VYLEPŠENÝCH FUNKCÍ DETEKTORU

Možnost volby frekvencí byla již u starších modelu.Největší změna nastala v možnosti volby kanálu.Došlo k rozšíření a to z původních dvou každé frekvence na devět pro každou frekvenci.Je to podstatná změna která umožňuje najít nejméně zarušenou frekvenci a tím zklidní a zpříjemní hledání.

Další funkce Disk Mode+Disk Level.
Disk Mode zůstal u všech verzí nezměněn a umož.nuje nastavení All Metal/2 tóny/1 tón s diskriminací.
Funkce Disk Level byla nahrazena funkcí Disk Depth.Jedná se asi o největší neznámou tohoto  detektoru a je cílem častých dotazů ze strany hledačů.
Disk Depth je funkce která výrazně ovlivňuje hloubku a diskriminaci při hledání.Možnost nastavení je 0-15.
Čím nižší číslo,tím dochází k větší diskriminaci přímo pod cívkou ale jsou správně detekovány všechny hluboko uložené cíle.
Z vlastní zkušenosti mohu doporučit pár nastaveni:

Pole s mírným zamořením kovovým odpadem.Nastavení Disk Depth 7-8,Frekvence 18Khz,Gain 1-2(dle mineralizace)Thr 25-29,Disk Mode BI-Tonal,Power Box-High,Iron volume-5,Target ID -16.Pokud je pole silně zamořeno kovovým odpadem zvolím Thr23-25,Mono Tóne,Target ID-0,Iron volume -2,Malé kovové cíle a drobné folie  jsou zcela maskované a ty větší se ozývají trhaným nepravidelným zvukem poslaným díky funkci Iron volume na pozadí.Hledač při tomto nastavení není zahlcen neustálým bručením železa  a po určité době již bez problému velmi rychle rozliší chtěný cíl uložený mezi kovovým odpadem.

Les+archeo.lokality.
Tyto dvě destinace se vyznačují především hlouběji uloženými cíli a proto vyžadují odlišné nastavení funkce Disk Depth.
Disk Depth 0-8,Frekvence 8Khz,Gain 2,Thr 25-30,Disk Mode BI-Tonal,Power Box High,Iron volume 4-5,Target ID-0.V tomto nastavení je detektor pomalejší ale v kombinaci s větší cívkou získá na hloubce a správné identifikaci hlubokých cílů.V případě vyšší mineralizace doporučuji snížit hodnotu Power Boxu na Medium nebo Low.

Koupaliště a plážové hledání.
Většinou se jedná o místa s velkým množstvím novodobého odpadu ale také mincí a drobných šperku.
Disk Dept  8-15,Frekvence 18Khz,Gain 1-2(dle mineralizace)Thr 25-30,Disk Mode BI-Tonal,Power Box High,Iron volume 3-5,Target ID 16.Při tomto nastavení není detektor zase tak hluboký ale získává na rychlosti a přesnějším vyhodnocení cílů.Target ID na 16 zapříčiní úplné odmítnutí alobalů a drobných folií,které se nejčastěji hlásí v rozmezí 10-15 ale drobné stříbrné šperky budou detekovány cca od čísla 21 a výš.Při tomto nastavení však dochází k diskriminaci nejdrobnějších zlatých předmětů!Proto pokud máte tušení že by se v dané lokalitě mohli nacházet drobné Au předměty(dětská pískoviště,volejbalová hřiště)tak zvolte nastavení Target ID na 7.Malé zlato se nejčastěji hlásí ID 8-9.

GB-Ground Balance.
Tato funkce je plně zachována jako u starší verze a je možné detektor odladit v poloautomatickém režimu nebo manuálním.Malá úprava nastala ve ve stupnici kdy u staré verze byla možnost nastavení 0-199.Nove Gm5+ a5+Se má stupnici v rozmezí 0-250.Nastavování je v poloautomatickém nastavování je nepříjemně zdlouhavé ale zase velice přesné. Při běžné mineralizaci jsem měl odladěno v rozmezí 70-105.Protože se mi manuální odladění jeví jako rychlejší a to i při zachování stejných hodnot jako při poloautomatu,tak jsem většinou volil druhý způsob.

PWR-Gain-Thr-PBox

Gain:Jedná  se o citlivost.U GM5ky byla pod tímto tlačítkem umístěna pouze citlivost,která musela být většinou značně snižována,protože při vyšším nastavení byl detektor neklidný a náchylný na prozvuky. Díky  novým zesilovačům,kterými je GM5+Se vybavena je možnost nastavovat citlivost až k horní hranici.Všeobecně však platí,že čím větší množství odpadu tím nižší hodnota.

THR

Prahový tón.Funkce která umožní získat odezvu na hranici dosahu.Platí stejně jako u Gain.Mnoho odpadu nižší hodnota,les s malým množstvím cílů a odpadu možnost nastaveni 27-30.V kombinaci s All Metalem získáte výborný hloubkový dosah.

PBox

Power Box:Funkce u které není moc co psát.Navyšuje hloubkový dosah až o 20%.Nesetkel jsem se při testování se silně mineralizovanou půdou a proto jsem téměř vždy použil nastavení HIGH.

ZVUK-Volume-tone-i vol.

Hlasitost je velmi pěkně nastavitelná a to i bez použití sluchátek.Funkce- tone umožuje nastavit výšku železa,neželezných cílů a All metalu.Preferoval jsem standartní nastavení jako asi podstatná většina hledačů a to nízká tonovka pro železo,nejvyšší pro neželezné a All metal.Rozmístění tónu není však tak markantní a pokud někdo přecháží z GM4Pro WD a nebo Zera1 a Zera2 dva tak může být zklamaný nad možností nastavení  tónu na který byl z předchozích detektoru zvyklý.Je tady však nová funkce a to I volume která umožňuje stáhnout hlasitost železa a tím zvýraznit chtěné cíle.Velmi pěkně je popsaná tato funkce ve videu na LP v příspěvku na Nové LP Zero2.Vřele doporučuji  zhlédnout.

ON-OFF

Samozřejmě zapnutí a vypnutí detektoru.Tohle tlačítko však převzalo funkci zapnutí podsvíceni a také nastavení jasu.Osvětlení  je precizní a i při možnosti nemoct změnit intenzitu , neoslnuje a je velmi pěkně viditelné.Nastavení jasu se mi jeví jako zbytečné a již jsem se několikrát setkal s dotazem,že detektor při hledačce najednou přestal ukazovat a funkce spektrum VDI je nefunkční.Nikdy se nejednalo o závadu ale pouze o nepochopení tří vteřinového limitu určeného pro úpravu kontrastu.V takovém případě stačí pouze krátkým stisknutím vypnout podsvícení a nasledovně znovu zapnout a během tří vteřinového limitu tlačítkem +- nastavit kontrast do požadované polohy.Starší GM5ka měla tuto  funkci pod tlačítkem Disk Level!

Malé pozastavení nad displejem

Pokud pominu změnu tvaru boxu elektroniky tak bych velmi kladně ohodnotil úpravu displeje ,který ve verzi GM5+ a GM5+SE rozlišuje nejen pomoci spektra VDI což je grafické znázornění cíle ale také ID Target což je identifikační číslo přiřazené k cíli o určité vodivosti.Tohle číslo je velice užitečné a v případě Gm5+SE i velice přesné.Také rychlé nastavení diskriminace pomocí tlačítek + a-  bez zbytečného přepínání je velice zdařilé.Na displeji je vše přehledně zobrazeno  a informuje o aktuálním nastavení celého detektoru.

Shrnutí: Jedná se velmi povedený detektor,který nejen že svými parametry dohnal legendární Gm4ku ale v mnohém ji díky novým funkcím a parametrům předčí a stal se důstojnou vlajkovou lodí Golden Masku.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný článek diky

Dobrý Míšo.

Souhlas, dobře napsané a popsané.Mám jak GM5 tak GM5+SE a ty rozdíly vidím.

To anjel: nech se překvapit ;-)

Ještě se zapomnělo na gm 5. Platinum :-)

Děkuji za skvělý článek.
Konečně jsem si mohl přečíst porovnání všech verzí.
A největší dík patři za nastavení. Zatím chodím málo, a tak na mé 5+ zkouším různá nastavení, s různymi úspěchy. Takhle se mám od čeho odrazit.

Bomba,určitě objednám :-) ale nejdříve se zeptám Tibka co on na to 8-) Aneb nepíchej do vosího hnízda ;-)

Nedá mě to ;-) Sison je nějakej novej dopisovatel? Místo Gm4pro? Chlapi buďte rovní! Vaše obchodní praktiky jsou průhledný! ;-)

A do třetice všeho zlého: Smazaná kritika na Gm 5 To bylo to nejhloupější co jste mohli udělat! A teď do mne 8-)

Buiaimon.. No občas se hold nejakej článeček nebo neco ztratí.. Abys dohnal. Prodej.. Ale po 2 letecj skoro recenze ma gm5, je slusne spozdeni..gm4pro je uz taky noxar... Takze nic moc jineho cekat nelze

Supr článek hned vyskousim :-P

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru