Řidič autobusu našel 268 bronzových sekyrek

Kategorie: Poklady

O největší nález bronzových sekyrek v historii Velké Británie se postaral řidič autobusu z Dorsetu Tom Peirce. Stalo se tak v lednu minulého roku, když společně se svými přáteli vyrazil na obvyklou hledačskou procházku na pole svého kamaráda…

Tom Peirce celý život pracuje jako řidič autobusu a zároveň je vášnivým detektoristou. Pokaždé, když má čas, vyráží se svými přáteli do terénu a vždy doufá, že se mu podaří objevit něco neskutečného. Netušil ovšem, že najde až tak významný nález, který v historii Velké Británie nemá takřka obdoby.

Ilustrační_foto

Minulý rok v lednu se jako obvykle vydal s partou svých přátel do terénu. Tentokrát si vyhlédli pole u farmy svého dobrého známého. Netrvalo dlouho a šedesátiletý Tom Peirce uslyšel poprvé signál ze svého detektoru. Nečekal a začal kopat asi deset palců hluboko, až spatřil hlavu připomínající část sekyrky. Když však celou sekyrku vyjmul ze země, zůstal jen udiveně zírat, byla totiž celá z bronzu. Vzal tedy ještě jednou svůj detektor a ověřil, zda nezapípá znovu. Udělal dobře, protože právě díky tomu se mu podařilo najít téměř 300 bronzových sekyrek.

Ihned potom, co uslyšel další silné odezvy z detektoru, zavolal i své hledačské kolegy- Leslieho Keitha a Bryana Thomase. Tom si už v té chvíli začal uvědomovat, že se mu nejspíš podařilo najít opravdu něco neskutečného. Se svými přáteli kopal hlouběji a hlouběji. Stále přitom nacházel desítky a desítky dalších bronzových sekyrek.

Nakonec se počet vyšplhal na 268. Stáří artefaktů se odhaduje na cca 3000 let. O nález se ihned začala ve velké míře zajímat i média, kterým Tom řekl: „Jsem opravdu velmi nadšen a ještě stále nemohu uvěřit tomu, co se mně přihodilo. Jedná se totiž o můj životní nález! Když hovořím s jinými detektoristy, oni mi povídají, že nalezli hezkou minci apod. Proto je tento nález opravdu neskutečný. Nutno však zdůraznit, že hledání máme jako koníčka a neděláme to pro peníze, ale když naleznete něco takového, skrývat obrovskou radost je opravdu velmi těžké.“ 

Ilustrační_foto

Do hledání se nakonec pustil i tým archeologů, který se domluvil s majitelem pozemku velkostatkářem Alfie O’Connelem na dalším možném výzkumu. Ten navíc dostane část z odměny, která činí cca 80 000 liber. Na onen osudový den vzpomíná tak: „ Asi po půl hodině hledání ke mně domů přiběhl Tom. Byl jsem celý vyjevený co se děje a napadlo mně, že možná na poli našel bombu, neboť během války se tam zřítilo letadlo. Ihned jsme nasedli do traktoru a vydali se na pole. V jámě jsem viděl části sekyrek, ale já blbec jsem si myslel, že je to jen nějaký odpad. Pole vlastním čtyři roky, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že se tam může ukrývat něco takového.“

Ilustrační_foto

Archeologové posléze ještě uvedli, že sekyrky jsou cca čtyři palce dlouhé a dva palce široké. Ukrývaly se ve třech jámách a nejspíše byly vyrobeny v jejich blízkosti. S největší pravděpodobností budou vystaveny v Britském muzeu.

www.dailymail.co.uk

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc pěknej článek,ten pán měl neskutečný štěstí.To musel bejt ale pořádnej signál! :-)

Tohle najít, tak už mně nevzkřísí.... :-O :-)

klikař :-)

To je nádhera, uff :-P

:-O ty jo :-O

Tak takový nález je na prášky.Ani nevím, jestli bych to dokázal rozchodit. :-)

Ten nález mu přeji a nám hledačům v této zemi přeji vládu a přístup úřadů alespon takový jako je ve sladké Anglii :-)

Nález je to opravdu jedinečný a souhlasím s Bobanxem! Je potřeba aby se dotyčné orgány zamysleli nad odměnou,která by určitě pomohla oběma stranám! ;-)

Úžasný nález!!!!!

ja bych sem tez chcel taku sekerecku stacila by mi jedna

všchno je pouze o přístupu státu, resp.archeologů k odměnám za odevzdaný nález.Kolik asi takových depotů se u nás našlo a skončilo někde na burzách v zahraničí..

parada 8-)

Znám jednoho, co takovou sekeru taky našel :-O Cena jedné takové sekery na trhu je údajně něco kolem 400.000,-Kč. Odevzdal ji do muzea a dostal darovací listinu :-D :,-(

A aku ma hodnotu asi taka brondzova sekerka......Len zvedavost

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru