Třicet let na jednom poli bez zvláštního nálezu, potom blesk z čistého nebe!

Psal se rok 2012, když byl na nejjižnějším z normanských ostrovů lamanšského průlivu Jersey učiněn největší keltský mincovní poklad všech dob. Jeho zkoumání trvalo takřka pět let. Co vše skrýval Jerseyský poklad a jaké poznatky přinesl? V článku také zajímavá videa a názorný příklad, jak a proč je spojení archeologie, amatérských detektoristů a laické veřejnosti v zahraničí populární...

Detektoristé a dlouholetí přátelé Reg Mead a Richard Miles hledali se svými detektory kovů téměř třicet let na stále stejném poli. Že na něm jednoho dne i po takové době najdou dosud největší keltský mincovní poklad všech dob, o tom se jim samozřejmě ani nesnilo...

Po velmi silném signálu a odhrnutí prvních vrstev zeminy oba přátelé nejprve rozpoznali několik velmi starých mincí. Po chvilce jim došlo, že jich je celá hromada a nejdou od sebe. Raději tak na pomoc přizvali archeology. Ti zjistili, že se jedná o dosud nevídaný keltský mincovní poklad, raději jej proto vyzdvihli ze země v jednom celistvém bloku o rozměrech 1,37 m x 0,8 m a hmotnosti 750 kg.

Blok byl převezen do Jerseyského muzea, kde jej pod vedením Neila Mahrera zpracovával  tým odborníků až donedávna. Identifikovalo a čistilo se doslova každé smítko archeologického materiálu. Jen na zaměření prvních dvou tisíc mincí na povrchu bloku pracoval tým celé dva roky. Teprve v roce 2014 došlo k vyzvedávání mincí a dalších předmětů z hloubi celého bloku.

Timelapse video vyzvedávání zlatých předmětů v průběhu jediného týdne (mezi 21. a 27. listopadem 2015)

Unikátní nález nezůstal jen mezi čtyřmi stěnami; právo na odhalování jeho tajemství bylo díky skvělému přístupu vědců a odborníků přiblíženo i veřejnosti. Celý blok byl umístěn do muzejní místnosti s průhlednými stěnami z neprůstřelného skla a vidět postup prací mohli návštěvníci muzea takřka každý den, krok za krokem...

Reportáž k nálezu a práci konzervátorů sledujte v tomto videu:


 
Před vyzvednutím byla každá jednotlivá položka nejprve skenována laserem a zaznamenána její poloha v celém bloku. Zůstane tak navždy v nálezové situaci a vědci mohou díky tomu získat další cenné poznatky. Obrovský „slepenec“ nakonec obsahoval téměř 70 000 mincí, několik masivních zlatých náramků a kruhů, skleněných korálků, zbytky rostlinných vláken, kožené tašky a vaku protkaného stříbrnou a zlatou nití. Převážná většina mincí pochází z let 30 - 50 před naším letopočtem; byly raženy kmeny Coriosolitů, kteří působili v dnešní Bretani.

Jak pozvali odborníci veřejnost ke sledování vyzvednutí zlatých artefaktů? S humorem, jak jinak :-)

Skenování a vyzvednutí všech jednotlivých položek pokladu zabralo mnoho času. Více než čtyři roky po nálezu a téměř tři roky poté, co odborníci začali blok "rozebírat", konzervátor Jerseyského muzea Neil Mahrer naskenoval a vyzvedl pod drobnohledem novinářů a za účasti veřejnosti posledních deset mincí. Později situaci komentoval: „Je to významný milník pro celý náš tým. Bylo to pečlivé a zajímavé dílo, které přineslo některé velmi nečekané a úžasné objevy. Čeká nás ještě spousta práce a jsem si jist, že poklad bude i nadále překvapovat, až budeme čistit a zkoumat zbývající materiál“.

Vrcholem bylo vyzvednutí posledních deseti mincí, na které byla přizvána veřejnost i média. Samotnému aktu rozebírání bloku tak mohl být účasten kdokoli. Novináři dokonce směli být přímo v místnosti, veřejné události se účastnili také oba nálezci. Ti se mimochodem těší velké podpoře veřejnosti i odborníků. Patří dnes mezi velmi populární osobnosti a jak je vidět z následujícího videa, jsou to veselí chlapíci na správném místě. Z místnosti tuto událost vysílala facebookovská stránka Jersey Heritage živě. Doporučuji sledovat až do konce, kdy poslední dvě „srostlé“ mince symbolicky rozdělili oba sympatičtí nálezci… https://www.facebook.com/JerseyHeritage/videos/1291475354228948/

Jak je vidět v následujícím videu, tým vědců má ohromný smysl pro humor. I to přispívá k popularizaci archeologie a ohromnému zájmu veřejnosti… Video ukazuje „nepovedené“ záběry k natáčení pozvánky na veřejnou prezentaci:

Celkový přístup detektoristů a odborníků, jejich spolupráce a také zainteresovanost veřejnosti – takhle nějak si to představuji na úrovni vyspělé společnosti. Těšit nás může fakt, že situace se lepší i u nás.

Roman Němec

Zdroje: Facebook.com, youtube.com, thehistoryblog.com, gizmodo.com, thegoodjerseylife.com

Komentáře

Masakr, 750kg :-O Najit jen zlomek toho, tak lezim na dva tisice let vedle toho.

Tak to je fakt monstrozní nález. :-O

Tak to je neskutečných nález! Úžasný. Skoro nemám slov. Fakt bomba! :-O :-O :-O

Ti krávo. To je kupička. A každou zvlášť bych tu vkládal do katalogu :-D :-D :-D

do těch bych skákal jako strýček Skrblík.........já bych to snad ani najít nechtěl....by mi jeblo :-D :-D :-D

No..co na to říct..najít to tak už nejsem páč by mě mrdlo.
Neskutěčná krása :-O :-O :-O :-O :-)

Moje slabá nervová soustava by to asi nedala. Není to jen na předpis a pod dohledem statného ošetřovatele ? o:-) o:-) o:-)

Kdybych mohl dát 70 000 LIKE tak je dam :) Super fakr SUPER !!!

tak tohle by mě snad ani nebavilo .první moment infarkt a potom si člověk uvědomí , že je toho moc, takže nic kopat nebude, Zavolá archeologa , ten zavolá další archeology , pak po opatrném odkrytí ti archeologové zjistí, že to sami neunesou a budou vyméšlat jak to odvízt . potom dlóooouhá očista ,rozborka , konzervace.... až to konečně i ohodnotí ,tak něco možná dostanu a konečně si koupím novej budík místo toho šmejda po infarktu , pár lidí mě poplácá po ramenou ,jakej su borec hodně lidí mě poplácá po hlavě ,jakej su blbec ..... o:-) :-D :-D :-D :-P ;-)
Ale jó pár kousků bych aj najít chtěl o:-) ;-) :-D :-D

joeblack ;-) :-D

To je SEN asi nás všech že něco někde na nás tam venku ještě čeká ............. ;-)No tak už jenom 28 let a jsme tam :-D

Mysak nekažto prostě ji chcípl velblod tak to vesepale do křikopy :-P

Mysaku přepravolali se na velký vzdálenosti mnohem větší poklady . Banky ještě nebyly a ibank už vůbec ne . Jak myslíš , že si dcéra velmože brala sebou věno a nebo jak se vozil lup z vymydlenýho opevnění ,nebo taky výkupné a pod 8-) ;-)
Hloubka mohla být už hodně slušná a vzhledem k tomu , že za třicet let se dosah detíků hodně změnil to není vůbec překvapivé ;-)
Kdyby tohle bylo v bronzových neckách, tak to v nich rovnou odvezou a viděl bys je .protože se to k nim za ty roky přilepí stejně jak k sobě . Tohle podle tvaru vypadá spíš na vykopanou díru a třeba látkou vystlanou .Poklad naházenej do ní ,zakrytej a zahrnutej 8-)

Depůtek nó 8-)

Krásný. A ten pohodovej, kamarádskej přístup mezi nálezci a archeology! Já ty Brity můžu.

Don Topo -esi to měla být narážka na archeology u nás , tak si hodně přestřelil. Už sem jich pár poznal osobně a nikdy žádnej problém nebyl a to ani když sem donesl kufr starýho železa z jedné lokality a nálezovky sepsaný na několika stranách papíru ;-)

No to je šílený. :-ONa to není ani slov. :-OTodle najít tak je to můj poslední nález. o:-)

To je jasný , 30 let přecházet není problém.... tento mincobalvan musel hlásit zahlcení detíku (cívky)a u , , starých detíků to šlo možná do železa.....Tohle také nekopu , páč konev na mléko a rozmačkaný hrnec z hliníku úž moje záda neba :-) :-D o:-) :-P nu ale co když to jednou nebude ......

Nemám slov. :-O :-O :-O :-O :-O

Tady máte nějaký další koment k nálezu, ostatně channel toho borce má skvělé videa https://www.youtube.com/watch?v=-vDDC_EoS78&ab_channel=iDetect

Ta videa jsem v článku měl. Ale Márovi záhadně zmizela :-)

:-O :-O :-P :,-( o:-) ;-) :-) :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru