Ukradli 2100 let staré keltské mince z českého říčního zlata a roztavili je

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika

Po šokující krádeži největšího keltského zlatého pokladu 20. století byli zatčeni 4 podezřelí. Měli ukrást 483 keltských zlatých mincí z roku 100 př. n. l. z keltsko-římského muzea v bavorském Manchingu. Jeden z pachatelů měl u sebe při zadržení v igelitové tašce 18 zlatých slitků. Nyní bylo potvrzeno, že jejich složení přesně odpovídá keltským mincím.

Poklad byl objeven v roce 1999 na místě keltského osídlení v dnešním Manchingu. Byl uložen v pytli pod základy starověké budovy. Analýza mincí zjistila, že zdroj kovu nebyl místní; pocházel z českého říčního zlata. Depot byl největším nálezem keltského zlata ve 20. století. Od roku 2006 byl trvale vystaven a stal se nejvýznamnějším muzejním lákadlem. Odhadovaná tržní hodnota mincí přesahuje 39 milionů korun. Hodnota samotného zlata při hmotnosti 3,7 kilogramů v době loupeže byla asi 6 milionů korun. Archeologický význam pokladu je nevyčíslitelný.

Mikro-rentgenová fluorescenční analýza slitků potvrdila shodu se zlatem v keltských mincích. Každý ingot byl vytvořen ze 4 mincí, roztavili jich nejméně 70. Snad dobrou zprávou by mohl být předpoklad, že většina mincí je stále někde schovaná a dosud nezničená: „Víme, že asi 70 zlatých mincí bylo zjevně nenávratně ztraceno ve svém kulturním a historickém významu,“ řekl bavorský státní ministr kultury Markus Blume. „Ale to znamená, že samozřejmě stále existuje naděje, že se nám podaří najít zbytek zlatých mincí, a tím i většinu zlatého pokladu,“ doplnil. Nicméně zloději mlčí a odmítají podat vyšetřovatelům jakékoli informace.

Krádež byla pečlivě naplánována a provedena během pouhých devíti minut. 22. listopadu 2022 v 1:17 ráno byly v telekomunikačním uzlu poblíž muzea přerušeny optické linky, načež došlo k výpadku internetu a telefonních služeb pro muzeum a 13 000 dalších uživatelů v okolí. S deaktivovaným bezpečnostním systémem muzea se zloději vloupali nouzovým východem. V 1:26, rozbili neprůstřelné bezpečnostní sklo chránící vystavení mince a v 1:33 už byli s kořistí venku.

Vyšetřovatelé Bavorského státního úřadu kriminální policie (BLKA) důkladně prohledali okolí muzea a našli dvě páčidla, zahradní nůžky, štípačky na drát a anténu vysílačky. Stopy DNA spojovaly krádež s osmi dalšími podobnými v Německu a Rakousku. Měsíce houževnatého pátrání vystopovaly podezřelé do severního Německa a ingolstadtské státní zastupitelství na ně vydalo zatykače. Při prohlídkách 28 bytů, podniků, pozemků se zahradou, loděnice a vozidel bylo nalezeno velké množství vybavení pro vloupání.

Jeden z členů gangu je telekomunikační inženýr, další je účetní, třetí vedoucí prodejny a poslední je zaměstnancem demoliční firmy. Důkazy spojují všechny čtyři podezřelé s jedenácti dalšími krádežemi. Měli vyloupit supermarkety, kasino, čerpací stanice a bankomat. Muzeum bylo prvním, kde ukradli národní kulturní dědictví, ale zřejmě plánovali vyloupit i další muzea. Vyšetřovatelé zjistili, že podezřelí si pronajali v průběhu času různá vozidla a parkovali s nimi poblíž muzeí ve Frankfurtu, Idar-Obersteinu, Trieru a Pforzheimu.

Podezřelí od zatčení neposkytli žádné informace. Úřady pátrají po všech dochovaných mincích v Meklenbursku-Předním Pomořansku, kde žili tři ze čtyř zatčených. Pátrání se zaměří i na další oblasti jejich působení.

Roman Němec

Zdroje: apnews.com, thehistoryblog.com, nypost.com


poničené bezpečnostní sklo


policie hledá stopy po loupeži


zlaté mince pro srovnání na policejní tiskové konferenci


zlatý keltský poklad před jeho zcizením v muzeu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to jsou dobrý kreténi že to roztavili :D

Když po tom zlatě tolik toužili, tak bych jim ho nalil do chřtánu jako tenkrát.

Zmrdi zasraný😡🤬🤬🤬🤬🤬

No to mě poser...

Rozmohl se nám tady taková nešvar a to jsou vulgarity. Začneme je zase mazat. Je tedy šílený, že tady by to bylo 3 ze 4....

Díky za pochopení, ale nějakou štábní kulturu je potřeba udržovat pánové :)

No krádež, čeho všeho jsou asi ještě schopný..dobře policie, jinak prosím české zlato vrátit do čech, nejdřív namlít na malý kousky tak po gramu a nasypat do řek, taky bych si s dovolením rád něco narýžoval děkuji.

Jsem to přehnal no, tak smažte ten koment :-D

Já to taky beru zpět...

Tak to mě pokakej... 😁😊😇

...jenže na tohle slušný koment neexistuje...

Cha chá, né jooo?? A co třeba že jsou to zločinci!!!??? :-O a můžete přidat smrtku ze smajlíků, nebo i oběšence! ;-)

Svoloč zlodějská... o:-)

Buráci zastlaný !

Zlato to bylo a zlato je to zas a je úplně jedno v jaké podobě.Procesy nález/krádež provází lidstvo od té doby,co jsme se se postavili na zadní.To zlato by ukradl někdo dříve nebo později tak jako tak.Já jsem s tím v poho.

Podivejte kluci, jak kleje Zbrd. Tak se to dělá .)

Co k tomu říct než jen to že člověk a jeho činy opět nepřekvapují :-/

steel: Na rozdíl od zlata, jakožto surového kovu, jsou zlaté mince artefaktem - a to dost vzácným. Takhle bychom mohli říkat, že kámen je kámen a ty krásné sekeromlaty, pazourky nebo pěstní klíny třeba naházet do základů... Atd.

a proč nenadáváte na ty pitomce, co si to nechali ukrást?? - já mám lepší zabezpečení na kůlně s vidlema!!

Gm4PRO stále je to jen platidlo a cennou věcí je v tomto případě pouze kov,z kterého je platidlo vyrobené.Není to nic,na čem by se podílel šikovný šperkař,zbrojař a za čím jsou desítky hodin složité výroby.Pro mě je to jen kus zlata.

Áaaano, jsou to pitomci, místo toho, aby vystavili jen kopie těch mincí a originály odnesli do domácího trezoru, tak jak se to děje u nás... Prostě se ti Němčouři od nás mají co učit :-D

Koukněte taky na využití oněch často nalezených solitérních bronzových kroužků.

Málo kdy souhlasím s koudelníkem, ale má pravdu. Proč nevystavili kopie ???? Věc za několik milionů dát jen tak pod sklo rádoby nerozbitné. Kde je německá preciznost????
Teď je to jen zlato ...... :,-(

přátelé, neblázněte!! - chodit se dívat na nějaký mrtvý šmuky bez duše, to už raději dát do vytríny fotky těch pravejch, než obdivovat zlatě stříklou 3D obludnost
- každej běžnej občan raději pravý, jak silikony ;-)

jinak kolega badatel vadis - dobrej postřeh ;-)

Jo ,to zapínání na kroužky je fakt hustý...

Taková akce jak od Dannyho parťáků a oni to podělají :-D

Ano, pěkná akce, dobře připravená, ale ten konec,,,Dobře jim, tak. Kdyby jeden nebyl chamtivější jak ten druhý, tak se na to nepřišlo.
Každopádně to, že mince přetavili je neodpustitelný čin. Vše je nadobro ztraceno....zbylo jen zlato.

nevěšel bych hlavu, šikula udělá podle těch zbylých nárychtung a znova se to z toho zlata vyrobí, nic se neděje, ale udělali by líp, kdyby se to zlato použilo v elektroprůmyslu, to je dnes potřebnější, jak nějaký pasívní zlatý bobky ;-)

To kim: musím říci, že jsi fakt mě rozesmál :)

Máro víš že pro srandu udělám vše :-D

Trocha zlata ze supernovy nebo nějaké vesmírného tělesa nebyla obyčejným občanům dopřána :D

Nechtějí mluvit ?!
Tak jakápak demokracie a humanita!
Na skřipec s nimi, do zádele strčit Hrušku úzkosti, hlavu do klece s krysami, zavřít do Sicilského býka a rozdělat pod ním oheň, nebo zavřít do Železné panny...!!

No a neberme vážně kolegu Steela... vždyť ve skutečnosti to je Kazisvět VI. z boží vůle král ☝️😉

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru