První aktualizace detektoru kovů Manticore pohledem Elmary a Jaccoba

Kategorie: Detektor kovů Minelab Manticore

Před pár dny se objevila první aktualizace Minelab Manticore a jelikož jsme se s Patrem podíleli na jejím průběžném testování, rádi Vám k tomu napíšeme pár postřehů.

Z našeho pohledu jsou nejdůležitější změny tři. Funkce stabilizátorů, další zlepšení EMI (odrušení interferencí) a díky tomu možnost nastavovat vyšší citlivosti a samozřejmě čeština. Těmto třem bodům se tak budu věnovat nejvíce a zbylé změny si pak rychle shrneme.

Stabilizátor - k čemu vlastně má sloužit a proč tam ta funkce je?

Hlavní účel a je především lepší použití ve feromagnetických půdách. Ty jsou obecně pro detektory velice problematickým prostředím a umí nepříjemně maskovat vyhledávané cíle. I když máte u detektoru dobře odladěnou zem, správně nastavenou citlivost, projevuje se taková půda „železným brumláním“ a u Manty se ještě na horní části limitu objevoval neustále podlouhlý „obláček“.

Nastavením úrovně filtru se tento jev eliminuje a v průběhu testování se tak zkoušeli různé varianty. Tady je potřeba říci, že výsledná verze je lepší než všechno co jsme v průběhu testování zkoušeli. Na všech lokalitách, které jsme stihli vyzkoušet a kde se tento „jev“ projevoval je nyní i v nastavení 0 v podstatě klid. Což na nás tedy udělalo docela dojem. Už v základním nastavení tak došlo k výraznému zlepšení a fitr je tak potřeba použít pouze v případech že na tento jev narazíte. (viz obrázek).


Efekt feromagnetické půdy na grafu Manty - v červeném kroužku

Druhou věcí, kterou stabilizátor ovlivňuje je „zvuk“ železa. Ten je ve vyšších nastaveních deformovanější. Účel je aby v místech z velkou přítomností železných cílů se tyto lépe identifikovali. Přiznám se, že tady tu potřebu necítím a vyšší nastavení filtru určitě nedoporučuji, jelikož tak jak je to u všech filtrů vysoká nastavení znamenají snížení dosahu. Moje vlastní nastavení je tak 0 nebo maximálně 1 a více jak 3 bych nikdy nenastavil. Ale uvidíme ještě jak bude probíhat testován na čedičích, o čemž uděláme zvláštní článek.

EMI – odrušení interferencí

Minelab je tradičně v tomto ohledu zcela výjimečný a ani Manticore není výjimkou. U každého upgradu se vždy snaží o zlepšení. Tady ael mohu být zcela konkrétní, jelikož jsme otestovali hned několik poměrně silně zarušených lokalit, kde naše původní nastavení bylo někde mezi 19-21 a nyní se bez problému dalo chodit 24-27. Do testování jsme ještě zatáhli jednoho našeho kamaráda, který mantu chodí jako jeden z prvních a sám měl k dispozici údaje z jedné pekelné lokality a i zde jsme se mohli posunout o 4-5čísel bez toho aby se to nějak projevilo na stabilitě.

V souvislosti z nastavením citlivosti lze napsat pár vět. Manta se nyní dá šťavit ještě více. A to se projevuje na dosahu. I když by se mnoha hledačům mohl zdát že více je vždy lépe. Je potřeba k tomu přistupovat trochu z rozumem. Narážíme tady totiž na realitu fyzikálních zákonů.

Abych uvedl příklad. Pokud se pohybujete v lokalitě, kde na každé mávnutí slyšíte jedno želízko vedle druhého, je nastavení nějaké pekelné úrovně kontraproduktivní a to zejména, pokud jsou vyhledávaným cílem ty nejmenší předměty. Velký výkon detektoru vám totiž začne odhalovat i želízka výrazně hlouběji, než tomu bylo třeba u EQ. To samozřejmě může ovlivnit seapraci při hledání takových cílů. V této souvislosti bude velice hezké použití nových 8“ a možní také 9“ cívek. Které by se měli příští měsíc objevit. Ty ještě umocní separační vlastnosti a díy jejich menším rozměrům půdjde nastavovat i vyšší nastavení citlivosti, aniž by jste tolik ovlivňovali separaci.

K tomuto odstavci bych ještě napsal, že po řadě testování jsme se shodli, že v podobných lokalitách je nejuniverzálnější nastavení rychlosti obnovy číslo 5.

Čeština v Manticoře

Českou verzi Mantice jsme řešili několik týdnů a u některých věcí jsme se museli radit. Některé položky tak nejsou otrocky přeložené, jelikož taková překlad nedával smysl. U všech takových popis jsme se vždy snažili aby popis vystihoval co daná věc dělá. Sám si na češtinu musím nyní zvykat, jelikož za roky strávené z Minelaby v Aj jsem těm výrazům natolik přivyknul, že jsou pro mě samozřejmější než ty české.

Z prvních reakcí ale vidíme, že čeština udělala velkou radost a za to jsme moc rádi

A co je dál nového:

Došlo ke změně u „gold režimů“, kdy by měl detektor vykazovat ještě lepší hloubku a citlivost na nejdrobnější zlaté nugety. Bohužel, nemáme zrovna k dispozici žádnou pořádnou zlatodajnou lokalitu a tak jsem to k jak velkému posunu došlo nemohli ověřit.

Vylepšení hlasitosti a zvuku u podvodních sluchátek

Výrazně ocenil Petr, jelikož neustále vodničí. Z jeho pohledu je to nyní dokonalé. I tedy máme již zpětnou vazbu od několika hledačů, kteří si změnu chválí.

Nastavení červených ID čísel pro železo

Já, jelikož jsme taková konzerva v konzervě jsem nad tím nijak nejásal a byl jsem rád že tato funkce jde zapnout a vypnout. Petr nadšený a všechny ostatní hledači s kterými jsme to řešili také. Tudíž, tohle je na preferenci každého hledače.

Klávesové zkratky

Došlo k navýšení možností toho co jde dát pod klávesové zkratky, což je taková uživatelská vychytávka která udělá radost každému kdo si rád přizpůsobuje detektor k obrazu svému.

No a to je tak nějak vše. Přejeme všem Manticorákům hodně úspěchů a zároveň máme s Petrem prosbu. Rádi bychom by vlákno pod tímto článkem bylo pouze o Manticoře, jejím nastavení a novém upgrade. Tak aby každý kdo to bude číst se něco dozvěděl a nemusel to hledat ve změti textů o něčem úplně jiném.

Díky Elamara

Pokud jset si ještě aktualiaci nestáhli, vše najdete v článku: Upgrade Manticore

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to je velká paráda.👌Díky všem co se na tom podíleli ;-)

Díky zy článek. :-)
V lokalitě, kde hraje jedno železo vedle druhého jsem se nepohyboval, ale začal koncert velkých želez. Nevím, asi mám něco blbě, ale při senzivitě 20-21 velká železa mlčí. :-)

Tak nevím, dnes jsem zkusil jiné pole a šlo tam chodit bez problémů na 25. Tak to byla zřejmě špatná půda. :-)

Když mě slíbíte,že do pulroku s Manticorem najdu svého prvního Pražáka,tak si ho klidně koupim!!!👍😁
Teď chodím 3 roky s Noktou Kruzerem multi a sušim hubu!!!😕🤷😂😂

Maso: To není ani tak o detektoru, ale o štěstí. Čuch na místo a štěstí, že to tam najdeš.
Když na ploše 100x200m zakopu groš, najdeš ho? Když budeš mít štěstí, tak jo. :-P
Jasně, musíš mít detektor s rozumným výkonem. Kdysi jsem s Xterrou 705 našel bronzový napažník (odevzdán v muzeu). Protože signál byl podle ID zajímavý a hluboký, zavolal jsem kamaráda se žlutým Garrettem ACE, aby si to přišel očuchat. NIC.

Vím...dělám si prdel!😁
Jsem schopen najít grešličku i jinou droboť,takže Prágl by neměl být problém.Spíš mám smůlu a blbou lokalitu na středověky kolečka....
Ale to příjde!!!👍😁

Hosi ten update na zvýšení hlasitosti sluchatek je boží o:-) používam redukci na xp bh01 a je to pecka či voda nebo les,louka. Už nikdy nechci otikovky a Nic podobný na uši. Jen bacha po každým zapnutim mcore je nutno funkci znovu zapnúť.pouzivam Max hlasitosti 25

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru