Hodnota stříbrných mincí v době jejich platnosti.

Nejdříve bych chtěl pozdravit všechny příznivce Lovce pokladu.Jsem tady teprve chvilku a tak se snažím co nejvíce číst a zorientovat se tady.Přečet jsem toho už docela hodně a zajímá mě jedna věc o které jsem tady nic nenašel,ale je možné že jen špatně hledám.
Koukám že se (teda podle mě) docela dost často najdou stříbrné mince,alespon podle přidaných nálezu.
Docela se tomu divím a nejde mi do hlavy kde se v té zemi berou.
Že by naši předci byli takový bordeláři,nebo tak bohatý,že si mužou dovolit ztrácet stříbrnáky?
Tet o co mi jde,ví někdo jakou vlastně měli tyhle mince v danou dobu hodnotu(co se za ně dalo koupit?
Myslím si,že sorta obyčejných lidí jako jsme dneska mi dělníci je asi po kapsách nenosila,natož aby si mohli dovolit je ztrácet.
Jak to tedy je,jaká sorta lidí měla plné kapsy stříbrných,až se jim z kapes kutáleli.
Dík za objasnění Honza

v kategorii Lovci historie, nálezy a určování, založil ZJ5.2 2.1.2012 18:29

Ahoj, no jak se mince dostaly na pole? Taky jsme o tom přemýšleli a přišli jsme na to - něco postráceli na poli při práci. A druhá možnost selka pracovala ve chlívě přišel sedlák tam jí láskyplně vysvětloval jak jí miluje a při to se jí penízky vykutálely z kapec v sukni do slámy a se slámou na hnůj. No a potom na pole ;-) :-D

Tady máš menší odkaz.
http://php-pohadky.unas.cz/Penizeaceny.php 8-)

Dík za odkaz,pro mě hodně zajímavé.Tak že to je jasné,malé stříbrnáky měla za kalhotkama i sluška,to jsem netušil,myslel jsem že tam měla tak maximálně sedlákovu ruku :-).Za ty platy se žilo asi hodně špatně a proto si myslim,že si každé kolečko moc dobře hlídali.

A to se zpívá:
"Sekera je za dva zlatý" (48 p. g.)
"a topůrko za tolar ..." (24 p. g.)

přitom sekera (dle odkazu) stávala jen 6 grošů.

:-D

Tolar (cca 24 g Ag)se měnil na dva guldeny neboli zlatníky (cca 12 g Ag)ještě i za FJ I.Zřejmě text písně vyjaddřuje rčení "jeden za osmnáct druhý bez dvou za dvacet"... 8-)

odkaz zajímavý,,,

Tohle téma je moc zajímavý.. Taky jsem se po tom pídil.. Tady taky něco málo co se dalo koupit: http://finance.idnes.cz/cim-se-drive-v-ceskych-zemich-platilo-a-co-se-dalo-z-vyplaty-koupit-1cc-/bank.aspx?c=A020211_135901_fi_osobni_mir :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru