je elektrolýza dobrá?

známá dělá v klenotnictví a mají tam elektrolýzu, viděl jsem zde plánek, je to lepší jak olej či špenát, má to smysl zkoušet?

v kategorii Čištění a focení, založil martin34 31.12.2009 18:52

Já používám elektrolýzu jako součást cištění hlavně Fe a Al, u slitiny Cu jen na silně znečištěné předměty a to velice opatrně. U šperků je cílem vyčistit dočista dočista tam bude fungovat určitě dobře. Špenát jsem zkoušel jen jednou takže se neodvažuji porovnávat.

ok díky, chtěl jsem to zkusit na měděné mince, ale nevím nevím

Zkus na nějaké na které ti nezáleží. Čím menší proud tím líp. Já osobně bych nečistil uplně ale jen částečně a zbytek kartáček.

dneska jsem zkoušel elekrolízou vyčistit stříbrňák a šlo to docela dobře roztok jsem použil levnou kolu, protože obsahuje kys.fosforečnou a napětí 9v baterie po 2 hodinách jsem minci očistil od nečistot ze sponky ve které byla upnuta a je docela čistá, jako nová nikdy nebude.

Mám udělanou malou elektrolýzu ze staré nabíječky telefonu. Kopanou minci upnu do svorky a ponořím tak na 15 minut do solného elektrolytu.Pak to vezmu kartáčkem na zuby, usuším a natřu silikonovým olejem. Celkem solidní výsledky 8-)

Elektrolýzu na měďáky moc nedoporučuju. Měď pak přechází do roztoku a poměďují se další čištěné věci. Jde použít jen na hodně znečištěné věci dobrou zkušenost mám s hliníkem, komanč koruny, železo. Dokonce i prvorepublikové niklované kolečka "zamořují" roztok mědí a jsou pak poměděné a jde to velmi špatně dostat dolů! V některých případech je to zcela nemožné. Takže bacha na to! Jinak vyzkoušej sám na něčem o čem víš že už to víc pokazit nejde a uvidíš. :)

Tohle téma se tady už několikrát objevilo. MOhu pouze konstatovat že na předměty vytažené z půdy je věčinou naprosto neúčiná. Testoval jsem několik přístrojů i náplní, ani jeden přístroj nesplnil byť i moje minimální požadavky. myslím že nejlepší metoda je citronka (návod je tady na webu) a nebo ocet. Ten si dovolím asi udělat sám, tedy alespoň ho mám rozpracovaný a něco i nafocené :-)

slyšel jsem, že když se elekrolýza použije na železný předmět, který má nějaký defekt v matariálu, může se stát, že se část předmětu ulomí nebo prostě vyžere do toho díru, ví o tom něko víc?

Také ji používám.Výhradně tedy na železné předměty hrubšího zrna,bodák,části zbraní apod.Velmi se mi osvědčila jako první čistění.Následně používám ocet.

Osvědčila se mě tato kombinace - plastová krabička asi patnáct na deset cm do víčka upevnit nerezovou tak deset cenťáků dlouhou desítku šroub - jedna nerez matka zespoda druhá zvrchu do vyvrtané díry ve víčku .Pod matku zvrchu přitáhnout přívodní vodič.Do druhé dirky vzdálené od šroubu tak sedm cm je protažen druhý vodič na kterém je na konci nějaká úchytka na minci třeba krokodýlek. Do nádoby jsem dal tak lžíci sody a je naplněna tak cenťák od okraje . Jako zdroj se osvědčil velmi tvrdý napáječ 5V a asi 2A filtrovaný k bývalému hodně starému počítači.Po chvíli to začne krutě šumět a tak po hodince tu mincičku lehce jemným měděným kartáčkem přejeďte a poté zase vraťte a takhle pořád dokola.Možná na některé mince místo sody kyselinu citronovou ale poté zneutralizovat sodou. :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru