Thajsko + návod na přepravu detíku.

Pár postřehů z hledání na plážích v Thajsku... 8-)

v kategorii Hledání v zahraničí, založil StafforD 10.3.2019 12:18

Zdravím všechny Lovce!
Zde přináším pár informací které jsem velice postrádal před cestou do zámoří.
Jak převést detektor.
Měl jsem s sebou Minelab Equinox 600 a Bounty Hunter Lone Star Pro
Standartní cívky.
.
Do zavazadla které nemáte fyzicky u sebe v letadle (do vzdálenosti volného dosahu rukou)
NIKDY nedávejte jakékoliv baterie! Může se stát,že Vám je vyndají a už je neuvidíte.
Baterie – powerbanky můžete mít u sebe v dosahu, stím nemají nikde problém.
Noxe jsem rozebral, „mozek“ jsem si dal do příručního zavazadla a pro jistotu jsem odpojil baterii.
Pozor na imbusy! Když budete mít u sebe „šroubovák“ tak Vám ho seberou. Nejlepší mít jen takový ty drátky imbusu ve tvaru L.
Cívky jsem zabalil do ručníku a tyče svázal k sobě aby se moc nejebaly při přepravě,zbytek báglu co šel na pás a dolů do letadla vycpal nepotřebnými hadry spolucestujících kolegů. Dobrý je taky konce tyčí nějak „obalit,zatupit“ mě ty dobráci bagážisti prosekli při „odborné manipulaci“ dno báglu.
Jednu věc co jsem HODNĚ podcenil je LOPATKA. Lopatku tam seženete hodně blbě. Občas ve stavebnictví ale to není všude. Místní doma lopatky ani lopaty nemají. Když se jich zeptáte jestli jí nemají tak na Vás koukají jako by jste spadli z Marsu. Navíc ve stavebnictví mají snad jen dva druhy. „SRDCOVKU“ NEBRAT! Zláme se dělají je z tenkého plechu, obě měří asi 120cm.
Rozhodně doporučuji si opatřit lopatku přímo na pláže tu děrovanou, buď si jí koupit na LP za 2litry z nerezu nebo si jí vyrobit z tahokovu či síťoviny ze železa. Za tu chvilku Vám rozhodně neshnije. 
Nejlepší varianta by byla, kdyby jí Elmara na LP měl k vypůjčení!  Bez tý lopatky rozhodně nevyrážejte! Když budete mít jen klasickou lopatku bez dohledávačky tak Vás to brutálně zpomalí. S tou co jsem měl mít s sebou bych byl o strašně moc rychlejší ve vyndavání i hledání. Další věc co Vám ušetří spoustu nervů jsou bezdrátová sluchátka,docela jsem stím kabelem ve větru zápasil, nechápu jak se mohl pokaždé obtočit kolem rukojeti na co možná nekratší vdálenost…
Jinak NOX (mám ho krátce) v přednastaveném režimu „pláž“ 1.a 2. tahal z neskutečný hloubky různé pidiplíšky a mincičky cca 40 – 50cm v mokrém písku!! V suchém to samé. Nejhlouběji našel nerezovou trojtyč a v cca 15cm vody pak jakýsi hlinikový kus čerpadla.(velké cíle) Obojí bylo skoro v metru!
Rozpadlé železo hlásil do barvy,ale to už bylo natolik rozložené, že zbyl jen obarvený písek a kde nic tu nic…
BH v mokrém písku hlásil kraviny a nedokázal si stím poradit. Zato v suchém písku neskutečně přesně identifikoval cíle dle displaye do cca 20 – 30cm. Na BH je dobré mít sebou aspoň 2 alkalické baterie v původním balení kvůli možnému zkratu. Jiné než alkalické to nebere a sehnat alkalickou 9V baterii je spíš dílo náhody.
Kdo má obavy ze zákonů vůči hledání detektorem tak je klidně může hodit za hlavu. Tam do té doby dokud neprovedete nějaký závažný čin tak to nikdo neřeší. A pokud nebudete s detíkem běhat kolem historických budov tak si Vás nikdo nevšimne. Nejvíc si Vás všimnou neznalí cizinci co nedokážou pochopit co tam děláte, tak se Vás s úsměvem přijdou ze zvědavosti zeptat.
Objeli jsme cca 13 ostrovů, a né všude jsou ideální pláže na hledání. Boříte se v písku nebo jsou pláže příliš strmé a kamenité mnohdy na plážích Vás přejde chuť když vidíte ty hromady víček od lahváčů a to brutální vedro. Na slunci mnohdy i přes 40C. Nejlepší je si přivstat a vyrazit tak půl hodinky před rozedněním na západním pobřeží. To se dá hledat tak 3-4 hodinky. Pak až zas tak na večer..
Rozednívá i tma padá velmi rychle.


„V Thajsku“ je v únoru 31 – 40C - 89% -93% vlhkost vzduchu a všude… a nic kromě trička,kraťasů a pantoflí fakt nosit nebudete. Zas ty výrazy když vylezete v Thajsku z klimatizovanýho letiště jsou k nezaplacení a mé slova ke kolegům s baťohy narvanými oblečením „já Vám to říkal“ dostanou tu pravou váhu! :-D
Doporučuji cestovat VELMI NA LEHKO!. Zbytečně se pak taháte s těžkým báglem kde je oblečení úplně k ničemu.
StafforD

diki poucne.
Takze do priručnej batožiny zabaliť jednotku(nox,iny detik),dohladavačku všetko bez baterii?
a do kufra ktory nemas pri sebe môžu isť aj imbusy,vercajk,baterie,nahradne baterie, ostatne diely z detika+sito?
dostat tam niekde aj drevenu ručku na SITO?

Baterie určitě do příručního! Klacek na sejto tam seženeš,jsou všude.
Mozek detiku jsem si radši vzal k sobě. Je to to nejcenější :)
Nářadí radši nebrat k sobě.
Takže baterie vždy u sebe! Nesmíš je mít v kufru v nákl.prostoru!!!!
A kufr se dá nechat na každém letišti zabalit strečovou fólií.

jasne uz chapem zle som si to prečítal. :-D

Ahoj. Nedá se někde najít jestli je to v každé zemi legální?Lítám každej rok na Zanzibar a ještě jsem tam nikdy nikoho hledat neviděl. A ještě radu. Mám GTI 2500 Garrett to je dost veký něco jinýho co je vhodnější na to mokro a slano. Dík za odpověď.

Hele dost tezko. A i kdyz tady neco je, vetsinou se jedna o info ohledne evropskych zemi. Pocitam ze do Zanzibaru moc hledacu jezdit nebude :-D Normalne by se to melo dat zjistit pres velvyslanectvi. Ale obavam se, ze Zanzibar nic takoveho u nas nema. A i kdyby mel, oni ti urednici - takovy dotaz je vetsinou spolehlive vykoleji, prtze sami vetsinou vubec netusi. Ale v Zanzibaru bych to tipoval na par dolaru v kapse pro policajty a dobry. Je to chuda zeme. Ale mozna by ti ten detektor vzali, kdo vi :-D Ja chodil loni more s EQ800 a nemuzu si stezovat ;-)

Dík za info. Já to risknu.Pláže kam jezdím jsou veřejné jen komplex je soukromej a na úplatek oni slyší. :-)

To si myslim, ze na uplatek slysi :-P A ani jsem nejak nepredpokladal, ze bys tam jako bilej, byl ubytovanej mimo turistickej resort... Ted je otázka, co se tam da najit. Snad něco po turistech. Ja tam teda ještě nebyl, ale kamosi tam jeli panskou jizdu loni, tak vykladali historky... 8-)

List of countries where metal detecting is allowed/banned
In South Iceland advertising of metal detectors is equated with striptease ad. Is it normal? Here’s the list of countries where metal detecting is permitted or prohibited.Australia. Any metal detecting is allowed. Prospecting for gold nuggets, as well as beach search, are favourites among locals. There are not so many archaeological finds in Australia – much less that in Europe and the U.S.

Austria. The use of metal detectors in archaeological contexts requires a permission issued by the Austrian Federal Monument Authority.

Belarus. Until 2013, metal detecting was prohibited only at archeological sites under state protection, WWII battlefield sites and on private land (without the owner’s permission). Since 2013, some laws and provisions restricting searching for historic artifacts have come into force. In actual fact, the use of metal detectors in Belarus can be considered forbidden.

Belgium. Private individuals aren’t allowed to look for archaeological artifacts. Beach search is permitted.

Bulgaria. The owner of a metal detector must register his device with the Ministry of Culture (otherwise he shall be punishable by a fine, or even jail time). Searching for archaeological objects requires permission. There are still illegal treasure hunters in Bulgaria, however – e.g., our commenter Кустарников ))

Note: Here’s a comment from Bulgarian treasure hunter Кустарников. “Actually, we have another situation – metal detectors are sold legally, and registration is required only if the buyer is an archeological museum and the device will be used during legal archeological excavations. Searching for archaeological finds in our country is permitted only for local historical and archaeological museums. It’s strictly forbidden for usual people to detect archaeological sites – not only already known places, but also still unknown ones. The problem is that there are lots of unknown sites in Belarus but the law doesn’t specify where in particular it is allowed to search – in other words, there isn’t such a list of places where it’s permitted to hunt freely. Thus, if you buy a metal detector, you can only perform air tests with it at home, and that’s all”.

Cambodia. Metal detecting is allowed only on beaches.

Francois. Regarding to hunting in Cambodia ; Last December a Frenchmen with a Deus has been arrested after 3 times ignoring a warning from police officers NOT to look with a metaldetector on the beach.

Canada. On the one side, it’s a country with a very poor history – it’s unreal to find a 200- or 300-year- old item. On the other hand, searching for historic artifacts is officially forbidden. It is the landowner who gives you permission to hunt with a metal detector. Or, you may metal detect in parks (there is also gold there) as well as on beaches.

Canary islands (Tenerife). Metal detecting is allowed without any restrictions.

Caribbean islands. Metal detecting is allowed without any restrictions.

China. Any metal detecting is forbidden.

Comoros islands. Any metal detecting is forbidden.

Croatia. Metal detecting is forbidden.

Cuba. Any metal detecting is forbidden. The very possession of metal detectors is equated with the possession of weapons.

Cyprus. Any metal detecting is forbidden, including beach search. If someone tries to take a metal detector through customs, it will be confiscated.

Czech Republic. To search for archaeological artifacts you will need permission. Metal detecting on beaches is allowed.

Denmark. Metal detecting is allowed. Very large and valuable items found must be given to the state.

Note: Here’s a comment from Italian detectorist Arne Hertz. In Denmark you can detect with landowners permission and must keep a 2 meter distance from protected sites. Most archeological finds, pre 1537 coins, any gold and larger silvercoins are gowerment property. And that is the short version. Also you cant treat Germany as one country. The different länder or states have different rules.

Dominican Republic. Metal detecting is allowed and encouraged without any sort of restrictions.

Egypt. Beach metal detecting is allowed, although permission will be required in some hotels with private beaches. According to commenter maxipim, there can be problems with getting the detector through customs. He shared his experience: while preparing for the trip to Egypt he packed the machine and coil separately – when dealing with the customs he said it was a crutch.

Ethiopia. Metal detectors are totally banned.

France. Searching for archaeological finds requires permission. Beach metal detecting is allowed.

Germany. Metal detecting is allowed but requires a license.

Ghana. Locals are permitted to metal detect without any restrictions. Tourists need to acquire a permit (license?).

Greece. The owner of a metal detector must obtain a license which is issued by the Ministry of Culture. Metal detecting on beaches requires the mayor’s permission. It’s prohibited to search for archeological objects – jail term of 10 to 20 years.

Hungary. The use of metal detectors requires special permission.

Iceland (southern part). It is totally forbidden to use metal detectors. By way of example, advertising of devices is equated with striptease ad. Looks a lot alike… Given that the country has a population of nearly 320,000, it’s even normal ))

India. Metal detecting is allowed. But any foreign treasure hunter evokes great interest from locals. Under favorable circumstances, they may even grab the machine from a foreigner or call the police.

Indonesia. Metal detecting is allowed.

Ireland. Historic artifacts can be looked for only after getting permission and approval from landowners. Beach metal detecting is allowed (so what are the beaches in Ireland?).

Israel. It’s forbidden to search for historic artifacts. Illegal treasure hunters are punished by jail time. But anyway, enthusiasts are still hunting there – the land of Israel is stuffed full of finds. Any construction, downpour, or great storm yields discoveries (without participation of detectorists). Metal detecting on beaches is allowed. Agent Mulder regularly recovers gold off beach.

Italy. All things of archeological interest, in and out of the ground, are the property of the state. Metal detecting by private individuals is allowed in some regions. A finder of valuable objects receives a reward. There are regions where the use of metal detectors is prohibited – e.g., Valle d’Aosta, Calabria, Lazio, Tuscany, Sicily.

And one more thing… According to local detectorists, beach search in Italy is controlled by mafia and the police. There is division into areas which are under control of different clans. Mafia treasure hunters ))

Note: Here’s a comment from Italian detectorist sergio. “Metal detecting is allowed on public beaches. But there is nothing to dig there. Private beaches are watched over by guards – it’s possible to make a deal with some of them, but some will be against, and it’s better not to argue with them. The police, carabinieri and mafia – this is a mere fable. The competition among detectorists is rather high… You can also hunt in the regions where it’s prohibited to, but not in the areas of archaeological importance – on private land and in the mountains. But there is nothing to search for in the mountains, too, as everywhere there are shot and shells the hunters left behind”.

Jordan. Metal detecting by private individuals is forbidden. Note that detectors are not allowed through Jordan customs as well.

Kenya. Metal detecting is allowed without any restrictions.

Latvia. Metal detecting is allowed on beaches and privately owned land (if you have permission of the owner). In all other cases, it’s prohibited to search with a metal detector. Special attention is paid to war relic hunters. Latvian police is said to keep an unofficial record of such hobbyists. Do you believe in it? ))

Libya. Any metal detecting is forbidden.

Lithuania. Since 2010, there have been changes in the country – some restrictions to using metal detectors have come into force. At present historic artifacts can be looked for after getting permission from the Department of Cultural Heritage. Metal detecting on beaches is allowed.

Maldives. Metal detecting is allowed without any restrictions.

Malta. Any metal detecting by individuals is forbidden. However, there are options when local authorities give permission for reasonable pay-off.

Mexico. Metal detecting is permitted. BUT (and it’s extremely important) detecting in Mexico is the prerogative of mafia clans. Apart from archeological finds, mafia has put their hands on beach search.

Moldova. Since 2011, metal detecting in the country is forbidden. The possession of metal detectors is also prohibited.

Mongolia. Metal detectors are totally banned.

Morocco (Agadir). Metal detecting is officially prohibited. But there are quite many treasure hunters in the country.

Namibia. Searching for archaeological finds is forbidden. Beach metal detecting is allowed.

Northern Ireland. Metal detecting is allowed on privately owned land (after getting permission from the owner). I wonder where things stand with beach hunting in Northern Ireland ))

Norway. Metal detecting is allowed only after getting permission.

Philippines. It’s forbidden to search for archaeological objects. Beach metal detecting is allowed.

Portugal. Metal detecting is officially prohibited. But there are treasure hunting clubs in Lagoa and Portimao districts that obtain permission to use metal detectors. Plus, it’s very rare that beach search is allowed by special permission from authorities (for locals only).

Romania. Metal detecting requires permission. There is the cultural property police in Romania (Politia de Patrimoniu).

Russia. It’s almost forbidden to search for historic artifacts. Beach metal detecting is allowed.

Saudi Arabia. All things, in and out of the ground, are the property of the Emir. If someone disagrees, he will be executed. Metal detectors are totally banned.

Slovakia. The use of metal detectors requires permission.

South Africa. Metal detecting is permitted only on beaches.

Spain. The use of detection devices for the purpose of searching for archeological finds is not allowed unless you get permission. However, there is a fair amount of illegal treasure hunters in Spain. Several years ago there used to be even private treasure hunts for foreign tourists.

Sri Lanka. Metal detecting is forbidden. Police react quickly to any reports on treasure hunters.

Sweden. Metal detecting is forbidden.

peter. Its not allowed in sweden you cant even metal detect on your own land.

Switzerland. Metal detecting is officially not forbidden. But each canton, or even a district, has its own rules. Thus, it may be forbidden to metal detect only on archeological sites. However, there are examples when it’s allowed to search even there. On the other hand, in some areas, collecting scrap metal does require permission from the district authorities. Moreover, you will need double permission at that: a metal detecting license plus the landowner’s permit.

Thailand. Metal detecting is allowed without any restrictions.

Tunisia. Metal detecting is forbidden. Nevertheless, there are treasure hunters on some of the beaches.

Turkey. To search with a metal detector, including beach hunting, you will need to get a permit. However, you shouldn’t rely on verbal permission from hotel administration – the police will come and will take your metal detector away (they can also put you to prison at that).

UAE. Beach search is allowed in some areas (on a very limited basis).

Uganda. Metal detecting is allowed without any restrictions. Is this the country you are dreaming of? ))

UK (England). Archaeological finds can be looked for only after getting permission (it’s not a problem to receive it). Considering that most land is privately owned, you will require additional permission from the owner. Any valuable object found shall also be shared with the landowner. The museums have a priority right to acquire finds. Concealment of a discovery is fraught with punishment. In England the value of the find is determined in a rather interesting way. For example, a Roman lead plate isn’t viewed as a valuable find, although it costs $363,625.

Also, in England beach metal detecting is allowed, although there are places where you are required to obtain a permit or to pay fees. For instance, if you wish to metal detect on a public beach, you will need to ask local authorities for permission. Detecting on the River Thames beaches, within the boundaries of London, does require payment of a few dozen pounds fee.

As a matter of fact, England takes first place in Europe, followed by Poland and France, in terms of the number of hobbyists involved in metal detecting.

Ukraine. Metal detecting on official archeological sites is forbidden. The rest of sites – you can search where and with whom you like )) But well, it’s only for the time being. There will probably be some restrictions in the future.

USA. Metal detecting is allowed without any restrictions. To search on privately owned land you will need to obtain permission from the owner.

Vietnam. Metal detecting is allowed. Tourists prefer beach hunting. Anyone with a metal detector is a great spectacle for locals – children gather together in a crowd and are tagging along behind him. Local detectorists search for war artifacts a bit.

The list of countries is being updated. Do you have anything to add? Lots of treasure hunters will be grateful to you. 8-)

Ahoj, já tam jezdím,nehledám tam, ale s hledači se bavím. Nikdo to nezakazuje a oni jsou tak slušní že nejsou vlezlí a zvědaví.To spíš Evropani se ptají co a jak se dá najít................. Ale co se mi tam líbí,že všichni nosí masky na obličeji.Nikdo je prý nepozná.Ani soused.Chtěla jsem to použít tady a bába ze mě málem dostala psotník. Potkala mě v lese s detíkem :-)))))))))))))))

V poho... :) a kam se chystáš?! Pokud do Thajska můžu ti poradit kam jo a ne. Asi rok tam nepojedu ale mám kontakty kde dobře bydlet za levno a je to vždy kousek na pláže kde se dá hezky lovit. Docela mi to dalo práci to najít, toho by jsi byl ušetřenej :)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru