14. 3. 1953 Kalendárium

14.3 1953 Zemřel Klement Gottwald

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium

Klement GottwaldPřed 67 lety zemřel československý prezident a komunistický politik Klement Gottwald. Spekulovalo se, že ho otrávili v Moskvě.

Manželku Martu smrt manžela těžce zasáhla. Byla přesvědčená, že nezemřel na aneuryzma aorty, ale že ho v Moskvě otrávili. „Takové podezření bylo vyslovováno i mezi kovanými stalinisty, především právě proto, že mezi Stalinovou a Gottwaldovou smrtí přešlo pouhých devět dní. Kolovaly fámy, že Stalin byl zavražděn jedem a poté byl podobným způsobem zlikvidován i Gottwald,“ píše Rudolf Kroll v knize Gottwald a jeho doba.

Dnes se ale již ví, že to byly jen nepodložené dohady. Příčinou smrti Stalina byla mozková mrtvice, kterou prodělal v důsledku pokročilé arteriesklerózy. Gottwald zemřel na rozsáhlé vnitřní krvácení způsobené prasklou výdutí srdeční aorty. Přestože oproti Stalinovi měl okamžitou a v té době nejlepší zdravotní péče.

Asi půl roku po smrti Gottwalda zemřela také jeho žena Marta, která smrt svého muže nesla velmi těžce. Drasticky hubla, během několika měsíců o šedesát kilogramů. Měla totiž   agresivní formu rakoviny, kterou před ní lékaři ze začátku tajili. „Nikdo ji ale příliš nelitoval, jako první dáma nebyla příliš oblíbená. Hrála si na buržoazní paničku a nechala se oslovovat „milostivá paní“. S oblibou sekýrovala hradní personál. Mezi její pověstné róby patřily kožešiny, do kterých se oblékala dokonce v parných dnech, což bylo dosti úsměvné,“ uvádí ještě Kroll.

Gottwaldovo tělo balzamovali odborníci pod dohledem sovětských specialistů. Sarkofág zpřístupnili veřejnost po dvou letech. Zatímco například Leninovy ostatky jsou dodnes vystavené v Moskvě, u Gottwalda byl v roce 1958 zjištěný pokročilý rozklad tkání. Obě jeho nohy museli nahradit protézami.

„Ale ani opakovaný zákrok balzamovačů už rozkladným procesům nezabránil, a tak v roce 1962 ostatky spálili v krematoriu a urnu s popelem vrátili zpět do Národního památníku. Po revoluci ji pohřbili s dalšími urnami komunistických funkcionářů do hromadného hrobu na Olšanských hřbitovech,“ píše Kroll.

Mezi nejznámější Gottwaldova slova patří projev ze Staroměstského náměstí z února 1948, který spustil desetiletí totality. „Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem panu prezidentu republiky podal návrh na přijetí demise ministrů, kteří odstoupili 20. února tohoto roku. A současně jsem panu prezidentu navrhl seznam osob, kterými má býti vláda doplněna a rekonstruována. Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal.“

Zdroje:

Rudolf Kroll: Gottwald a jeho doba
www.hrad.cz, www.vlada.cz, www.wikipedia.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Umřel steskem po Stalinovi...

Dodnes vzpomínám, jak děda vyprávěl, kolik dnů v rádiu hrály smuteční žalmy, všude černé vlajky, smutek, ale lidi měli neskutečnou radost.
Viky, díky za článek.

No neodešel žádný dobrý člověk.Ale spíš umřel strachy, na chlast a schízu.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru