14. 6. 2014 Kalendárium

14. 6. 2014 Cihelna ukrývala hrob lukostřelce

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Na lidské kosti narazily děti, když si hrály v bývalé cihelně v Držovicích na Vyškovsku. Archeologové později uvedli, že jde o skutečně ojedinělý hrob lukostřelce.

Usuzovali tak podle dalších nálezu. Kromě těla totiž objevili také skelet koně, železné šipky a zbytky dřevěného luku. Kosti vyčnívaly v jedné ze stěn bývalé těžební jámy. 

„Po odrnování nadloží se vyrýsovala původní obdélníková hrobová jáma a při jejím snižování jsme našli koňský skelet, který vybíhal do hrobové jámy z jedné ze stěn,“ uvedl k nálezu Pavel Fojtík z prostějovské pobočky Ústavu archeologické památkové péče v Brně.

Na místo archeology přivolali policisté, kteří dostali oznámení o nálezu kosterních pozůstatků. Vzhledem k situaci a všem okolnostem bylo od začátku jasné, že jde o nález archeologické povahy. Kosti se nacházely v nejvyšší etáži jedné ze stěn bývalé těžební jámy. Kůň byl podle archeologů pohřebný současně nebo jen chvíli po lukostřelci.

„Po vypreparování a zdokumentování koňského skeletu bylo přistoupeno k částečnému odkrytí lidské kostry tak, aby byla co možná nejzřetelněji dokumentována a mohli jsme odrýt i zbývající část. Ve vlastním hrobě se nacházel jedinec v natažené poloze na zádech a s rukama podél těla,“ přiblížil ještě Fojtík.

Pod předloktím levé ruky nalezli archeologové deset kusů železných šipek, které již byly částečně zkorodované. Objevili i zbytky hrubé textilie pocházející pravděpodobně z toulce na šípy. Stopy zuhelnatělého dřeva zřejmě z luku měl lukostřelec mezi holeními kostmi. 

U pravé nohy pak měl pohřbený muž zvířecí kosti a železný nůž. „Co se týče koňských pohřbů, tak s nimi se sem tam setkáváme nejen na slovanských hradištích například v Pohansku u Břeclavi, ale také na pohřebištích jako v Olomouci-Nemilany. Hrob jezdce-lukostřelce je ale zcela ojedinělý. Staví nás tak před řadu otázek týkajících se historické role a snad i nadregionálního významu Držovicka v raném středověku,“ konstatoval Fojtík. 

Na kosterní pozůstatky nenarazili v bývalé držovické cihelně archeologové poprvé. Kostrové hroby v areálu byly objeveny už koncem devatenáctého století, a to letech 1896 až 1902…

Zdroje: www.drzovice.cz, www.denik.cz, Ústav archeologické památkové péče v Brně

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé. ;-)

No ja myslím,že to jsou Držovice na Prostějovsku. ;-)

Taky bych řekl Prostějov
Nebo pak leda Drnovice

Je to Prostějovsko. Vím, že jsem to googlila a napsala jsem to blbě :-D Děkuju za upozornění :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru