30. 8. 1813 Kalendárium

30.8.1813 Bitva u Chlumce

Kategorie: Kalendárium

Dvacet tisíc padlých vojáků si vyžádala napoleonská bitva u Chlumce v roce 1813.  Rozhodl příchod Prusů s generálem Kleistem a Francouzi byli poraženi. Bitevní pole bylo posté mrtvolami.

Název bitva u Chlumce nesou i šarvátky, které se odehrály 24. a 26. března 1775, kdy byli sedláci během povstání biti u Chlumce. Tento Chlumec ale leží kousek od Hradce Králové. Ten druhý u Ústí nad Labem. Spojené armády Rakouska, Ruska a Pruska tam 29. a 30. srpna 1813 porazily armádu francouzského císaře Napoleona, které velel generál Van Damme.

Když Napoleon porazil spojenecká vojska u Drážďan v srpnu 1813, rozhodl se, že pronikne právě Nakléřovským průsmykem do Čech. Ostatně to jinak nešlo, protože poražená ustupující spojenecká vojska prchala z Německa právě tudy. „Ve spojeneckém vojsku se nacházel i ruský car Alexander I. a pruský král Fridrich Vilém III. Napoleon pronásledováním pověřil generála Van Damma a stahující se spojenecké vojsko, takzvaná Česká armáda, měla více velitelů,“ píše Richard Händl v knize Šedé eminence v české historii.

Francouzi měli napřed úspěch, ale Van Damm počítal s posilami vedenými samotným Napoleonem, jenže ty nedorazily včas. Nakonec bitvu rozhodl příchod Prusů s generálem Kleistem a Francouzi byli poraženi. Generál Kleist dostal po bitvě za zásluhy šlechtický přídomek. Během střetu u Chlumce zemřelo na 9 300 spojenců, převážně Rusů, a 11 tisíc Francouzů, další tisíce vojáků pak byly zraněny.

„Francouzi se však bezprostředně po přechodu krušnohorských hřebenů dostali do obklíčení a byli poraženi ve dvoudenní bitvě u Chlumce 29. a 30. srpna 1813. Van Damme padl do zajetí a jeho sbor byl rozprášen,“ píše se v Historii a vojenství.

Bitvu připomíná kamenný kříž, který označuje největší hromadný hrob v Česku. Je pod ním pohřbeno deset tisíc obětí tohoto válečného střetu z roku 1813. Bitevní pole bylo poseté mrtvolami, které kvůli riziku šíření cholery bylo nutné co nejdříve pohřbít. Kříž je vysoký 122 centimetrů a je na něm vyrytý meč se zahnutou čepelí.

Napoleon se odmítal smířit s prohrou a hned 17. a 18. září 1813 znovu zkusil proniknout do Čech přes Chlumec. Usídlil se v Nákleřově, odkud mohl z místního kostela pozorovat, jak se jeho jednotkám daří průnik horským průsmykem. Sejít až do údolí a rozvinout vojenské šiky se mu vak nepodařilo. Opět mu stály v cestě jednotky Karla I. Filipa ze Schwarzenbergu. Napoleon byl nucený 18. září vydat rozkaz k ústupu.

Zdroje: Richard Händl, Šedé eminence v české historii, Historie a vojenství, www.wikipedia.orghttp://www.muzeumusti.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Krása

👍🏻👍🏻👍🏻

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru