8. 8. 1945 Kalendárium

8.8. 1945 Sovětský svaz vyhlásil válku Japonsku

Kategorie: Druhá světová válka , Kalendárium

V Evropě skončila válka kapitulací Německa 8. května 1945, na asijském kontinentu až 2. září 1945 kapitulací Japonska. Sovětský svaz za poměrně malých ztrát ovládl veškerá území, která před rokem 1904 patřila carskému Rusku.

Do posledního roku války – 1945 – vstupovala Rudá armáda s arzenálem 35 tisíc tanků a samohybných děl, ze kterého však pouze 8300 strojů využívaly frontové jednotky. Těžké ztráty ve výši 8700 tanků a 5000 samohybných děl si nicméně vyžádaly doplňky v prakticky stejné výši.

Na počátku roku 1945 se tankové síly RKKA organizačně členily na šest takových armáda, 24 tankových a 13 mechanizovaných sborů, do dvou divizí tankových a motorizovaných, 67 samostatných tankových a pět mechanizovaných brigád, 63 tankových pluků a pouhých pět praporů, sedm brigád a 136 pluků samohybných děl.

V okamžiku květnového ukončení války v Evropě registrovali 5787 tanků a 3527 samochodek, zatím co dalších bezmála 20 tisíc tanků a 7 tisíc samohybných děl se zdrželo v záloze. „Po ukončení druhé světové války čekala tankové síly RKKA ještě jedna operace, když Sovětský svaz 8. srpna 1945 vyhlásil válku Japonsku a více než pět tisíc sovětských tanků a samohybných děl zaútočilo na japonskou Kvantungskou armádu v Číně a Koreji,“ píše Vladimír Francev v knize Sovětské tankové impérium.

Takzvaná Mandžuská útočná operace mezi 9. srpnem a 2. zářím 1945 díky jednoznačné sovětské početní převaze a slabé japonské protitankové obraně přinesla nenávratnou ztrátu pouhých 78 obrněnců. Do boje vyjelo ještě několik stovek předválečných lehkých tanků T-26 a BT, které celou válku zůstávaly ve stavu Zabajkalského a Dálněvýchodního vojenského okruhu.

Sovětsko-japonská válka nakonec skončila 2. září bezpodmínečnou kapitulací Japonska. Sovětský svaz za poměrně malých ztrát ovládl veškerá území, která před rokem 1904 patřila carskému Rusku. Ovládnutím Mandžuska a severu Korejského poloostrova také zásadně změnil politickou geografii tohoto prostoru. Napomohl totiž vítězství čínských komunistů v občanské válce.

„V Evropě skončila válka kapitulací Německa 8. května 1945. Na asijském kontinentu až 2. září 1945 kapitulací Japonska. Na světě žilo asi 2,5 miliardy obyvatel. Válka způsobila obrovské ztráty. Na straně Spojenců padlo 50 milionů lidí, z toho přes čtrnáct milionů vojáků, v koncentračních táborech umučili nacisté šest milionů Židů. Spojenectví Německa, Itálie a Japonska, které se nazývalo Osa, a jejich spřátelené země ztratily přes dvanáct milionů lidí, z toho osm milionů vojáků,“ připomíná Karel Pacner v knize Osudové okamžiky XX. Století.

Zdroje:
Vladimír Francev, Sovětské tankové impérium
Karel Pacner, Osudové okamžiky XX. Století
www.wikipedia.org
www.histclo.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru