Archeo Pšovani

Kategorie: Archeologie

Chladného dne na sklonku mírné zimy, přesněji 12. února léta páně 2018, se zrodili Archeo Pšovani. Spolek zapálených detektorářů z oblasti královského věnného města Mělník, kteří cítí smysl v pátrání po artefaktech naší společné historie. A to nejen při procházkách nespoutanou přírodou a objevováním dávno zapomenutých míst, kudy chodili naši předci v dávné historii. Ale i při pátrání v historických pramenech po souvislostech, které tehdejší lidi zavedli různé okolnosti na stejná místa jako nás dnes.

Naše pátrání po ztracených předmětech nás mnohdy zavede na zajímavá místa, kterých by jsme si jinak snad ani nevšimli. Při našich tichých procházkách lesem jsme se již mnohokrát setkali například se stádem muflonů, které se páslo kousek od nás. Pozorovat roztodivné brouky, kteří se snaží dostat přes hromádku námi navršené hlíny, nebo rejska, který s opatrností sobě vlastní cupitá a obezřetně čenichá na již zasypaném výkopu. To vše jsou drobné střípky, které naše hledání zpestřují.

Je velmi zajímavé pátrat po historických souvislostech. Zjišťovat k čemu nalezené předměty ve své době sloužily. Jaká byla jejich užitá funkce. Jaký byl postup při jejich výrobě a zažít neutichající úžas nad zručností již dávno zesnulých řemeslníků.

Byla by přece škoda, aby památky ukryté v podzemí přišly vniveč. Vypovídají o naší bohaté historii a kultuře. Z tohoto důvodu spolek Archeo Pšovani navázal spolupráci i s Regionálním muzeem Mělník, kde získává plno poznatků a zajímavých informací, při pátrání po původu artefaktů a jejich užitné funkci.

Mezi různým šrotem a odpadky se dají nalézt i takové historické skvosty, jako je třeba římská spona, stříbrná grešlička, stará dýka a jiné. Veškeré nálezy, o které má muzeum zájem odevzdáváme. Vždy nás zahřeje u srdce, když se díky nám rozšíří muzejní sbírky. A tak by to mělo být. Vždyť tady vůbec nejde o finanční, ale o kulturní a historickou hodnotu předmětů.

Za třicet let třeba do muzea zavítají naše vnoučata. Přiblíží se k vitríně a uvidí drobným písmem nápis: "Exponát daroval..." a uvidí jméno třeba svého dědy a budou se na exponáty dívat zase z jiného pohledu.

Rádi budeme tyto zkušenosti předávat dál. Budeme se s Vámi dělit o zkušenosti, naše nálezy i zážitky, které jejich objevení předcházelo.

 Archeo Pšovani z.s.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To Klco: ale jo, ono to pujde. Určitě tady na jaře bude první vlašťovka ;-)

Držím palce ať se daří :-D :-)

Tak držím palce chlapi,ať se daří :-) ;-)

Přeju hodně štěstí, něco mi říká, že tam u Vás je na nálezy úrodný kraj :-D

Děkujeme a věříme, že bude o:-)
sallyk: No asi ano, jen sem nesmí vyrážet Pilotk. Měl by zůstat jen na pravém břehu Labe ;-) :-D :-D

Pekne napsáno a do budoucna hodně stesticka na parádní nálezy 😀 třeba nekdy uděláme sraz klubů 😉😀

klco , od minuleho roku funguje "klub leteckej archeologie-slovensko" a vela z toho nemame...len problemy.len ma to uistuje,ze to u nas je dosrane uplne.vykradaci dalej vykradaju a poctivy maju len problemy.a takto to bude este hooodne dlho.

Jj ať se daří :)

Ať se daří. Určitě cesta správným směrem.

Tak to jo a ať se daří a hodně úspěchů všem :-P

To Roman70 dyt jo co si mysleli že to ty vykradace zastaví ba naopak diky vam co nemůžete prispivat a bádat se ještě vice nálezu ztratí misto toho aby je našli co spolupracovali je to zajimave ale oni sami k tomu 100%přispěli a nasledky by meli calovat ze svého čili je k trestne činnosti ještě vice podpořili jestli nsi to zavcasu neuvědomí škoda bude nedozirna přeji vam aby se nad tim někdo zamyslel vy ste byla jejich zachrana samozrejme ti poctivý to už dávno vědí :-P :-/

jerry68,mas pravdu.nie je to moja parketa,ale keby si vydel ako vyzeraju keltske hradiska pohanska,molpir....a ine. to by ti byrokrati mali vidiet,totalna spust.ale mame zakony a vsetko je v najlepsom poriadku...

Vlašťovka už se peče.

roman70 : Vykradeno už je i u nás. Už několik let :) Nedávno jsem se byl projít na jednom hradišti a díry přes 0,5 metru (tipuju nějakého nepoučeného amatéra a hobby hledače s pulzákem za 130 tis). V tomhle směru už je dávno po sezóně skoro všude...

Po prečítaní tohto článku ostane asi málo optimizmu, ale kým dýchame nádej je..

https://zurnal.pravda.sk/reportaz/clanok/460274-dokedy-budeme-tolerovat-mazanie-vlastnych-dejin/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru