Archeologické zprávy nejen pro hledače s detektory kovu 7/2017

Kategorie: Archeologické zprávy

Olivy lisovali lidé už tisíce let zpátky, archeologové našli mlýn

Lidstvo používá olivový olej už tisíce let. Postupně se zdokonalovala i technika, jak tuto oblíbenou pochutinu získat. Archeologové v jihozápadním Turecku objevili starý mlýn na výrobu olivového oleje, když vykopávali pozůstatky starověké Agory, kde se obvykle kolem poledne pořádaly trhy. Podle historiků nález mlýna svědčí o tom, že olivy v této části Evropy byly velmi oblíbené. „Skládá se z lisu na drcení oliv o průměru 50 centimetrů. Stáří jsme odhadli asi na dva tisíce let. Olivy v jihozápadním Turecku pěstovali ve velkém,“ uvedl profesor archeologie Bahadır Duman.

Foto: www.dailysabah.com

Ztracenou středověkou vesnici objevili v Dánsku

Archeologové našli v Dánsku místo, o kterém existují záznamy v písemnostech ze středověku. Dříve se tam nacházela vesnice. Dokazují to pozůstatky některých stavení. Hlavně farma, ve které zřejmě bydlel vládce vesnice, kterému museli obyvatelé odevzdávat daně. Nachází se v dnešním městě  Tollerup na východě Dánska. „Zajímavostí je, že máme několik písemností, díky kterým zhruba víme, co jsme našli. Je to farma, která fungovala asi kolem 16. století. Vyplývá to ze starých daňových záznamů,“ řekl archeolog Gunvor Christiansen z muzea v Roskildu. Odborníci zatím neví, proč zůstala tehdejší vesnice opuštěná. Mezi starými dokumenty se nachází také dopis, podle něhož dánský král Kanut IV. vesnici v roce 1085 věnoval místnímu biskupovi. Archeologové v Tollerupu vykopali zbytky sklepení, zbytky hliněné podlahy či dlažby s náboženskými motivy.

Foto: www.thelocal.dk

Vytvořili 3D model těla dánského krále

Grom Starý, kterému se také říkalo Grom Ospalý, byl prvním dánským králem. Jako první také svoji rodnou zemi nazval Dánsko. Vládl přibližně od roku 936 až do své smrti, asi roku 958. Sídlo měl v Jellingu, kde vztyčil nejstarší runové kameny na počest své manželky Thyry. Vědci na základě ostatků vyrobili pomocí 3D tiskárny rekonstrukci Gromovy podoby. Můžou tak studovat jeho kosti a zjistit, zda nebyl vážně nemocný nebo neprodělal nějaká zranění.  Také se pokouší rozklíčovat detailní podobu tohoto vladaře.

Foto: www.sciencenordic.com

Škola, kde se učili pravěcí lidé   

Archeologové věří, že našli pozůstatky zatím nejstarší školy na světě. Prý se v ní učili pravěcí lidé. Třeba jak rozdělat oheň nebo zpracovat ulovené zvíře. Pozůstatky školy archeologové vybádali v jeskyni Kessem ve středním Izraeli. Jedná se o nejstarší takový nález. Tým odborníků na místě zůstává a pokouší se najít další důkazy, které by prokázaly, že se skutečně jedná o pravěkou školu.

Foto: www.thetimes.co.uk
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jen pro opravu to byl Gorm Ospalý, ne Grom.

Díky za čtení ;-)

Děkuji za upozornění, opravíme :)

Já děkuji za poskytnutý přehled.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru