Bill Wyman - detektiv historie

Kategorie: Osobnosti

3Hledání s Billem

Vždy jsem se zajímal o archeologii a starší kultury. Když jsem si v r. 1968 koupil zámeček v Suffolku, nacházel jsem různé zlomky v zemi, které můj zájem o historii jen prohloubily. Na počátku 90. let jsem si koupil svůj první C.Scope detektor kovů, což mi pomohlo odkrýt místo Římské usedlosti. Od té doby se ze mne stal opravdový nadšenec hledání a byl jsem velmi potěšen, když se později i má dcera Katie začala o tento koníček zajímat.
Při hledání si opravdu užívám především klid při hledání v terénu; čerstvý vzduch, zpěv ptáků a také veškerý pohyb který tento sport přináší.

Celkem vzato, našel jsem stovky mincí pocházející z doby období římské nadvlády, stejně jako meče 3000 let staré. Také jsem našel zlaté mince z období okolo roku 1300, které každá mají cenu 1.000 GBP.
Mým zájmem však není jejich hmotná hodnota, ale právě jejich historie. Po každém hledání přijdu domů s plnými kapsami. Nálezy omyji, osuším a začnu přemýšlet, co jsem to vlastně našel. Nyní si mohu začít domýšlet své vlastní příběhy, jak se která mince či brož dostala na pole. Detecting dělá historii ještě zajímavější, je to prostě nakažlivý koníček.

O hledání s detektorem kovů

1V zemi je neuvěřitelné množství „pokladů“, které čekají na své objevení. Během proudu času armády napadaly Britské ostrovy a výsledkem byly války, bitvy a různé potyčky. Pozůstatky těchto válek zůstaly roztroušené po celé zemi a následně se ztratily pod povrchem.
Po mnoho let lidé zakopávali své cennosti, aby je tak uchránili před zloději. Většinou si své tajemství o místě úkrytu vzali sebou do hrobu.
Každý den někdo něco ztratí. Roztržený náramek, mince vypadlé z kapsy, prsten, který sklouzne z prstu. Představte, že se to stává denně a vynásobte to miliony lidí v průběhu tisíce let, než byl vynalezen detektor kovů.

V Británii není zatím pozorován žádný úbytek nálezů. Naopak, stále více „pokladů“ bývá každý rok odkryto právě díky uživatelům detektorů kovů. Kouzlo hledání ztracených věcí spočívá zejména v tom, že nám každá nalezená věc odkryje další tajemství historie a pro některé šťastlivce může jejich nález mít nesmírnou hodnotu.

NAŠE KULTURNÍ DĚDICTVÍ POTŘEBUJE DETEKTORY

„ Neopěvovaní hrdinové Britského kulturního dědictví …“

Toto jsou slova ministra kultury, Davida Lammyho, který ocenil roli zodpovědných hledačů při záchraně kulturního dědictví země tím, že své nálezy hlásí prostřednictvím systému PAS (Portable Antiquities Scheme). Nálezy pokladů vzrostly trojnásobně a 95% těchto nálezů bylo uskutečněno uživately detektorů kovů. Detektoristé nacházejí více než kdy předtím a většina nálezů končí v našich místních, regionálních či národních muzeích.

Je velmi působivé, že v průběhu let 2005/2006 hovořili úředníci, kteří mají na starost evidenci nálezů, s více než 13.390 lidmi o nálezech a jejich důležitosti k pochopení historie. Více než 86% hledačů, kteří navštívili systém PAS, přiznalo,  že se dozvěděli spousty nových věcí, které se pro ně staly velkou inspirací.

Dále, v letech 2005/2006 měsíčně v průměru navštívilo PAS (www.finds.org.uk) 14.405 lidí.  Výsledkem tak je, že systém má obrovský potenciál oslovit nové a různorodé publikum.

2Prioritou mého oddělení je zvýšit dostupnost a zájem o kulturu dětem a dát jim tak možnost prohloubit jejich talent a využít veškeré výhody plynoucí z účasti na tomto systému. Je proto velmi potěšující, že v letošním roce Systém nabídl více jak 5.439 dětem odlišnou a zajímavou možnost se učit a zapojit se.  První zkušenost jsem získal v říjnu 2005, kdy jsem spustil podobný systém PAStexplorers (www.pastexplorers.org.uk) – nový zdroj výuky cíleně sestaven pro děti od 7 do 11 let. Fakt, že 77% dětí, které měly zkušenost s tímto systémem řeklo, že historii porozuměly více právě díky tomuto způsobu výuky

Systém PAS nabízí jedinečný a aktivní mechanizmus ukládání archeologických nálezů v řadách veřejnosti. Archeologické poznatky by utrpěly významnou ztrátu bez informací o těchto nálezech. Je také nutno poznamenat, že úředníci, kteří mají na starost evidenci nálezů, zaznamenali 57.556 nálezů v letech 2005/2006, což je dvojnásobný nárust oproti období 2003/2004. I v tomto roce  byly předány různé archeologické nálezy od již 5855 lidí z řad veřejnosti. Zhruba 56% z nich jsou uživatelé detektorů kovů.

David Lammy, Ministr kultury, Listopad 2006

Dovětek od Elmary

Příklad Velké Británie je myslím pro většinu hledačů v ČR hodně přitažlivý. Bohužel není nijak lehce přenositelný. Hluboký vztah a úcta Britů k osobnímu vlastnictví je na celém systému velice znát. V tomto ohledu je 40 let komunismu na každém z nás podepsáno víc než by se mohlo zdát. Přesto si myslím, že nějaký podobný projekt by stál minimálně za pokus.
A určitě by byla chyba čekat na nějakou iniciativu od politiků. I ve Velké Británii si "Pokladový zákon" doslova vyvzdorovaly sami detektoráři. Neustálým obtěžováním "svých" poslanců nakonec dosáhly svého. Na druhou stranu je také pravda, že i v průměrném hledačském klubu na ostrovech se schází více členů, než v ČR dorazí na mistrovství republiky :), což je asi nejpádnějším důkazem o chuti čechů se nějakým způsobem sdružovat :)

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkně se to čte.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru