Bitva u Hradce Králové 3.7.1866

Kategorie: Roky válečné a revoluční

3.7. 1866 byla u Hradce Králové svedena rozhodující bitva prusko-rakouské války , která také byla poslední velkou bitvou svedenou na území České republiky. Rakouská armáda zaujala 12 km dlouhé postavení na pravém břehu Labe čelem k Hořicím. V ranních hodinách (7-9hod ) zahájila 1. pruská armáda útok přes říčku Bystřici proti obcím Benátky ,Sadové , Mžany a Zavadilka . V tu dobu okolo 8 hodiny došlo také k prvnímu útoku části Labské armády proti postavením saského sboru u Nechanic. II. armádní sbor podmaršálka Thun-Hohensteina a IV. rakouský armádní sbor podmaršálka Festetiče nezaujali přidělené postavení mezi Chlumem , Nedělištěmi a Lochenicemi , ale nechali se strhnout útokem pruské 7.pěší divize. Brigáda generálmajora Brandesteina ( pěší luk č.12 a 26 prapor polních myslivců č.27 ) od IV. sboru se nechala vtáhnout do boje o les Svíb.


Ve středu rakouského postavení , kde stály v obranném postavení X. ar¨mádní sbor podmaršálka Gablenze a III. armádní sbor arcivévody Arnošta , došlo k útoku I. pruského sboru okolo 9. hodiny , kdy Prusové obsadili Dohaličky, Horní Dohalice a led Holá. Mohutná dělostřelecká palba z prostory Lípy však dalšímu postupu zabránila. Labská armáda vytlačila saský sborkorunního prince Alberta a VIII. armádní sbor arcivévody Leopolda z Lubna , Jehlic a Hrádku do prostoru Stěžírky, Horní a Dolní Přím a Probluz.


Na pravém rakouském křídle se v 11:30 hod. začínalo schylovat k tragédii.
II. a IV. armádní sbor zaútočil za silné dělostřelecké podpory svých sborových záloh na Svíb, odkud vytlačil pruskou 7. pěší divizi až k Benátkám. Oba sbory tak zcela odkryly pravé křídlo rakouského postavení nastupující II. pruské armádě od Račic a Hořiněvsi. Polní zbrojmistr Benedek ihned nařídil stáhnout II. a IV. armádní sbor na čáru Chlum-Neděliště-Lochenice. Během tohoto manévru zaútočily pruské jednotky na II. armádní sbor, podporovaný 2. lehkou jezdeckou divizí generálmajora Thurn-Taxise . Nepřítel se již nedal zadržet.


Ve stejnou dobu ( 12 hod.) zaútočila pruská 1. gardová divize na Chlum od Máslojed. Rakušané ustoupili k Rozběřicím a vrchní velitel rakouské Severní armády Benedek vydal rozkazy k protiútoku na Chlum. Také na levém křídle nastoupila Labská armáda k útoku. Sasové a VIII. sbor začali ustupovat.


Po 14 hod začal mohutný útok pruské 1. armádyproti Lípě a Chlumu . III. armádní sbor za bujů ustoupil k Hradci Králové, protiútok zahájil postupně IV. a I. armádní sbor , který byl při bodákovém útoku téměř zdecimován. Jeho ztráty během necelé půlhodiny dosáhly téměř 10 000 mužů. Po zhodnocení kritické situace na všech částech bojiště vydal polní zbrojmistr Benedek krátce po 16.hod. rozkaz k ústupu. Přechody přes Labe nedostačovaly, mnoho vojáků v rozvodněné řece utonulo. Následoval ústup přes Litomyšl a Svitavy převážně k Olomouci.


Celkové ztráty Rakušanů u Hradce Králové byly 1 313 důstojníků, 41 499 mužů ,6 010 koní ,187 děl a 641 povozů. Sasové měli ztráty 53 důstojníků a 1 446 mužů. Prusové v boji ztratili 373 důstojníků , 12 605 mužů a 4892 koní.

 

Ilustrační foto

 

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V prvním odstavci je datum 3.6. to je ŠPATNĚ . Správné datum je v nadpise 3.7. 1866

je to pekne

jen škoda že se přes hradecký bojiště bude stavět r35 :-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru