Britský PAS: 1,7 milionu nálezů celkem, rekordních 53 tis. nálezů a téměř 1 400 pokladů za rok

Kategorie: Návody na hledání , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Britské muzeum nedávno zveřejnilo nejnovější výroční zprávu o programu záznamu archeologických nálezů veřejnosti - Portable Antiquities Scheme (PAS). Z ní vyplývá, že v roce 2022 bylo ohlášeno 53 490 archeologických nálezů, z toho 1 378 definovaných pokladů, což je nejvyšší počet, jaký byl kdy v jednom roce zaznamenán.

Databáze Portable Antiquities Scheme (PAS) obsahuje informace více než 1 700 000 předmětech, které jsou volně přístupné veřejnosti. Většina těchto nálezů byla objevena za pomoci detektorů kovů – např. v roce 2021 to bylo 96 %, v roce 2022 94 % všech nálezů. Nejvíce jich bylo objeveno na obdělávané půdě, kde by jinak mohly být nevratně poškozeny zemědělskou činností. Malá část pochází z prohledávání bahnitých říčních břehů a pláží. Nejvíce nálezů zaznamenala detektoristy oblíbená hrabství Lincolnshire (5 101), Norfolk (4 265) a Suffolk (2 727).

Vybraným artefaktem letošní výroční zprávy je drobný, složitě vyřezávaný kostěný růženec typu memento mori (pamatuj na smrt), na němž je z jedné strany zobrazena tvář mladé ženy (pravděpodobně Panna Marie) a z druhé lebka (představující smrtelnost). Nalezla jej Caroline Nunnelyová při proheldávání bahna na břehu Temže v Londýně. Představena byla také 3000 let stará zlatá spona na šaty ze Staffordshiru, o které jsme psali nedávno. Veřejnost zaujal také poklad 26 zlatých statérových mincí z doby železné nalezený v East Garstonu v západním Berkshiru ukrytý v pazourkové nádobě koncem prvního století př. n. l.

Rekordní čísla podle PAS zdůrazňují obrovský přínos veřejnosti k rozšiřování archeologických znalostí ve Velké Británii. Nejenže se veřejnost více o archeologii zajímá, ale aktivně k jejímu objevování a zachování památek přispívá. Krom toho se stále více lidí účastní sbírek pro vykoupení artefaktů do místních muzeí a zvedá se i návštěvnost a celkově zájem o zejména lokální historii.

„Britské muzeum je hrdé na to, že spravuje systém PAS a dohlíží na správu zákona o pokladech z roku 1996 v Anglii,“ vysvětloval ředitel Britského muzea Mark Jones. „Informace o nálezech jsou zaznamenávány PAS, abychom mohli prohloubit znalosti o minulých národech, kde a jak žily. Odráží všechny části lidských dějin od paleolitu až po novověk, a to na celém území Anglie a Walesu. Většina zaznamenaných nálezů byla objevena členy komunity detektoristů a já bych jim chtěl za PAS obzvláště poděkovat,“ dodal ředitel.

„Rok 2022 byl pro systém Portable Antiquities Scheme dalším úspěšným rokem, kdy bylo do databáze zapsáno dalších 53 490 archeologických předmětů, čímž celkový počet nálezů dosáhl téměř 1,7 milionu. Přestože nálezci mají povinnost hlásit poklady, drtivá většina nálezů je hlášena dobrovolně, což z toho činí skutečně pozoruhodný přínos,“ řekl Michael Lewis, vedoucí oddělení PAS a pokladů Britského muzea.

Ve Spojeném království platilo pravidlo, že pokladem byl prohlášen jakýkoli kovový předmět, jehož alespoň 10 % hmotnosti tvoří zlato nebo stříbro a který byl v době nálezu starý nejméně 300 let. Loni byla tato definice aktualizována: Pokud byl předmět nalezen po 30. červenci 2023 může být potenciálním pokladem, i když nesplňuje výše uvedená kritéria, ale je vyroben alespoň částečně z kovu, zároveň je starý alespoň 200 let a poskytuje výjimečný vhled do aspektu národní nebo regionální historie, archeologie nebo kultury. 

Britské muzeum podporuje zodpovědný přístup k hledání dle Kodexu zodpovědného vyhledávání kovů v Anglii a Walesu, který pomáhá chránit archeologické památky a rozvíjet znalosti o minulosti. Krom toho PAS uspořádal již 57 tréninkových kurzů, přijal 199 aktivních dobrovolníků a také vzrostl počet detektorových klubů - ke dnešku jich je registrováno 147.

Roman Němec

Zdroje: finds.org.uk, britishmuseum.org


Poblíž Swindonu byl nalezen soubor nádob ze slitiny mědi, který se skládal z vědra s rukojetí obsahujícího tři další nádoby ai další předměty.


Tvář mladé ženy - pravděpodobně Panna Marie.


Detail memento mori.


Keltská mince z let 60 - 20 př.n.l. nalezená ve Wieldu


Velmi vzácná stříbrná brož z 2. až 4. stol. nalezená poblíž Ravensworthu v Severním Yorkshiru


Poklad mincí uvnitř pazourkové schránky z East Garstonu


Pravděpodobně Panna Marie, z druhé strany lebka.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tento systém bych bral, dík za článek 👍🐁

Ono divoké hledání v UK rozhodně nezmizelo. Jen se chodí v noci nebo dál od lidnatých míst. Jinak je to fajn, ale úplně jiná filozofie, než u nás - mnohem vyšší organizovanost, kluby, byrokracie s povoleními. I na to probírání bahna u Temže musíte mít povolení (a aktuálně se už žádné nové nevydávají).

Jedině lapka stajl :-D

Hezké, ale jsem rád za stav věci v Čr ,tak jak je.

Kim: jsou různé pohledy na stav věcí, jaký je ten tvůj?

Prostě si chodit hledat a neřešit nějaký PAS třeba

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru