Zlatý poklad v pazourkové dutině

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Nejnovější výroční zpráva PAS Britského muzea uvádí, že za rok 2022 bylo hlášeno nejvíce pokladů od spuštění programu Portable Antiquities Scheme. Celkem bylo oznámeno 53 000 archeologických nálezů a z toho 1 378 případů splňujících definici pokladu, včetně velmi zajímavého pokladu zlatých keltských statérů v pazourkové „kasičce“.

Poklad byl objeven za pomoci detektoru kovů předloni na Silvestra v East Garstonu v Západním Berkshire. Sestává z 26 zlatých statérů ze závěru doby železné. Byly uschovány uvnitř přirozené dutiny pazourkové koule. Statéry jsou typu „Savernake Wreaths“ s motivem koně ve cvalu, spirálou nad hřbetem a kolem pod nohami. Byly raženy mezi lety 50 př. n. l. až 20 př. n. l. ve východním Wiltshiru.

Duté pazourky se poměrně běžně nacházejí v horních vrstvách křídy – vápencové geologické vrstvy jižní a východní Anglie, která vznikla před 90 až 66 miliony lety. Rozpuštěný oxid křemičitý vyplnil mezery v hutném křídovém bahně a někdy také kolem mořských tvorů, jako jsou ježci a srdcovky. Vytvořily se tak pazourkové pecky, ve kterých po rozpadu výplně zůstaly uvnitř dutiny.

Uschování mincí do pazourkové dutiny není až tak výjimečné, podobné objevy z doby železné byly nalezeny také v Kentu, Oxfordshire a Wiltshire. Pazourky mají často přirozené otvory, díky nimž jsou praktickým mincovním prasátkem, často i bez úprav. Někdy byla dutina úmyslně zvětšena, aby se dovnitř vešlo více mincí, ale East Garstonský pazourek má dutinu původní. Pouze na vršku byl odlomen otvor pro vložení mincí.

Podle hlavní konzervátorky Britského muzea Pippy Pearceové je „Každá mince miniaturním dokumentem.“ Statéry s pazourkem byly prohlášeny za poklad dle zákona o pokladu v roce 1996 – obsahuje nejméně dva nebo více předmětů starších 300 let vyrobených z alespoň 10 % hmotnosti drahým kovem (stříbrem nebo zlatem). Po stanovení hodnoty bude poklad nabídnut muzeím k prodeji a peníze si rozdělí nálezce s vlastníkem pozemku.

V roce 2019 oznámilo britské ministerstvo pro digitalizaci kulturu, média a sport plán na revizi zákona o pokladech, aby odstranil nedostatky. Aktualizovaná verze by měla definovat poklad jako jakýkoli předmět, který je alespoň částečně kovový, starý alespoň 200 let, poskytuje „mimořádný vhled“ do britské nebo regionální historie kvůli vzácnosti, umístění nebo spojení s historickou osobností nebo událostí. Revize má v nejbližší době nabýt účinnosti a bude se vztahovat na všechny objekty nalezené po 30. červenci 2023.

Roman Němec

Zdroje: theartnewspaper.com, thehistoryblog.com, antiquestradegazette.com


mincovní depot v kamenné kouli z Westerhamu


nádoba z pazourku


dutý pazourek zboku


dutina pazourkového kamene sloužila jako kasička


poklad mincí uvnitř pazourkové schránky z east garstonu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Teda to je mazec :-)

Mají je strašně říznuté stříbrem, ty naše jsou o tolik žlutější :) Ale jinak je to nález, kde snadno skočíš na JIPce :)

Nepraktická peněženka ale ten obsah by se mnou asi šlehnul... 👍🙂

No do kapsy se to zrovna nehodí, ale když to hodíš na řemínek přes rameno, tak se to v případě nouze dá použít i jako zbraň. :-D

Parádní kasicka i obsah ;-)

:-D

Vendo proč nepraktická? Ba naopak, nejen použití v nouzi ale třeba když někomu dlužíš peníze, "ná, chytej a omylem ho trefíš třeba ze zadu do hlavy" :-D

:-D :-D :-D tak to jó :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru