Nádherně zachovalá zlatá spona z doby bronzové jako nejlepší nález roku

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Amatérský detektorista Jonathan Needham ze Stafforsdshire objevil pozoruhodnou 3 000 let starou zlatou sponu z pozdní doby bronzové. Sloužila ke spínání šatů nebo pláště a musela patřit vysoce postavené osobě. Podle odborníků se jedná o nejzachovalejší sponu tohoto typu kdy v Británii objevenou a teprve sedmou celkově.

„Lidé hned řekli, že je to 3 000 let staré zlato a v tu chvíli jsme mohli slavit," popisoval pan Needham první okamžiky po nálezu pro BBC News. „Byli jsme doslova opařeni z toho, co jsme našli,“ dodal s tím, že svůj nález okamžitě nahlásil muzeu v Derby v souladu se zákonem O pokladech z roku 1996 , který od občanů vyžaduje, aby hlásili významné archeologické nálezy.

Tepaná zlatá spona o hmotnosti 109 gramů a celkové délce 127 mm nese na obou stranách dvě subkónické „dovedně vypracované koncovky ve tvaru kužele“ o výšce kolem 23 mm a průměru 55 mm, díky kterým bylo možné sepnout šaty, sukni nebo plášť, byť svým vzhledem připomíná (a mohly se jimi inspirovat) soudobé náramky s rozšířenými koncovkami.

Středová, lukovitě prohnutá osa kruhového průřezu je silná 4 až 8 mm (uprostřed) a zřejmě byla prohnuta až po vytepání koncovek. Spínadlo je celkově pouze lehce opotřebované, s jediným škrábancem a bez náznaku jakéhokoli zdobení. Vzhledem k provedení a zlatému materiálu musela spona patřit významné osobě. Podle archeologů pravděpodobně pochází z Irska a poskytuje „kulturní spojení mezi Irskem a Británií během doby bronzové“.

Jedná se o jednu z celkových sedmi podobných spon, které kdy byly nalezeny v Anglii a Walesu, nicméně vědci ji považují za „nejlépe zachovaný příklad z Británie“. Samotné Britské muzeum nález považuje za jeden z nejdůležitějších archeologických objevů Spojeného království v roce 2023. Muzeum plánuje získat dílo jako součást své stálé sbírky a výtěžek si rozdělí nálezce s majitelem pozemku.

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, livescience.com, britishmuseum.org 


záhy po nálezu


v terénu


nálezce Jonathan Needham


Spona


Fotografie, kterou nám zaslal nálezce :)

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Je to krasavec 👍🙂 vypadá trochu jako držátko z kuchyňský linky... 😁

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru