Liquer fabrik Heksch

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Byli jsme s drahou polovičkou na výletě u České Kamenice a já našel starou skládku. A na ní mimo jiné (viz fotky) i tenhle krásnej střep. A k němu se postupně navázal příběh. V reliéfu skla je vylito: Liquor fabrik, M. Heksch B. Kamnitz (Böhmische Kamnitz - Česká Kamenice). Tak jsem gůglil, jestli nenajdu, jak ta flaška vypadala celá. To jsem sice nenašel, ale vypadla na mě genealogie rodu Heksch z České Kamenice. A jediní dva potomci tam měli kontakt. Tak jsem jim napsal a jeden potomek (teda s píš potomka) se ozval. Bydlí s matkou v Londýně a stejně jako já byli nadšení nejen krásou střepu, ale i z nečekaného objevení kusu jejich rodinné historie. Napsali mi:

My mother is particularly grateful for you providing us with a little piece of our family puzzle.  Only my grandfather, his sister and one cousin survived the holocaust, so she grew up with one side of her family missing and the people remaining didn't really want to remember or talk about their past, so we've done some research ourselves and it's fascinating to have another fragment to add.

Moje matka je vám obzvláště vděčná za to, že jste nám poskytl malý kousek naší rodinné skládačky.  Holokaust přežil pouze můj dědeček, jeho sestra a jeden bratranec, takže vyrůstala s tím, že jedna část rodiny chybí, a lidé, kteří zůstali, na svou minulost nechtěli vzpomínat ani o ní mluvit, takže jsme sami provedli nějaký výzkum a je fascinující mít další střípek, který  k ní můžeme přidat.

Nakonec jsem jim podle starejch scanů seznamu živnostníků našel i dvě popisný čísla, kde v Kamenici pan Heksch bydlel. A ona mi poslala scan letáčku, který našli někde na webu, víc toho nemají. No řekněte sami, moh´jsem jim to neposlat? No nemoh´. Už je to na cestě k nim, tak doufám, že mi pošlou fotku, jak mají jedinou fyzickou připomínku půlky svého rodu vystavenou na rodinném krbu.

P.S. - můj táta se zabývá starýma hodinkama a podle něj ten strojek je mimořádně vzácný, může být i barokní. Za tyhle hodinky se prý dal pořídit malý statek. Prý byl určitě ve zlatě (které tam ovšem nebylo). Možná němčouři nějakýmu zajatci sebrali hodinky, odloupli zlatý plášť a strojek vyhodili. Škoda! Ale kdyby ne, tak jsem je nenašel, takže pro mě dobrý. 

 

Liquor fabrik Heksch
Liquor fabrik Heksch
M. Heksch B. Kamnitz
M. Heksch B. Kamnitz
Řetízkový hodinkový strojek - rarita!
Řetízkový hodinkový strojek - rarita!
Řetízkový hodinkový strojek - rarita!
Řetízkový hodinkový strojek - rarita!
lahve - sodovka Netz Bodenbach - Podmokly, Balistol - olej na zbraně a nevim
lahve - sodovka Netz Bodenbach - Podmokly, Balistol - olej na
zbraně a Odol
pivní zátky
pivní zátky
vše
vše
leták
leták
Tak už je novém domově. Krb nemaj, tak prej "English garden flowers would be a bit of England in the photo.":-) 
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Dobře Ty 👏🏻👍🏻

Je tolik příběhů, které nikdo nenapsal... Obzvlášť od nás ze Sudet. Lidé s příběhy té doby už skoro žádní nežijí. Díky za tenhle.

Jsem z okolí a dávám palec hore. Jak píše GM4PRO. Zdejší krajina po válce začala psát nový příběh.....a my nový badatelé tu máme pořádný kus práce 8-)

K tvému počinu musím napsat - dobrá práce, pane ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru