Nález 12 římských mincí prohlásili za poklad

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

S detektorem kovu začal hledat před Vánocemi, našel římské mince

Desítky stříbrných římských mincí našel detektorem kovu Stephen Auker (57) v Riddlesden (Velká Británie). Všechny jsou více než 1700 let staré. Pochází z období vlády římských císařů – Hadriána, Trajána a Marcuse Aurelia. Nalezený depot už byl pojmenovaný jako „Riddlesdenský poklad“. Auker přitom s hledáním s detektorem kovu začal teprve před Vánocemi. Nalezené předměty chce prodávat, aby mohl dát peníze na jednu z britských organizací, které podporují boj proti rakovině.

V den, kdy našel římské mince, narážel ze začátku jen šrot. „Už jsem to chtěl vzdát a odjed domů, když jsem z hlíny vykopal první denár. Tušil jsem, že je to římská mince, nebyl jsem si úplně jistý. Proto jsem ji vyfotil a poslal kamarádovi mobilem, který mně moji domněnku potvrdil,“ popsal svůj šťastný den Auker. V dalším hledání mu už pomáhal tým dobrovolníků, o který požádal příslušné orgány. „Našli jsme dalších pětadvacet mincí. Jako první je bude moct koupit Britské muzeum,“ uvedl Auker.

Nález 12 římských mincí prohlásili za poklad

Radovat se může také další britský hledač. A sice Stephen Sproule, který objevil detektorem kovu v Fincham (Velká Británie) dvanáct stříbrných mincí. Jsou mezi nimi i první typy penny. Byly vyražené mezi léty 675AD až do poloviny 8. století. „Mince byly rozmístěné na velké ploše. I tak si ale myslíme, že klidně mohl být součástí velkého pokladu nebo velké zásoby mincí,“ řekla historička Jacqueline Lake.
Přestože byly mince v zemi dlouho, jsou ve výborném stavu. Zájem o koupi pokladu je muzeum v Lynn. Římské mince našel Sproule v srpnu. Za polední rok objevili hledači detektory kovů v katastru Fincham několik dalších artefaktů, který byly prohlášené za poklad. Například vzácnou misku s uchem, která pochází ze 14. století. Nebo zlatý náramek ze 6. století a bronzový prsten.

Foto: www.edp24.co.uk
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru