Oslavy Mezinárodního dne archeologie a přednáška o výzkumu bojišť

Kategorie: Pozvánky

Členové klubu Lovce pokladu a spolku Archeo LP 2010 se už pomalu deset let účastní výzkumu bojiště u Rakovníka. Naše pobočka Lovcepokladu.cz, tedy Detektor Centrála, se do systematického průzkumu zapojila intenzivně před třemi lety. Začala se věnovat pracem na průzkumu bojiště u Čáslavi s centrem u Horek a Bratčic. Děje se to prostřednictvím místních hledačů, členů a příznivců Muzejního a vlastivědného spolku Včela Čáslavská, kde hledači vytvořili pracovní skupinu zaměřenou na práce v terénu pod vedením archeologů. Těch je ve spolku celkem dost.

Na jaře jsme tedy připravili v rámci projektu GoMinelabbing setkání členů spolků klubu Lovce Pokladu přímo na stavovské linii fronty na bojišti u Horek, a tak se do tohohle projektu zapojilo několik desítek hledačů z komunity Lovce pokladu. Z hledačských nálezů byla průřezová část součástí výstavy k výročí bitvy v Městském muzeu, která byla otevřena k datu konání odborné konference k archeologii třicetileté války. Konference byla veřejně přístupná, řada spolupracujících hledačů v auditoriu byla, a příspěvky vyslechla. Nyní náš spolek Včela Čáslavská dokončuje z konference sborník. Přednáška profesora Václava Matouška z fakulty Humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, na kterou vás nyní zvu, je součástí akcí v rámci výročního roku Bitvy u Čáslavi. Samotná vzpomínková rekonstrukce bitvy přilákala v září podle novinářů víc než čtyři tisíce lidí. A hledači k zdaru přispěli svým dílkem.

Mezinárodní den archeologie v Čáslavi je spojený už po několikáté s Archeologickými hrátkami na
Hrádku. Ten, jak víte, byl významným Slavníkovským a později Přemyslovským hradištěm, a jeho
moderní výzkumy provedl v předminulém století člen našeho spolku Kliment Čermák, který publikací výsledků a formou jejich zpracování položil základy moderní archeologické výzkumné metody, a to stratigrafie. Pikantní na tom je, že zdejší tehdejší vedení archeologické obce odmítlo jeho práci publikovat, a tak byla vydána v Německu. No, možná to bylo dobře, protože tak alespoň pronikla do celé tehdejší Evropy. Plákaty vidíte, prostě přijďte mezi nás, chcete-li.Jirka Vavřina, DETEKTOR CENTRÁLA

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru