Poprask v aukčních kruzích: Historicky nejdražší aureus EID MAR je podvod!

Kategorie: Poklady , Experimenty a výroba kopií

Když byl unikátní zlatý aureus EID MARv říjnu 2020 vydražen za 4,2 milionu dolarů, byl vytvořen nový světový rekord. Jen málokdo by tehdy tušil, že mince byla ukradena z Řecka a majitel renomované londýnské aukční síně Roma Numismatics bude zatčen a obviněn z krádeže, držení ukradeného majetku, spiknutí a podvodu.

Mince byla jedním ze tří dochovaných zlatých exemplářů ražených Brutem v roce 42 n.l. jakožto upomínku atentátu na Caesara. Ve stříbře existuje 85 známých denárů EID MAR, i ty jsou velmi vzácné a žádané, nicméně tento aureus nebyl nikdy předtím publikován a z ostatních je zdaleka nejzachovalejší. I proto aukce vzbudila pozornost celého numismatického světa.

Generální ředitel Roma Numismatics Richard Beale v té době tvrdil, že původ mince je stejně bezvadný, jako její stav. Vlastnická historie podle něj sahá staletí nazpět. Nicméně, byla to lež. Tzv. „zdokumentovaná historie“ byla přímo Bealem zfalšovaná ve spolupráci s mincovním expertem a italským nálezcem mince Vecchim. Společně se už dříve minci pokoušeli prodat na Mezinárodní numismatické aukci v New Yorku v roce 2015, ale v té době měli pouze směšně vyhotovený vlastnický list a nikdo neprojevil zájem.

Beale a Vecchi si později „opatřili“ listiny „potvrzující“ původ. Ve spojení s autentizační certifikací od Numismatic Guaranty Corporation mohl být aureus EID MAR prodán jako nejdražší vydražená starověká mince. A nebyl to zřejmě jediný podvod Richarda Beala: domeček z karet se začal hroutit v roce 2022, když se Beale pokusil prodat pět mincí, které byly uloupeny z Gazy. To vrhlo podezření na všechny jeho obchody a proto začala US Homeland Security Investigations (HSI) prodej zlatého EID MAR ve spolupráci s několika zahraničními policejními orgány a institucemi vyšetřovat.

Potvrdilo se, že Beale za zfalšovanou historii vlastnictví zaplatil padělateli. Jeden z informátorů uvedl, že mu Beale za vyhotovení falešných dokumentů nabídl 107 000 dolarů. Mince EID MAR byla zabavena v únoru neznámo kde a komu, už v úterý 21. března úřad státního zastupitelství na Manhattanu aureus oficiálně repatrioval spolu s dalšími 28 uloupenými předměty Řecku.

Nejstarším vráceným předmětem je soubor vyřezávaných figurek z pozdního neolitu (5 000-3 500 př. n. l.). Zobrazuje celou rodinu a jeho hodnota byla stanovena na 3 miliony dolarů. Vyšetřování zjistilo, že soubor byl ukořistěn z ostrova Euboia a přepraven přes Švýcarsko do soukromé sbírky sběratelky a filantropky Shelby Whiteové. Ta v roce 2000 figurky zapůjčila Metropolitnímu muzeu umění, kde zůstaly vystaveny až do března letošního roku, než je federální úřad zabavil.

Detaily o dalších krádežích zveřejněny nebyly, pouze krátké info o nelegálních vykopávkách v Makedonii, Epiru, středním Řecku, na Kykladách a Krétě. Celková hodnota vrácených artefaktů přesahuje 20 milionů dolarů.

Roman Němec

Zdroje: manhattanda.org, thehistoryblog.com, ekathimerini.com


Nejdražší EID MAR v historii měl padělaný původ


Repatriované předměty


Repatriované předměty na výstavě řecké ambasády v New Yorku


Soubor k vrácení


Neolitická rodina

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

A nepadělali tu minci ufoni, když je apríl?

a rodinka je jak sada robertů😀

Ne, opravdu se nejedná o apríl.

Dobrý článek, holt spravedlnosti (většinou) lotři neutečou :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru