Špičaté egyptské klobouky

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

V minulosti se našlo několik egyptských soch i maleb, na kterých měly postavy na hlavě podivně vypadající špičaté pokrývky hlavy. Doposud se nevědělo, k čemu sloužily. Možné vysvětlení až nyní přináší studie, na které pracují i vědci z univerzity Cambridge. Zkoumají dva „klobouky“, které se našly na pohřebišti v Egyptě.

Jeden z nich se nacházel v hrobě, ve kterém byla pochována asi devětadvacetiletá žena. Klobouk byl zamotaný v jejich vlasech, požraný od hmyzu. Podle nalezených kousků látky, měl textilní vystélku. Druhý byl umístěný u ostatků asi dvacetiletého jedince, jehož pohlaví není známo. Stejně jako v případě ženy žil asi před 3300 lety.

Archeologové pozůstatky našli na pohřebišti v místech, kde se dříve nacházelo královské město Achetaton ve středním Egyptě. Rozprostíralo se na ploše asi 200 kilometrů čtverečních a mělo až padesát tisíc obyvatel. Nacházelo se v polovině cesty mezi Káhirou a Luxorem na pravém břehu Nilu. Většina obydlí patřila městské elitě. Založil ho faraon Amenhotep IV. neboli Achnaton, který byl manžel proslulé královny Nefertiti. Vládl přibližně v letech 1353–1336 před Kristem.

O tom, k čemu klobouky ve tvaru kužele sloužily, vedli vědci dlouhé debaty. Podle odborníků z univerzity v Cambridge první analýzy prokázaly, že nalezené pokrývky hlavy na pohřebišti v El Amarně, jsou vyrobeny z přírodního vosku, nikoliv tuku či kadidla, jak se spekulovalo. „Nosili je pravděpodobně i živí lidé, u kterých byly možná znakem plodnosti. U mrtvých znovuzrození, čistoty a chránily od všeho zlého,“ myslí si vědci. O závěrech studie informovali před několika dny prostřednictvím časopisu Antiquity.

Egyptolog Salima Ikram z káhirské univerzity označuje objev klobouků za úžasný. „Skvělá zpráva je jenom, to, že se potvrdilo, že pokrývky hlavy z maleb a soch opravdu fyzicky existovaly,“ dodala Corina Rogge z Muzea výtvarných umění v Houstonu, která nalezené klobouky zkoumá.

Podle všeho je nenosila jenom elita, ale také chudí Egypťané. Hroby, ve kterých se pokrývky hlavy našly, patřily prostým dělníkům. Vědci také vyvrátili teorii, že u mrtvých měly klobouky sloužit k tomu, aby je bohové přijali na onen svět. „Sbližujícím prvkem měla být vůně. Když jste voněli jako bohové, tak vás mezi sebe přijali. Jenže klobouky neobsahovaly složku, po které by voněly,“ podotkl Robyn Price z kalifornské univerzity, který zkoumá vůně typické pro starý Egypt

Zdroj: www.cambridge.org, www.nytimes.com, www.archaeology-world.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru