Technologie rozpoznání obličeje pro určení jakékoli mince na celém světě

Kategorie: Akční nabídky, novinky

Výzkumníci z Fraunhoferova institutu pro provoz a automatizaci v německém Magdeburgu vyvinuli speciální skener se softwarem pro záznam a rozpoznávání historických mincí v dosud nemožných detailech. Díky tomu je možné rozpoznat a katalogizovat jakoukoli minci na světě jako jedinečný unikát.

Sasko-Anhaltský Úřad pro správu kulturního dědictví a archeologii má ve svých archivech na 20 000 cenných historických mincí. Uchování údajů o půjčkách muzeím, předcházení škodám a dokonce i ověření jejich pravosti představují pro zaměstnance značné problémy. Katalogizace mincovních sbírek velmi nákladná, zdlouhavá a problémová. Mince nemohou být nijak označeny, aniž by se nenarušil jejich povrch. Neustále se rozšiřující sbírky musí být dokumentovány ručně, což se projevuje na době zpracování a také chybovosti. V souvislosti s rozsáhlým projektem digitalizace archeologických materiálů byl Fraunhoferův institut požádán, aby vytvořil systém, který by dokázal skenovat, rozlišit a katalogizovat mince.

„Státní úřad usiloval o digitalizaci kompletní numismatické sbírky. To vedlo k myšlence vytvořit jakýsi digitální „otisk prstu“, pomocí něhož mohou být jednotlivé mince rozpoznány a klasifikovány - podobně jako to funguje u rozpoznávání obličeje osob. Tento otisk je jedinečný a plně nahrazuje čárový kód,“ říká Dr. Christian Teutsch, vědecký pracovník Fraunhoferova institutu.

Vědci proto vyvinuli speciální vizuální systém pro získávání dat a jejich analýzu, což umožňuje komplexní digitalizací s přesným popisem starých mincí a získávání jedinečných znaků – podpisů. Cílem byl dosáhnout míry rozpoznávání 98 % nebo více, pracovat bezkontaktně a získávat data z obou stran mincí. Byly testovány zlaté, stříbrné, bronzové a měděné mince o průměru pěti až sedmdesáti pět milimetrů.

Všechny požadavky byly naplněny a proto O.S.C.A.R. (Optical System for Coin Analysis and Recognition), jak se tento skener nazývá, může do ostrého provozu. Zatím bylo skenováno 10 000 mincí a všechny výsledky dopadly dle očekávání na výbornou. Zbylých 10 000 bude skenováno v nejbližší době.

Skenují se vizuální znaky mincí včetně nejmenších známek opotřebení, jako je poškrábání, „okousání“, oťukané hrany, obrysy a další vady, které dobře znají všichni numismatici. Každý skenovaný objekt je tak naprosto unikátní a nezaměnitelný s žádným jiným. Díky tomu je možné velmi rychle a snadno identifikovat mnoho mincí stejného typu (např. z depotů apod).

V principu jde o jednoduchý proces, který trvá jen několik vteřin. Nejprve je načten čárový kód pouzdra mince, poté je mince samotná umístěna pod skener. Po stisknutí tlačítka jsou zaznamenány barvy a povrchové prvky, kterých je na reversu i aversu dohromady více než tisíc. Měření poskytuje data, která pak vyhodnocuje speciální software. Následně dojde k vytvoření digitálního podpisu a uložení informací v databázi, kterou je možné kdykoli prohledávat a spravovat. Tzn, že všechny skenované mince a informace o nich jsou okamžitě přístupné i v případě ztráty čárového kódu. Další výhodou je okamžité posouzení stavu mincí po nějaké době (např. po vrácení ze zápůjčky z výstav, přednášek apod). Zjistí se i to nejmenší poškození, ale také třeba padělání mince.

Význam skeneru O.S.C.A.R. může znamenat velký průlom i ve veřejné sféře nejen pro numismatiky. Skener je nyní sice úzce zaměřen na mince, ale může být upraven pro použití s obrazy, známkami, dokumenty a dalšími artefakty v jakémkoli jiném odvětví sběratelství.

skener OSCAR

skenování povrchu mince

sken základní barvy


kombinování skenu povrchu a základní barvy mince

Roman Němec

Zdroje: fraunhofer.de, phys.org, thehistoryblog.com,

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé. :-O :-)

Super. To by časem klidně mohli i vymyslet něco na principu 3d tiskárny, co dokáže tu minci zrekonstruovat!

Tak ted uz "jenom" nejakou apku do telefonu, aby si to mohl clovek v terenu urcovat sam a bude to super 8-)

coinoscope občas něco určí :)

Přelomová technika, úžasný vynález. ;-) :-)

Logi76: ooo, diky za tip. Schvalne doma zkusim na nejakych mincich ;-)

To mají opravdu nádherné. :-)

Napadá mne, že by možná i šlo natrénovat umělou neuronovou síť na zdejším katalogu mincí, a ta by pak mohla ještě před vložením artefaktů nabízet možné určení. Akorát by lidi museli vkládat slušné fotografie, což je asi utopie. Nebo by se musela alespoň ta trénovací množina ručně předvybrat. Nechcete na LP založit divizi experimentálních technologií? :-D

Nebo coinvision.....

sauron: :-D :-D :-D tezko budou vyvojari prekonavat :-D

Je len otázkou času ked to bude verejnosť môcť používať.Samozrejme podoba bude iná ale už je to vymyslené.

To Fek: artefaty ne, ale mince... tam se dá opravdu dělat hodně :)

Sauron: A bude někdy update na kocour 1.2 ? :-)

By mi to mohli darovat :-D

Tu technologií? :-D :-D :-D
K čemu by to bylo, mince stejně musí nejprve určit lidé.

Ono to s těmi appkami zatím stejně moc dobře určovat nejde. Minimálně po dobu, než budou mít dostatečnou databázi vzorových mincí. 3 krejcar Františka prvního to sice určilo, ale ze šesti názvů byl jen jeden správný. Leopoldova grešle zkrachovala hned na začátku, 3 krejcar Leopolda celkem O.K. a haléř Jiřího z Poděbrad je dle coinscope římská mince, nebo mince z orientu.

Jo zkusil jsem tím coinoscopem sockačku a byly z toho římanky :-D :-D ;-)

Co to opravdu natrénovat na zdejším katalogu mincí? To už je slušná databáze. Navrhnout algoritmus, který posoudí, zda je fotka dostatečně kvalitní (např. mince musí vyplňovat alespoň 80 % fotografie, nesmí být rozmazaná), případně fotografii ořízne. Pokud fotka projde, zanést fotografii spolu s jejím určením do databáze.

Databází nakrmit neuronovou síť, implementovat model na web a mohlo by to jakž takž fungovat. Minimálně pro běžnější mince, kocourovi to práci nesebere. :-) Námět pro Elmaru na dlouhé zimní večery. :-D

Jako bonus bych uživateli změnil avatara na prasátko, pokud by se zjistilo, že se pokusil vložit sockačku. :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na LovecPokladu.cz účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru