Čištění olova

Zdravím, poradí někdo jak čistit olovo, cín a slitiny? Např.: kule, šatní závaží, figurky a pod. Jde mi o tu bílou krustu, která se usazuje na povrchu. Já čistím mosazným kartáčkem, ale je to dost násilné. Dá se ta krusta něčím rozpustit? - destilka mi moc nefungovala. A čím po očištění konzervovat? Ve fóru jsem nic nenašel. Děkuji za radu.

v kategorii Čištění a focení, založil tony52 11.8.2021 15:37

Čau namoč na 2-3 dny do roztoku chelatonu a měděným kartáčkem krásně vyčistíš!

Ahoj. Podle mě třeba plombu nebo cínový knoflík mosazným nebo měděným kartáčkem zničíš. Na závažíčka a kulaté nesmysly (projektily) možná ano. Nechávám odležet v destilce, starým zubním kartáčkem střední tvrdosti zbavím hlíny a nečistot. Pokud je hnědá patina, určitě nechávám. Kdysi jsem dával do octu, patina určitě sleze, ale veme sebou i reliéf a ten pokud není dostatečně pevný, tak ti zůstane holé kolco. Konzervuju voskem Renaissance - používají britská muzea. V artefaktech mám několik plomb takto ošetřených, můžeš s podívat. Samozřejmě, když už se to rozpadá, tak téměř nic neuděláš. Lovu zdar.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru